TESTCURVE PREFERAT

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Care este lungimea si TC preferat ?

Chestionarul s-a închis pe data de 06 Apr 2008 18:45

12 / 2,75
1
2%
12 / 3,00
15
33%
12 / 3,25
5
11%
12 / 3,50
2
4%
13 / 2,75
0
Niciun vot
13 / 3,00
4
9%
13 / 3,25
2
4%
13 / 3,5
17
37%
 
Voturi totale: 46

Avatar utilizator
carp brigade
junior member
Mesaje: 71
Membru din: 09 Mai 2005 17:21
Localitate: Mannheim/Sighisoara
Contact:

Mesaj de carp brigade » 13 Iul 2005 00:40

12/3,5 deoarece pescuiesc mult mai frecvent pe Rhein si Neckar.
Sint fluvii navigabile, cu curent puternic si Pb trebuie sa fie de minimul 100g
Vrei sa fi o zi fericit, atunci imbatate!
Vrei sa fi un an fericit,atunci casatorestete!!
Vrei sa fi toata viata fericit,dute la pescuit!!!

Avatar utilizator
horiacrap
member
Mesaje: 281
Membru din: 20 Ian 2005 16:41
Localitate: Baia Mare / UK
Contact:

Mesaj de horiacrap » 13 Iul 2005 02:11

Multumesc Iliuta! Eu am gresit, recunosc ca nu am apasat la ultima optiune. :roll:

Eu le prefer pe cele de 12 / 3,25 (REALE :!: ) cu actiune progresiva spre rapida, care sunt foarte placute in dril si se descurca foarte bine la distanta, duc plumbi de pana la 130g. Cred ca este alegerea cea mai buna (de mijloc) a celor care nu-si permit doua seturi diferite de lansete (12 / 2,75) (13 / 3,5)
WWW.HORCARP.RO | FIR INTINS !!!

mihai florescu
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 24 Mai 2004 19:48

Mesaj de mihai florescu » 13 Iul 2005 03:20

Din pacate nu exista in schema si 3.25lbs si 3.75 m.Eu spre asta aspir.Este o solutie buna si pt distante cit si pt greutatea plumbilor suportata.

Avatar utilizator
Kulcsar Laszlo
Site editor
Mesaje: 728
Membru din: 03 Mai 2004 17:03
Localitate: Zalau
Contact:

Mesaj de Kulcsar Laszlo » 13 Iul 2005 14:34

Eu ce sa prefer, ce am evident 12/3. Dar aspir si eu pentru ESX H 390. De lansete mai puternice pentru aruncari la distanta n-o sa am nevoie in viitorul apropiat. Nu pot sa le folosesc cum ar trebui.

Cosmin Popescu
junior member
Mesaje: 47
Membru din: 15 Oct 2003 19:27
Localitate: Germania

Mesaj de Cosmin Popescu » 13 Iul 2005 18:30

In majoritatea situatiilor imi ajunge un TC de 2,75 lb. Doar cind folosesc saculeti solubili si deci am nevoie de o greutate de aruncare mai mare, urc la 3 lb.

Pentru pescuitul pe Rin am doua vergi de 3,90 m/3,5 lb foarte puternice, cu actiune parabolica, care-mi permite folosirea unor lesturi foarte mari, si in acelasi timp mai ofera o oarecare sensibilitate in dril.

La ora actuala ma orientez spre un set de bete de distanta. Acestea vor fi fie Century NG de 3,90 m/3,5 lb, eventual cu inele Fuji Low Rider, ca la Shimano Tribal XTR, sau ESX-H-uri, tot de 3,90/3,5, a caror actiune am inteles ca seamana mult cu cea a NG-urilor, adica relativ placuta si sensibila in dril.

Daca ar trebui sa ma decid pentru un singur set de bete, probabil ca as opta pentru ceva de 3,75 m/3,25 lb, cu o actiune gen NG/ESX-H. In aceasta combinatie, lungimea cit si TC-ul mi se par compromisuri acceptabile.


Important este sa stim de ce optam pentru un TC. La ora actuala exista in lumea crapista doua conceptii foarte gresite despre TC-uri, lucru care a dus la moda vergilor supradimensionate:

(1) „Cu cit mai mare pestele, cu atit mai mare trebuie sa fie TC-ul.”
Aceasta conceptie am intilnit-o chiar si aici pe forum: cineva spunea ca la pestii nostrii de pina in 15 kg iti ajunge un TC de 3 lb.
Nimic mai gresit! In situatii normale (adica fara curent puternic, agatatori multe sau vegetatie abundenta), o varga buna cu un TC real de 2,75 lb se descurca fara probleme cu orice peste. Ba chiar ofera un avantaj enorm intr-un dril prelungit, pentru ca absoarbe socurile si compenseaza greselile de dril mult mai bine decit o varga rigida de 3,5 lb.

