Pescuit in ape cu mult nomol

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
mihai florescu
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 24 Mai 2004 19:48

Pescuit in ape cu mult nomol

Mesaj de mihai florescu » 08 Sep 2005 10:06

As vrea sa ma ajutati cu date tehnice despre pescuituil in ape cu mult namol.Detalii despre montura cit si despre modul de nadire daca se poate.

mirceaef
veteran
Mesaje: 565
Membru din: 20 Dec 2004 10:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef » 08 Sep 2005 11:18

Salut Mihai,

Arunca un ochi pe aici: http://www.crap.ro/forum/phpBB2/viewtopic.php?t=711
http://www.crap.ro/forum/phpBB2/viewtop ... 67&start=0

si mai era cel putin un topic in care se discuta problema asta pe mai multe pagini dar nu's pe unde zace. Oricum din sfaturile date pe acolo imi aduc aminte, de nu mi-o juca memoria feste .... ca se intampla tot mai des in ultima vreme :lol: , spunea, cred .... unul din referentii acum absenti pe forum ca e bine sa vezi despre ce fel de namol e vorba.

Asa mai mult ca o gluma am un prieten care la un concurs pe Sarulesti a nimerit un loc unde a fost nevoit sa faca un pop-up de un metru ca sa poata tina momeala deasupra. Si nu ca l-ar fi ajutat la ceva ....
EFM
Carping Club

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Re: Pescuit in ape cu mult nomol

Mesaj de patabum » 08 Sep 2005 13:17

mihai florescu scrie:As vrea sa ma ajutati cu date tehnice despre pescuituil in ape cu mult namol.Detalii despre montura cit si despre modul de nadire daca se poate.
Mihai,

In ultimii ani majoritatea partidelor de pescuit le-am facut pe lacuri cu namol pe fund. Adancimea stratului de namol (masurata intrand in apa)varia intre 30 si 50 cm. Am incercat foarte multe monturi, cu plumb, cu arc, cu momitor lestat cu plumb. Nu cred ca e o regula, insa cel mai ridicat randament l-am avut la:
- momitorul lestat cu plumb, culisant, cu lungimea forfacului de 30 cm
- elicopter cu plumb lacrima, leadcore, forfac de 15 cm cu pop-up
- plumb pierdut (trilob) cu forfac de 40 cm

In situatiile in care am pescuit cu boiliesul sau porumbul pe fund, am facut o pasta in care am imbracat plumbul si am agatat acul de ea. Cand am folosit pop-up sau porumb cu spuma, am legat de carlig, cu fir solubil, polistiren, in special in locurile cu agatatura. Recuperarea am facut-o (atunci cand nu aveam peste) ridicand brusc montura de pe fund si mulinand rapid cu lanseta deasupra capului.

Nadirea nu a fost cu nimic diferita, de cea pe care o fac cand am nisip sau pietris pe fund. In schimb am intensificat un pic nivelul aromei. Am constatat ca, invariabil, la o nadire intensa, primul raspuns il aveam de la raci. Ce m-a mirat este ca, daca nu isi facea racul simtita prezenta, nu aveam trasaturi in timpul zilei, dar poate este doar o particularitate a locurilor respective.

mihai florescu
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 24 Mai 2004 19:48

Mesaj de mihai florescu » 08 Sep 2005 18:22

Multumesc mult pt raspunsuri.Eu ma gindesc la o montura elicopter cu plumb trilob in capat si cirligul legat cu fluoro sau amnesia(10-15 cm)Plus ca am vazut acum o montura in ALP.cirlig legat cu amnesia in montura elicopter dar pozitionat la 40 cm de plumb.Voi incerca si aroma mai puternica(capsuna).Folosirea pungilor solubile ma gindesc ca ar avea un efect mai bun la pozitionarea monturii .

Scrie răspuns