mutu

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde morun » 24 Feb 2013 13:17

va salut! intentionez sa folosesc la pescuitul crapului carligele ,,mutu light circle". A pescuit cineva cu aceste carlige ,, ciudate'', se prinde ceva la ele? Mentionez ca am carlige nr 6. Astept raspuns( fara mistouri)
morun
junior member

Mesajde Dan Cristian » 24 Feb 2013 14:35

Nu am folosit asa ceva, dar judecand dupa constructia lor ... intepi pestele mai greu, dar dupa intepare ai sanse mai mici sa-l pierzi.

Ideal ar fi, sa le folosesti in paralel cu niste carlige clasice, pe o balta cu peste si sa decizi daca ai avantaje, in urma utilizarii lor.
Dan Cristian
veteran

Mesajde florin_shopy » 27 Feb 2013 23:55

Salut! Folosesc aceste carlige de ceva timp, dar numai la salau, la viu, si sunt excelente (folosesc 2/0 si 3/0)! Atat timp cat iti infranezi primul impuls de a intepa, si doar intinzi firul si lasi pestele sa faca restul, sunt perfecte! Agata numai de coltul gurii, si n-am avut rateuri decat la inceput cand nu stiam cum se folosesc! Folosind marimi mai mici, ar trebui sa prinda la fel de bine si crap! Dar daca la trasatura "intepi" normal, carligul va iesi din gura pestelui de fiecare data!
florin_shopy
member

Mesajde morun » 10 Mar 2013 20:41

Multumesc pt. raspunsuri, oricum daca nu-l folosesc la crap, la salau il voi folosi cu siguranta.
morun
junior member

Mesajde Laur » 11 Mar 2013 09:39

Astea-s carlige de crap folosite exclusiv pt agatatura.
N-au nicio legatura cu salaul la stationar.
Laur
senior member

Mesajde florin_shopy » 11 Mar 2013 10:18

[quote="Laur"]Astea-s carlige de crap folosite exclusiv pt agatatura.
N-au nicio legatura cu salaul la stationar.[/quote]

Ce anume te face sa afirmi acest lucru, din moment ce eu le folosesc de mult la asa ceva? Sunt singurele care agata salaul de buza, evitand sa-i scot carligul din fundul stomacului, cand n-ar mai avea nici o sansa!
florin_shopy
member

Mesajde Laur » 11 Mar 2013 18:21

ca le folosesti tu la salau e alegerea ta si nu o comentez, cum asa pot da si eu la salau cu carlige de oblete. dar ele au fost concepute pt agatatura.
ce spui tu ca il i-a de buza si nu-i ajunge in stomac e o aberatie.
de curiozitate, explica-mi mecanica de nu ajunge in gat si il agata de buza...
Laur
senior member

Mesajde florin_shopy » 11 Mar 2013 18:30

Cred ca e exagerata comparatia cu "carlige de oblete", din ce stiu carligele "cerc" au fost initial concepute pentru pescuitul oceanic la ton, care e orice numai crap nu e!
florin_shopy
member

Mesajde Laur » 11 Mar 2013 19:00

Bineinteles ca e o exagerare, de fapt s-a vrut o metafora.
Dar nu mi-ai explicat mecanica, dar din cate am obs eu, la pescuit stationar cu pestisor sau bucatica la salau, trebuie sa il lasi mai mult special sa o "i-a ca lumea". De unde rezulta ca orice carlig ai folosi tot in gartan ii ajunge. Deci nu are nicio legatura cu forma carligului. :-)
Laur
senior member

Mesajde florin_shopy » 11 Mar 2013 19:05

Are, are, tocmai asta e! Orice alt carlig va ajunge unui rapitor, fie el salau, somn sau altul, in gat, crede-ma, am experimentat de ceva ani si stiu ce spun! Carligele cerc sunt singurele care datorita conceptiei vor agata intotdeauna numai de buza, de cele mai multe ori de coltul buzei! Daca as fi rautacios as putea afirma chiar ca (,) craparii au imprumutat aceste carlige (fie vorba intre noi, da, sunt excelente in agatatura) dar NU au fost concepute nici de un pescar de crap, nici pentru pescuitul la crap! Dar cum nu sunt rautacios, nu spun! :bere:
florin_shopy
member

Următorul

Înapoi la Echipamente si accesorii