Lansete

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde Bogdan Stan » 11 Mar 2014 15:21

Va salut ! Vreau sa imi reinoiesc echipamentul de pescuit, implicit lansetele si as avea nevoie de cateva pareri.
Bugetul este undeva la 500-600 ron, iar specificatiile ar fi 3,90 m si 3,5 lbs din 2 bucati. M-am orientat spre Daiwa Windcast sau Shimano Beastmaster, dar nu stiu exact ce tip de actiune mi-ar fi cel mai util. Lansetele le voi folosi atat in aruncari la distanta( cat mai mare), cat si pentru plantat. As vrea ceva care in drill sa nu fie foarte tari( genul mtx14). Astept pareri si va multumesc.
Bogdan Stan
new member

Mesajde Claudiu Garlea » 11 Mar 2014 16:09

Salut,

Ambele lansete sunt lansete rapide (pentru distanta), cu un plus pentru Beast Master 3.90 3.5lb, ambele sunt finisate frumos, aici ii acord o stea Daiwei Windcast, care e finisata mai frumos, vine cu banda fosforescenta pe talon, e interesanta din acest punct de vedere. Daca esti un aruncator bun spre foarte bun, Beast Master este alegerea perfecta. Daca nu excelezi in aruncare, Daiwa Windcast 3.90 3.75 e o lanseta puternica cu rezerva pe cotor ce ar trebui sa te ajute in lansare mai mult decat un Beast Master.

http://www.totalfishing.ro/lanseta-daiw ... 22347.html

Beast Masterul este un luptator atat in drill cat si in lanseu, o lanseta puternica, am avut placerea sa arunc si sa am drill cu aceasta lanseta e nemaipomenita. La fel si Daiwa WIndcast 3.90 3.75lb in lanseu e foarte precisa si rapida, are o rezerva considerabila pe cotor, foarte buna pe lanseu daca nu esti un aruncator excelent, n-am avut ocazia sa pescuiesc cu ea. Iar in drill n-ai probleme in lupta cu crapii mari, cunosc persoane care pescuiesc cu modelul de 3.6 3.5lbs si au numai cuvinte de lauda pentru el (dar planteaza) din pacate modelul MTX 14 nu-l cunosc ca sa fac o comparatie cu lansetele pe care tu le doresti.

Eu as merge pe Daiwa Windcast de 3.90 3.75lb sau cea de 3.50lb

http://www.totalfishing.ro/lanseta-daiw ... 15221.html
Imagine
Claudiu Garlea
junior member

Mesajde Bogdan Stan » 11 Mar 2014 19:39

Va multumesc frumos pentru raspuns.

Mai am o singura intrebare, mai sunt si alte lansete de luat in vedere cu aceleasi caracteristici?

O seara buna !
Bogdan Stan
new member

Mesajde Claudiu Garlea » 11 Mar 2014 20:09

In 600lei nu prea. Cele 2 lansete pe care ti le-ai ales tu, sunt best buy in 600 Lei.
O sa fi uimit de estetica Windcasturilor si surprins de puterea Beast Master-urilor.
Imagine
Claudiu Garlea
junior member

Înapoi la Echipamente si accesorii