macinat

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

macinat

Mesaj de mirceas » 21 Aug 2005 19:24

ma intereseaza niste sfaturi, idei despre cum as putea sa macin acasa cat mai fin diferite ingrediente pentru boilies pe care le detin in cantitati mai mari in stare lor bruta. ma refer la mancare de pasarele, mincare de pisici, seminte canepa, soia etc. pana acum ma ajuta un amic care avea o mini-moara, dar intre timp a vandut-o...

pana trec exclusiv pe mix-uri din comert (e mai comod), prefer sa imi termin stocul de "material".

voi cu ce macinati?
fir intins!!

www.carpfishing.ro

Avatar utilizator
valos
junior member
Mesaje: 52
Membru din: 04 Mai 2005 21:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de valos » 21 Aug 2005 20:54

Salut Mircea,
Eu folosesc o veche risnita de cafea, singura problema este ca volumul cantitatii de macinat este mic si trebuie sa macini de mai multe ori.

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 21 Aug 2005 21:45

Eu folosesc o risnita de cafea elctrica, si macina totul, de la Porumb pina la cinepa. Poti regla cit de fina sa fie faina. Am cumparato folosita de la Ebay. Pot macina max. 750 gr

Imagine

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 22 Aug 2005 06:09

multumesc de sfaturi, la o rasnita de cafea nu m-am gandit pentru ca au in general o capacitate foarte mica (cele de la noi din comert). sa vedem daca gasesc sa cumpar una care sa faca fata la efort.
fir intins!!

www.carpfishing.ro

Avatar utilizator
Sigi
member
Mesaje: 233
Membru din: 19 Aug 2004 09:44
Localitate: Timisoara

Mesaj de Sigi » 22 Aug 2005 09:36

Mircea, eu macin canepa cu ajutorul unei masini de macinat mac. Nu stiu in ce masura iti este de folos informatia...

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 22 Aug 2005 19:59

hmmm... am asa ceva, daca te referi la masina care seamana cu aia de tocat carne doar ca e micuta. mi-am cumparat azi o masina electrica de macinat cu capacitate medie, sper sa fie ok, de obicei stiu ca nu prea sunt facute sa duca chiar orice (sunt curios in special la mancarea de pasarele)...

multam' tuturor de sfaturi.
fir intins!!

www.carpfishing.ro

Avatar utilizator
XquiZZiT
senior member
Mesaje: 419
Membru din: 09 Mai 2005 10:31
Localitate: Brasov/Turku (Fin)
Contact:

Mesaj de XquiZZiT » 24 Aug 2005 00:19

shi eu tot cu o mashina de macinat mac macin semintzele de canepa, de pasarele, macarea de caini, (de pisici nu am incercat dar ceva imi spune ca se poate macina shi aceasta ) :lol: :lol: ,ba chiar shi orezul. daca in cazul bird food-ului shi al canepei nu ma deranjeaza ca se macina un pic mai grosier, celelalte ingrediente trebuiesc cernute shi macinate inca o data, chiar de doua ori in cazul orezului.

aviz amatorilor: folositzi succesiv atat mana dreapta cat shi cea stanga pentru uniformizare (nu a mixului ci a musculaturii ) :lol: :lol: , iar daca mai avetzi prieteni, neamuri, vecini prin zona, sunt binevenitzi!!!
Alex Carlan
Fire-ntinse precum corzile de la chitara!!

Scrie răspuns