shrink tube

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
andy
junior member
Mesaje: 81
Membru din: 06 Oct 2004 19:59

shrink tube

Mesaj de andy » 17 Iun 2005 09:25

Folositi shrink tube la rigurile facute cu florocarbon?Eu nu le mai fac de teama ca aburul fiebinte sa nu atace florocarbonul.Cei de la carp'r'us au rigurile cu florocarbon facute cu shrink tube.Parerile voastre, folositi shrink tube la rigurile cu florocarbon ? thanks

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 17 Iun 2005 12:02

Andy, nu stiu la care montura Carp’R’Us ai vazut shrink tube peste fluorocarbon, dar in principiu fluorocarbonul intrebuintat la monturi de crap (cum ar fi Korda IQ) e rigid si se foloseste la monturi rigide. Nu are nevoie de shrink tube pe carlig, cel putin nu pentru efectul de line-aligner, care se obtine doar cu fire suple. Monturile rigide au alta mecanica.

Intamplarea face ca fluorocarbonul celor de la CRU (Clearwater) e oarecum elastic si suplu, nu rigid, dar nu-mi amintesc totusi sa-l fi vazut combinat cu shrink tube. La ce montura te referi? La unele monturi, cum ar fi Longshank Nailer Spinner Rig sau Nailer Spinner D Rig, ceea ce pare a fi shrink tube este de fapt un mod de a lipi firul la cald (o termofuzionare), in loc de a-l prinde cu nod.

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 17 Iun 2005 12:17

@ andy
montura aceasta mi-au aratato cei de la Korda in Genk, si exact asa cum am facuto eu au folosit si ei Schrink Tube. Totul easte facut deasupra de aburi, dar trebuie sa ti montura intinsa si so plimbi dintr-o parte in cealalta deasupra aburilor. Atentie, foarte fierbinte, eu folosesc doua cirlige laungi din sirma

D-rigul http://www.crap.ro/forum/phpBB2/album_p ... pic_id=473

andy
junior member
Mesaje: 81
Membru din: 06 Oct 2004 19:59

Mesaj de andy » 17 Iun 2005 13:02

vlad! le-ai prezentat in AVP in miniatura. Poti sa le vezi la magazinul drill este vorba de montura The lazy-l stick rig.Montajul este facut cu florocarbon carp'r's +shrink tube.Eu le-am procurat de la Tackle Box,thanks
@carprom si eu la fel folosesc la abur fierbinte,danke

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 17 Iun 2005 13:34

Andy, n-am prezentat montura, ci firma. O sa arunc o privire monturii (cand mai trec pe la Drill) si o sa-ti spun parerea mea. Fluorocarbonul e rigid sau moale? Daca e Clearwater, trebuie sa fie suplu. Retine totusi ce spuneam mai sus, ca firele rigide nu produc efectul de line aligner, ca atare trebuie sa existe alta explicatie pentru prezenta unui shrink tube pe un carlig legat cu un fir rigid.

Dar sa-l intrebam pe Carprom... Carprom, ce functie are acel shrink tube in montura ta?

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 17 Iun 2005 13:50

Buna Vlad,
are doar functia de a tine firul ceva mai intins, sau cum sa ma exprim, daca nu pun schrink, este unchiul intr cirlig si FluroC prea mare. De aceea folosesc asa ceva. Nu are nici un efect
ex: http://www.crap.ro/forum/phpBB2/album_p ... pic_id=585

andy
junior member
Mesaje: 81
Membru din: 06 Oct 2004 19:59

Mesaj de andy » 17 Iun 2005 13:50

florocarbonul este clearwater carp'r's.Ai dreptate trebuie sa fie o explicatie de ce l-au folosit la rig.Vezi ca ti-am postat o intrebare pe privat thanks

Scrie răspuns