TESTCURVE PREFERAT

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Care este lungimea si TC preferat ?

Chestionarul s-a închis pe data de 06 Apr 2008 18:45

12 / 2,75
1
2%
12 / 3,00
15
33%
12 / 3,25
5
11%
12 / 3,50
2
4%
13 / 2,75
0
Niciun vot
13 / 3,00
4
9%
13 / 3,25
2
4%
13 / 3,5
17
37%
 
Voturi totale: 46

mihai florescu
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 24 Mai 2004 19:48

Mesaj de mihai florescu » 16 Iul 2005 12:17

Da am uitat sa specific modelul:
Rod Hutchinson Legend 3.25 lbs 3.75 m

Cosmin Popescu
junior member
Mesaje: 47
Membru din: 15 Oct 2003 19:27
Localitate: Germania

Mesaj de Cosmin Popescu » 28 Iul 2005 17:39

Rasfoind printr-un Crafty Carper mai vechi (din 2001) am dat peste urmatoarea informatie: in cadrul testelor pentru noile prototipuri de lansete Century, Frank Warwick reuseste un lanseu de 162 de metrii cu o varga NG de 12 ft si 2,75 lbs. Masurat cu martori.

A folosit fir principal de 0,30 mm, inaintas Kryston Quicksilver de 45 lbs si plumb de 100 g.

De retinut ar fi doua lucruri:

- Daca Frank Warwick lanseaza la 162 de metrii cu un NG de 2,75 lbs, atunci majoritatea pescarilor ar putea sa ajunga, bine inteles cu acelasi echipament, in mod fecvent la distante de 120-130 de metrii, mai ales daca si-ar pune la punct tehnica de lansare.

- NG-ul de 2,75 lbs intr-adevar suporta bine plumbi de 100 g si chiar ceva mai mult. Cele mai multe lansete "normale" de 2,75 lbs insa ar fi suprasolicitate cu un astfel de lest. So don't try this at home.

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 01 Aug 2005 13:24

Cosmine , nu mai bine ne spui de ce optam pentru un TC si nu pentru un CW ( casting weight ) , sau ma rog , sa raspunda cine vrea .

Fir Intins!!!

Cosmin Popescu
junior member
Mesaje: 47
Membru din: 15 Oct 2003 19:27
Localitate: Germania

Mesaj de Cosmin Popescu » 02 Aug 2005 03:50

Intentia mea n-a fost de a desfiinta CW-ul in favoarea TC-ului, ci am vrut sa subliniez progresele facute in ultimii ani in domeniul tehnologiei constructiilor de lansete, pentru care NG-ul este cel mai bun exemplu. Putine alte lansete cu un TC de doar 2,75 lb sunt capabile sa lanseze un lest de 100 de grame sau chiar mai mult la o distanta de 162 de metrii. Pentru o astfel de performanta, in mod normal folosim bete cu TC de 3,5 lb, sacrificind in cele mai multe cazuri finetea, eleganta si sensibilitatea in dril. Cu postarea vreau sa atrag atentia asupra faptului ca exista vergi – scumpe, ce-i drept – ce reusesc un compromis incredibil de bun intre distanta si sensibilitate.


TC vs. CW

In ultimul timp, unii producatori de lansete sau blankuri au inceput sa renunte la inscriptionarea pe blank a TC-ului, preferind CW-ul, datorita faptului ca multi pescari nu mai au incredere in valoarea de TC trecuta pe blank, aceasta fiind de multe ori falsa, din simple motive de marketing. O valoare de CW, in schimb, e mult mai usor de verificat de catre pescar, si deci inspira mai multa incredere.

CW-ul ca punct de reper ne spune ceva mai mult decti un TC dubios, dar chiar ne ajuta atit de mult? Pentru a-mi putea face de la distanta o impresie asupra unei vergi, eu ca pescar am nevoie de trei informatii:

- TC-ul (real, altfel n-are valoare),

- actiunea blankului (rapida, progresiva, parabolica sau una din zecile de nuante situate intre aceste trei tipuri de baza) si

- CW-ul (CW-ul optim, care depinde in oarecare masura si de pescar, si CW-ul maxim, adica valoarea de la care incep sa-mi pun in pericol varga).

Cu ceva experienta imi ajung si doua din trei: daca stiu TC-ul si actiunea, pot ghici CW-ul, cel putin aproximativ. Sau daca stiu CW-ul si actiunea, pot ghici TC-ul. Iar din toate trei pot deduce – cu ceva experienta – distanta la care voi reusi sa lansez cu aceasta varga.

Raportind aceste lucruri la postarea mea despre NG, trebuie spus ca NG-ul depaseste acest tipar. Adica daca as fi stiut TC-ul de 2,75 lb, care sa spunem ca e real, si actiunea progresiva, nu as fi crezut ca varga are CW-ul optim in jur de 100 de grame, ci l-as fi plasat mult mai jos, pe la 75-85 de grame. La fel nu as fi crezut ca poate lansa la 162 de metrii.

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 02 Aug 2005 14:38

Pai , parerea mea ii ca ;
1. testul curve ii pentru drill
2. casting-weightul ii pentru lansare
3. actiunea ma intereseaza in amindoua cazurile

Din experienta proprie nu-s capabil sa trag concluzii asupra distantei la care se poate lansa cu un bat doar stiind TC-ul ( real ) , CW-ul ( real ) actiunea (reala ) si lungimea ( reala ) pentru ca exista bete de 30 de euro cu aceste caracteristici , dar exista si de 300 de euro , basca intermediari sau care costa mai mult . Diferenta de pret face si diferenta de calitate si evident diferenta intre cit se lanseaza cu un bat de 30 de euro si cit se lanseaza cu unul de 300 , chiar daca au acelasi TC , CW si actiune . Asta nu inseamna ca daca pui mina pe un bat de nu stiu cite milioane o sa lansezi automat mai departe doar pentru ca batul ii mai scump , mai intra si technica de lansare , oricum , noi astia de pe aici sintem niste asi cu totii :lol: :lol:

Fir Intins!!!

Avatar utilizator
Pop Florin
veteran
Mesaje: 541
Membru din: 01 Aug 2005 20:21
Localitate: Satu Mare

TEST CURVE

Mesaj de Pop Florin » 30 Aug 2005 23:16

EU LE PREFER PE CELE DE 12\3,00 PESCUIESC CU ELE SI DAU REZULTATE F. BUNE , DAR ACEASTA NU INSEAMNA CA CELELALTE NU SUNT O.K.
FIR INTINS!

carpriver
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 22 Apr 2005 11:16
Contact:

Mesaj de carpriver » 27 Sep 2005 09:31

3.90 m cu 3.5 lbs. TC :lol:

Scrie răspuns