mutu

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde Laur » 11 Mar 2013 19:39

Orice ai spune, nu sunt de acord cu tine. Recunosc, nu am pescuit cu tipul asta de carlig niciodata pt ca nu-mi plac, dar totusi nu-mi explic mecanica de a nu ajunge in gat sau esofag la salau. :roll:
Am si eu ceva ani de pescuit mai ales la pestisor (nu o mai folosesc de multisor) si nu ajunge in gat decat daca intepi aproape imediat. Dar e adevarat, creste rata ratarilor... Deci...? :?:
Laur
senior member

Mesajde florin_shopy » 11 Mar 2013 19:44

Orice carlig tip "cerc" va agata de coltul buzei in cele mai multe cazuri, indiferent de pestele la care le folosim! Ideea e ca nu trebuie intepat cand avem trasatura, trebuie doar sa tinem firul cat mai intins, iar pestele cand da sa plece, se agata singur! Daca intepam, sau daca pestele nu pleaca pe trasatura, e rateu garantat!
florin_shopy
member

Mesajde Cucu Ionel » 11 Mar 2013 22:07

Acest tip de carlig, cel putin teoretic, ar trebui ca, in momentul in care pestele mananca momeala pusa pe carlig, acesta sa se roteasca in gura pestelui, cosandu-i buza. De aceea eu le folosesc exclusiv la pescuit la somn, cu rame de ploaie, negre si lipitori, puse pe carlig, buchet. Nu am avut pana acum niciun caz in care sa am somn cu carligul infipt in gat sau stomac, intotdeauna era agatat in coltul gurii sau buza. A, si-i valabila chestia cu " sa nu te grabesti sa intepi cand vezi muscatura", se inteapa singur.
Nu le-am folosit la crap sau la salau, am vazut insa, cu ceva timp in urma, o emisiune de-a lui Florentin Iuga, pescuia pe Tancabesti intr-o zona cu agatatura si folosea acest tip de carlig la boilles, spunea ca oricare alt tip de carlig n-ar fi mers acolo din cauza agatatorilor si prindea destul de bine peste. ;-) :D
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru
Cucu Ionel
senior member

Mesajde chiorean alin » 12 Mar 2013 01:08

In Delta am folosit mult carligele astea, am fost foarte multumit de ele.
Monturi de crap cu porumb uscat pus coronitza.
chiorean alin
senior member

Anterior

Înapoi la Echipamente si accesorii