Lee Jackson, spre exemplu, foloseste de ani buni NG-uri de 2,75 lb. Cu aceste bete vineaza pestii cei mai mari de pe Insula, cu ele a si prins recodul national, un peste numit Two-Tone, cu o greutate de 61 lb si 7 oz. Pescuieste cu ele frecvent in Franta, de pilda pe celebrul lac Le Paquier des Graviers, renumit pentru pestii sai enormi, si care nu demult a produs noul record mondial!

Alt exemplu: in ALP (septembrie 2003) aparea un articol de Rod Hutchinson, intitulat „La pomul laudat...”, in traducerea lui Vlad Pavlovici. In urmatorul fragment din acest articol, Rod Hutchinson se refera la o partida in Franta, pe un riu cu curent moderat:
„Dădeam cu o lansetă Dream-maker de 3 livre şi fir textil Sabrebraid cu rezistenţa de 11,3 kilograme, ceea ce, după părerea mea, e suficient pentru orice peşte de apă dulce. Am pus o contră şi imediat am convins peştele să se îndepărteze de nuferi. În ciuda echipamentului macho, a durat 15 minute să-l aduc la mal şi începuse să mă doară spatele, chinuindu-mă să scot peştele de la apă adâncă şi să-l trag la apă mică, unde Mally îl aştepta cu minciogul. A fost o surpriză să vedem că nu era un crap de râu obişnuit, cu aspect de torpilă, ci un splendid crap oglindă cu burta rotundă, pe care ne-am fi aşteptat să-l găsim mai degrabă în lacuri ca St Cassien sau Orient.”

Esenta: Rod Hutchinson considera un TC de 3 lb reale(!) „suficient pentru orice peste de apa dulce”. Si acestui echipament ii da calificativul de „macho”, adica usor exagerat pentru situatie.

(2) „Pentru distanta trebuie un TC cit mai mare.”
Din nou gresit. Intradevar, un TC mare permite folosirea unor lesturi grele, dar asta nu inseamna automat lanseuri lungi. Multe lansete puternice nu lanseaza prea bine, din mai multe motive: pot fi prea rigide, adica pescarul nu reuseste sa le incarce corespunzator, pot avea o rata de revenire prea lenta, lucru care tine de materialul folosit, pot avea o actiune putin propice lanseurilor lungi, pot fi grele sau desechilibrate.

Pentru distanta, mult mai indicata ar fi alegerea din start a unei vergi cu actiune rapida sau semi-rapida, combinata cu un TC adaptat capacitatilor fizice ale pescarului. Adica pescarul trebuie sa fie in stare sa incarce blank-ul vergii sale. Prea putin conteaza ce distante realizeaza Frank Warwick sau Mark Hutchinson cu lanseta cutare sau cutare. De exemplu sunt absolut convins ca intr-un test, marea majoritate a pescarilor ar obtine rezultate mult mai bune cu un Fox Gladiator de 3 lb decit cu cel de 3,5 lb.
Ultima oară modificat 13 Iul 2005 21:49 de către Cosmin Popescu, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 13 Iul 2005 19:37

Diferenta intre tipurile de carbon nu este atat de mare incat sa conduca la diferente foarte mari in ceea ce priveste timpul de revenire al blancului in stare initiala iar dupa cum stim toate lansetele care fac obiectul discutiei de fata sunt de carbon, si in plus din clasele superioare. Daca ne raportam la fibre este o alta discutie, iar daca in spinning inca mai sunt apreciate (in anumite situatii chiar sunt superioare carbonului), in pescuitul crapului au iesit de mult din orizonturi.
Este foarte adevarat faptul ca o lanseta trebuie incarcata pentru a lucra insa timpul de revenire consider ca este sensibil egal pentru lansete cu actiuni identice.
Nu putem compara o parabolica sau semiparabolica cu o lanseta fast. Este clar ca miscarea de incarcare pentru primele trebuie sa fie mai larga si mai lenta, dupa cum si timpul de revenire va fi mai mare decat in cazul lansetelor cu actiune de varf.
Salutari din Miami

