Preintepare buna

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 28 Aug 2005 08:10

Mariane,
Si tu si Daniel vorbiti de swingare si avertizoare. Or somnu intreaba simplu de BAMBINE :lol: Aici nu ne intelegem. :lol:
Din cite am inteles eu, e vorba de o simpla bambina asezata pe fir.

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 28 Aug 2005 08:11

pai acum daca i-am tinut teorii despre swingere poate o sa isi achizitioneze si el un set :lol:
><)))°>-------- Dani

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 28 Aug 2005 08:45

Imi cer scuze, florioro intreba de ingreunarea bambinei nu somnu :lol:

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 28 Aug 2005 13:29

Nea Cornele, consider ca discutia despre distante mari si bambine grele e cam aiurea. Daca se refera la clasicele bambine din plastic, cred ca ar trebui sa puna vreo 15 -20 de bambine ca sa atinga cele cateva zeci de grame ale unui swinger. Asa cum ni se pare normal sa vb numai despre montura cu un singur ac si despre firul de par, cred ca tot la fel ar trebui sa privim si restul echipamentului .

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 28 Aug 2005 13:32

bambine, swingere, hangere... interesanta tema. :lol: de ce le folosim pe unele sau altele, cand si cum (in ce combinatie)...?! detaliati...

eu prefer combinatia senzori-hangere (sau swingere, mai exact, hangere pe suporti indivituali, swingere pe rod-pod - din ratiuni de comoditate). cand folositi senzori partea de semnalizare "vizuala" e clar ca nu mai are sens (decat daca se intampla nefericitul caz in care se strica senzorul, se consuma bateria, se blocheaza mecanismul etc.). asa face ca hangerele sau swingerele ajuta la tensionarea firului, respectiv aplica presiunea necesara pe mecanismul senzorului pentru a isi face cursa atunci cand firul culiseaza. simplu...

se mai justifica folosirea unei bambine clasice (decat din ratiuni de costuri)?
fir intins!!

www.carpfishing.ro

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 28 Aug 2005 17:00

Asa e Mariane.
Cit despre tema pe care o propune mirceas, lucrurile sunt simple.
Bambina s-au maimuta s-au dopul de sampanie care semnaliza prezenta pestelui, acum au fost inlocuite de mai modernele swingare, hangere s-au cum sor mai numi ele. Important este faptul ca semnalizeaza tot prezenta pestelui. Avantajul fiind ca isi poate modifica greutatea iar la vint nu mai se balangane pe fir. Acestea de regula se folosesc in combinatie cu avertizoarele acustice. Combinatia avertizor optic- avertizor acustic, a dus la usurarea sarcinei pescarului si scaderea rateurilor.
Dar nu te opreste nimeni sa folosesti un avertizor acustic cu o bambina clasica. Numai ca nu da bine. :lol:
Discutia s-ar putea extinde. exista avertizoare ieftine cu posibilitati limitate, si avertizoare f. scumpe cu reglaj de sensibilitate, ton samd. Swingare simple care nu sunt departe de o bambina si swingare complexe cu reglaj de greutate si presiune asupra firului.

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 28 Aug 2005 20:25

cornel rosioru scrie:Dar nu te opreste nimeni sa folosesti un avertizor acustic cu o bambina clasica. Numai ca nu da bine. :lol:
corect... doar ca au impedimentul ca bambinele clasice sunt foarte usoare. asa se poate folosi orice lucru care "atarna" si e suficient de greu... :lol: :lol: :lol:
fir intins!!

www.carpfishing.ro

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 28 Aug 2005 20:30

Corect :lol:

Moose_master
member
Mesaje: 273
Membru din: 26 Mai 2005 21:12
Localitate: Montreal, Canada

Mesaj de Moose_master » 29 Aug 2005 16:34

Eu folosesc numai swinger, deoarece lanseta mea sta aproape vertical, iar un hanger ar fi imposibil de folosit. Intrucat swingerul pe care il am a fost cumparat de .... MAMA (femeie la 70 de ani .... trimisa de fi-su intr-un magazin de pescuit sa cumpere swinger..... Doamne cum ma mai suporta saraca femeie.... de fapt o mama este mama pana moare !), este un swinger foarte simplu si cu o greutate de vreo 20 de grame. Normal, ca am adaugat imediat pe bara inca 40 de grame de plumb.

Eu cred ca swingerul (hangerul) ar trebui sa aiba minim 60 grame pentru o treaba serioasa. Altfel mai bine nici nu mai folosesti swinger sau hanger.

De fapt, am incercat si fara nici un fel de intinzator de fir (mi s-a rupt cel pe care il aveam). Doar semnalul acustic. Apoi am incercat si fara semnal acustic. Doar baitrunner-ul....
Nu am observat nici o diferenta. Baitrunner-ul este cel mai meserias avertizor posibil. Il lasi pe "baiat" sa suga bila, apoi cand incepe sa iasa flacari din baitrunner inseamna ca ar cam fi cazul sa stingi tigara si sa te ridici de pe scaun sa treci la munca.

Singurul inconvenient este ca daca pleci sa faci cumparaturi, sau vrei sa intri in levitatie, doar baitrunner-ul nu are putere sa te avertizeze. Deci trebuie sa dai drumul la senzor.

Acum folosesc doar senzorul si baitrunner-ul si functioneaza .....PERFECT !

Stima

Moose
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 29 Aug 2005 17:13

apoi la pestii din acel riu si felul cum trag, iti ajunge un suport simplu. :lol:

Scrie răspuns