Sfat lansete si mulinete

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde lucian156 » 17 Ian 2013 11:47

Sunt un pasionat de pescuit la crap dar pana acum doar m-am jucat pe niste balti amarate unde nu am reusit mare lucru. Anul trecut am mers prima data pe MV2 si am realizat ca nu am ce trebuie pt a putea pescui, aceasta iesire fiind un esec total din cauza sculelor pe care le folosesc. Acum am 4 lansete ordinare din Niro de 3m si mulinete tot de acolo cu fir de 3.0(tot ordinar din bazar). Am observat ca pe MV2 pt a putea pescui si prinde ceva trebuie sa lansezi f departe(pe malul opus), insa eu cu "sculele" mele nu am reusit asta. Anul acesta vreau sa fac o oarecare investitie si sa-mi achizitionez niste lansete+mulinete mai serioase cu care sper ca voi reusi sa lansez mai departe. Una peste alta m-am orientat spre Shimano Vengeance AX Specimen 12' 3lb 2buc+Okuma Longbow Baitfeeder. Vreau sa va cer sfatul si sa stiu de la Dv daca intradevar utilizand un astfel de echipament voi putea realiza lansari mai lungi fata de ceea ce reuseam pana acum cu "sculele" din Niro. Va multumesc anticipat
lucian156
new member

Mesajde mihai florescu » 17 Ian 2013 12:30

Ca si mulineta Okuma Longbow nu este recomadata petru lanseuri lungi. Din gama Okuma cele mai bune modele sunt

Axeon V2
http://www.totalfishing.ro/advanced_sea ... on&x=0&y=0

Powerliner Baitfeeder
http://www.totalfishing.ro/mulineta-oku ... -3071.html

iar cireasa de pe tort este....Shimano Ultegra XSB la 550lei
http://www.totalfishing.ro/mulineta-shi ... 27307.html
mihai florescu
senior member

Mesajde lucian156 » 17 Ian 2013 13:02

Multumesc pt sfat mihai florescu. Dar in legatura cu lanseta Lanseta Shimano Vengeance AX Specimen 12' 3lb 2buc ce parere ai? Din cate inteleg Okuma Powerliner Baitfeeder 860 8Rul/ 240m x 0.40mm este mai buna decat Okuma Longbow Baitfeeder 6XX> Ideea este ca eu inca nu m-am decis asupra unei firme anume, dar am tot citit pe forum si majoritatea recomanda OKUMA ca mulineta buna din toate punctele de vedere.
lucian156
new member

Mesajde mihai florescu » 17 Ian 2013 14:13

Asa este, okuma este un raport bun calitate/pret. Iti trebuie baitrunner? ar trebui sa te gandesti foarte bine.
Oferta pentru mulinetele Shimano Ultegra XSB 1000 este acum si cred ca bate tot ce exista pe piata.
Ca si lansete incearca sa alegi o lanseta mai puternica pentru momitoare, un 3.25lb sau 3.5 lb.
mihai florescu
senior member

Mesajde lucian156 » 17 Ian 2013 14:46

Am vazut si Shimano Ultegra XSB 1000 si nu contest superioritatea fata de Okuma Powerliner dar din pacate pretul este un impediment, costand dublu. Cred ca momentan este suficient pt mine Okuma Powerliner, mai ales ca acum am niste mulinete din Niro de 40ron/buc. Sau sa inteleg ca nu este mare diferenta intre mulinetele din Niro si Okuma? In jurul pretului de -250+ron recomandati alta mulineta inafara de Okuma? Ar trebui sa ma indrept spre altceva?
lucian156
new member

Mesajde mihai florescu » 17 Ian 2013 16:00

Lucian nu ai cum sa compari mulinetele din Niro cu mulinete Okuma, nu au nimic in comun
mihai florescu
senior member

Mesajde lucian156 » 17 Ian 2013 16:16

La asta ma gandeam si eu si cred ca fac un salt destul de mare de la mulinetele alea ordinare si betele de 3 metri din fibra. Ideea este ca vreau sa-mi iau ceva mediu, eu nefiind experimentat. Vreau ceva care sa-mi permita sa arunc destul de departe(100m+) si sa pot scoate si eu un crap de 5-8kg. Ca sa ne lamurim in privinta mulinetelor, crezi ca este ok pt ceea ce-mi trebuie mie okuma Powerliner? In aceasta categorie de pret crezi ca pot lua ceva mai bun?
lucian156
new member

Mesajde mihai florescu » 17 Ian 2013 17:27

Poti fi sigur ca nu exista ceva mai bun in categoria asta de pret, asta iti poate spune oricine. Daca o sa fi atent pe baltile unde pescuiesti o sa observi ca cei mai multi pescari folosesc mulinetele Okuma, iar daca o sa vorbesti cu ei o sa auzi ca toti sunt multumiti.
Dupa parerea mea exista un loc 1 impartit de Shimano si Daiwa , undeva mai jos locul 2 ocupat de Okuma, apoi.....restul
mihai florescu
senior member

Mesajde lucian156 » 17 Ian 2013 17:37

Multumesc f mult, mihai florescu pt sfaturile si ajutorul acordat. Cu siguranta mulinetele vor fi Okuma Powerliner. Acum mai ramane sa aleg si lansetele :) sper ca nu te deranjez ca te tot sacai cu atatea intrebari...asa e cand esti icepator. Ca si lansete eu ma gandeam la ceva mai ieftin dar din cate vad lanseta conteaza mai mult decat mulineta la lansari lungi. Ti-am urmat sfatul si cautarile le indrept acum catre 3,5 lbs dar am o dilema in ceea ce priveste lungimea. Crezi ca ar fi mai bine sa-mi iau ceva de 12'(3,6m) sau de 13'(3,9m)? Este diferenta mare la lansare intre cele doua dimensiuni?
lucian156
new member

Mesajde mihai florescu » 18 Ian 2013 10:07

in ce buget vrei sa te incadrezi cu lansetele?
mihai florescu
senior member

Următorul

Înapoi la Echipamente si accesorii