Avatar utilizator
horiacrap
member
Mesaje: 281
Membru din: 20 Ian 2005 16:41
Localitate: Baia Mare / UK
Contact:

Mesaj de horiacrap » 13 Iul 2005 19:44

@Cosmin
Ai foarte mare dreptate.
Am observat si eu pe forum o tendinta spre bete de 3,90 3,5lb. Eu am avut un set de lansete de 3,90 3,25lb (NE reale :!: ) si am trecut la 3,60 3,25lb (ESX-H) si din primele lanseuri am depasit distanta la care lansam cu cele de 3,90, care erau mult mai moi decat acestea si erau greu de incarcat pt mine. Conteaza foarte mult stilul de lansare, inaltimea, forta, etc, de aceea va recomand sa incercati betele inaite de a le achizitiona si daca aveti ocazia sa comparati TC cu cel al betelor englezesti care nu prea mint, comparativ cu gramada de TC de pe piata noastra, si sa va raportati la ele. :-(
WWW.HORCARP.RO | FIR INTINS !!!

Cosmin Popescu
junior member
Mesaje: 47
Membru din: 15 Oct 2003 19:27
Localitate: Germania

Mesaj de Cosmin Popescu » 13 Iul 2005 22:13

@ Daniel Costache

Da, ai dreptate, diferentele intre timpii de revenire ale blankurilor in stare initiala nu rezulta numai din materialul folosit. Rezulta mai ales din procedeul de fabricatie.

Exemplu concret: Century FBS. Prin aplicarea procedeului de autoclavare s-a realizat un blank cu un timp de revenire extrem de scurt. Partea interesanta: FBS-ul are o actiune 100% parabolica, dar lanseaza mai bine decit multe vergi ce se vor de distanta! Stiu pe cineva care a trecut de la Daiwa Infinity la Century FBS de aceeasi putere, din motivul ca FBS lansa mult mai bine. De comportamentul in dril nici nu mai vorbesc.

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 13 Iul 2005 22:24

Eu am 6 lansete ,3 gipo carp competition,si 3 milo,sunt foarte multumit de gipo competition ptr, ca au 3.60 m cu 3 lb TC,am fost curios sa verific realitatea TC-ului si am procedat in felul urmator : am umplut un bidon de 1.5 l cu apa si l-am legat de varful vergii dupa care am ridicat varga,a facut o curba de aproximativ 90 grade ceea ce inseamna ca corespunde cu TC-ul de pe varga.

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 14 Iul 2005 13:34

Apropo de ce spune Cosmin: Century a inregistrat retururi de la clienti, care au inapoiat FMJ-uri, pentru ca aruncau mai putin cu noul lor FMJ decat cu vechiul NG, desi isi cumparasera FMJ tocmai pentru a depasi distantele pe care le atingeau pana atunci. Clientii respectivi au descoperit ca nu le foloseste la nimic o lanseta super-specializata pentru lansarea plumbilor pe orbita, o cumparasera cazand prada reclamei – si acum aveau niste ciomege stiintifico-fantastice, cu care nu puteau sa lucreze.

Daca vorbim de Test Curve, valoarea lui trebuie raportata la actiunea lansetei. Mai sus, vad diverse preferinte pentru diverse valori de T/C – unii prefera de 3lbs, altii merg pe 3,5lbs etc. Asta-i ca discutia despre boilies, cand zice unul: am dat cu boilies cu aroma de afine. Care mix si care afine (si eventual ce doza)? Care lanseta de 3,5lbs si ce fel de actiune are? Fiindca un Gladiator de 3,5lbs e cu totul altceva decat un NG de 3,5lbs si nu cred ca exista cineva care sa se raporteze in mod egal la ele, doar pentru ca se intampla sa aiba acelasi T/C.

Concret, o lanseta semiparabolica de 3,5lbs (sa zicem NG sau ESX-H) poate fi placuta in dril si usor de tinut sub control in aruncare, in timp ce o lanseta rapida cu acelasi T/C (sa zicem Gladiator sau SP) e ceva mai greu de controlat in aruncare (mai ales in anumite stiluri de aruncare) si este mai putin placuta in dril. Comentariile mele se refera la pescarul obisnuit sau, daca vreti, la media pescarilor. Evident, poate veni cineva care sa spuna: nu-i adevarat, dom’le, eu am un Gladiator sau un SP de 3,90 si 3,5lbs si arunc usor, e placut etc. O fi pentru el. Dar pentru masa pescarilor nu e.

Scrie răspuns