Preintepare buna

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
dudi
member
Mesaje: 138
Membru din: 21 Dec 2002 16:09
Localitate: Cluj-Mures

Mesaj de dudi » 24 Aug 2005 22:01

Cu ultima postare nu prea sunt de acord, insa ce stiu eu...Totusi, ciortanul are o trasatura violenta, care poate fi semnalizata si de o bambina de 100 gr. Bambinele grele, opinia mea, se folosesc atunci cand pescuiesti la o distanta mare, cand pestele e probabil sa vina spre mal, sau in conditii de vant puternic...insa as vrea sa aflu si eu mai multe despre acest subiect.

dudi

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 25 Aug 2005 12:24

@dudi: hmmm... si atunci eu de ce patesc ca pescuind la distanta relativ mica sa nu imi semnalizeze ciortanul de 2 kg daca sunt swingerele reglate de la mediu spre maxim? am patit sa recuperez pentru verificare si sa fie crapul la capat... stii cum imi dadeam seama de cele mai multe ori? dupa varf... ca senzorii nu ziceau nici "pas"....
fir intins!!

www.carpfishing.ro

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 25 Aug 2005 14:08

Poate nu exista o regula perfecta cu greutatea bambinei la fel cum nu exista o nada perfecta dar incearca sa pescuiesti la 200m si vezi daca te ajuta o bambina usoara
din proprie experienta iti spun ca daca dai cu un plumb greu la o distanta apreciabila iti trebuie bambina grea si domnule Rosioru cu tot respectul dar un ciortan de 1kg iti poate trage un swinger incarcat la maxim in bat cu viteza unuia de 10kg......................Iliuta te rog sa ma contrazici :lol:
><)))°>-------- Dani

Avatar utilizator
dudi
member
Mesaje: 138
Membru din: 21 Dec 2002 16:09
Localitate: Cluj-Mures

Mesaj de dudi » 25 Aug 2005 15:31

@Daniel Hentiu: corect!

@mirceas: crapul poate sa se intepe si sa ramana namiscat(mai putine cazuri), insa si eu am avut experiente de genul.

dudi

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 25 Aug 2005 17:41

e corect ca in multe din situatii ciortanii sunt violenti, mie niste "fatze" au fost in stare sa imi traga de cateva ori betele de pe suporti doar din cauza ca nu am pus unul din inele inainte de senzor ca sa aiba in ce sa se propteasca, dar cert e ca sunt si momente in care ai nevoie de sensibilitate. probabil ca tine si de felul in care se hranesc (slab sau frenetic). am avut zile in care de abia sesizam trasaturile...

dar asta este tipic ciortanilor, la crapii mari e alta jucarie...
fir intins!!

www.carpfishing.ro

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 25 Aug 2005 17:56

nu cred ca are legatura cu talia pestilor.90% din crapi se inteapa si demareaza in tromba.
exista si situatii in care se inteapa si nu pleaca de pe loc, care e motivul nici eu nu stiu.
eu am patit-o asa cu un amur frumos.eram in cort si senzorul a bipait odata, dupa vreo 5 min, inca odata, si tot cam asa de vreo 6-7 ori pana m-am enervat si m-am dus sa scot lanseta.si atunci surprize, surprize...13,5 kg.

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 25 Aug 2005 18:30

Eu am pescuit pe un lac cu scule fine(feeder),sa vedeti senzatii la crapceni de 2sau 3 kg :wink: ,imi place din ce in ce mai mult pescuitul cu scule fine si cred ca am sa trec pe fineturi,bineinteles cand sunt pesti pana in 5 kg ca aia mari sunt mult mai greu de strunit cu fineturi si iti trebuie scule solide,pe care le am :wink:
Fir intins :wink:

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 25 Aug 2005 19:05

Daniele, tu ai dreptate. Sunt cazuri cind ciortanul se hraneste bine. Noi insa prin jurul Bucurestiului in zilele de canicula cind apa e fiarta, crapul in general maninca aproape insesizabil. Primavara cind se desgheata apele si orice peste este precaut nu stiu cum te descurci cu o bambina grea.

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 26 Aug 2005 23:01

Cred ca in locul bambinei se poate folosi semnalizatorul acustic sau pur si simplu varful lansetei :roll:

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 27 Aug 2005 20:00

Tensionarea firului cu ajutorul swingerului/hangerului cred ca are leg doar cu distanta la care pescuim si conditiile atmosferice din timpul partidei de pescuit. Trasatura va fi semnalizata vizual de swinger / hanger abia dupa ce pestele a fost preintepat, deci marimea numai conteaza atata timp cat plumbul a fost oricum miscat de pe fund. Si oricum cred ca un fir bine intins face ca swingerul sa fie mult mai sensibil.

Scrie răspuns