Ajutor - Scule de pescuit!!!

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

HORATIU
new member
Mesaje: 18
Membru din: 07 Sep 2005 13:57
Localitate: BUCURESTI

Ajutor - Scule de pescuit!!!

Mesaj de HORATIU » 08 Sep 2005 14:54

Dupa cele aratate la sectiunea prezentare - respectiv "a fisherman's background" - ati vazut ca nu le prea am cu pescuitul. Ca atare, va rog sa-mi recomandati ce sa-mi cumpar.
M-ar interesa:
-3-4 lansete din bucati, rezistente, ca tip de actiune imi spuneti voi;
-3-4 mulinete cu tambur mare, adecvate lansetelor;
-fir - tip, grosime, culoare, rezistenta,etc; ( by the way, pana acum am cumparat fir de 30 care avea cea mai mare rezistenta, dar nu inteleg cum sta treaba, adica daca iau fir pe care scrie 8 Kg si agat un peste de 9 Kg se rupe sau 8 Kg reprezinta alceva si daca da ce?);
-carlige - tip, dimensiuni, culoare;
-mincioc;
-rod pod;
-nade si dispozitiv de nadit (n-am nadit niciodata);
-boilies - arome, dimensiuni, producator;
-dispozitiv de perforat si agatat boilies;
-orice considerati ca mi-ar mai fi necesar, gen montaje gata facute pana invat sa le fac eu, etc.

Imagine
Îmi place munca, mă fascinează. Pot sta ore în şir să mă uit la ea.

Avatar utilizator
fbolocan
member
Mesaje: 192
Membru din: 30 Iul 2004 15:13
Localitate: Bucuresti

Mesaj de fbolocan » 08 Sep 2005 15:30

Mai mult decat orice raspuns, te-ar ajuta cateva vixite prin magazinele de profil. Senzor, Aquamania, Big-xxx, Cpt. Hook, Arrow. Sunt convins ca o sa primesti sfaturi bune. Cum de altfel ar fi de ajutor sa incerci sa stai pe balta langa cineva cu state vechi in ale pescutului...
Florin Bolocan

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 08 Sep 2005 15:31

Citi bani ai la dispozitie ptr. investitie ? Cred ca atunci raspunsul este mai simplu.
Oricum, fiecare dintre noi are ale gusturi, asa ca totul va fi doar un punct de reper

mirceaef
veteran
Mesaje: 565
Membru din: 20 Dec 2004 10:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor - Scule de pescuit!!!

Mesaj de mirceaef » 08 Sep 2005 15:34

HORATIU scrie: M-ar interesa:
-3-4 lansete din bucati, rezistente, ca tip de actiune imi spuneti voi;
-3-4 mulinete cu tambur mare, adecvate lansetelor;
ETC, ETC
Salut Horatiu,

Din ce intrebi tu acolo se vede ca ai apucat sa citesti cate ceva pe forum. Foarte bine, dar zic eu ca tu intrebi un "roman", nu stiu cine ti-ar putea raspunde la toate intrebarile, nu pentru ca n-ar sti sau n-ar vrea dar la foarte multe dintre ele va trebui sa-ti raspunzi tu singur.

La categoria ce lansete, ce mulinete, ce boiliesuri, etc, daca gasesti doi pescari cu opinii identice ...... ai fi primul care i-a gasit. Astea sunt decizii pe care le iei singur.

Oricum, daca iti foloseste cumva, iti spun ce-am facut eu:

1. Am citit "aproape" toate subiectele de pe forumul asta, in timp iti dai tu seama care au relevanta/care te intereseaza si care nu dar nu ezita sa rascolesti macar "Tehnica, nade,...." si "Echipamente si accesorii" pana in strafunduri, aproape toate raspunsurile pe care le cauti ai sa le gasesti acolo;
2. Mi-am facut rost de aproape toata colectia "Aventuri la Pescuit" si evident am citit-o (o gasesti la redactie);
3. Daca n-ai un prieten pescar de crap, iti jur ca ti-ar prinde tare bine unul;
4. Musai sa mergi prin magazinele cu scule de crap. In unele dintre ele ai sa-ti faci cu siguranta prieteni.
5. E vreun concurs de crap pe undeva ... nu ezita sa treci pe acolo cu o bere rece la tine, de fapt ia mai multe, pe balta "bere rece = informatie" :lol: :lol: :lol:
6. Nu se mai fabrica Hopfen, treci pe Sella :lol:
7. Nu poti arde etapele, take it easy,

Si poate singurul sfat practic, nu-ti cumpara inca nimic. Mai citeste, mai afla una alta, plus ca la iarna preturile sunt mai bune.
EFM
Carping Club

HORATIU
new member
Mesaje: 18
Membru din: 07 Sep 2005 13:57
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de HORATIU » 09 Sep 2005 11:29

carprom scrie:Citi bani ai la dispozitie ptr. investitie ? Cred ca atunci raspunsul este mai simplu.
Oricum, fiecare dintre noi are ale gusturi, asa ca totul va fi doar un punct de reper
Nu foarte multi. Sunt constient ca ce vreau eu costa destul de mult. In plus, nu-mi permit sa-mi iau acum scule naspa, astfel incat, peste vreo doi ani, cand sper sa stiu si eu cu ce se mananca pescuitul la crap, sa constat ca am facut o investitie proasta. E limpede ca voi merge pe la magazinele cu articole de pescuit, dar pana acum mi-a fost teama sa nu ma fac de c****. Apoi o sa revin cu intrebari pt ca, asa cum bine spuneai, fiecare din voi are alte gusturi.........ma intreb insa pe ce considerente vi le-ati format.
Îmi place munca, mă fascinează. Pot sta ore în şir să mă uit la ea.

HORATIU
new member
Mesaje: 18
Membru din: 07 Sep 2005 13:57
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de HORATIU » 09 Sep 2005 11:34

fbolocan scrie:Mai mult decat orice raspuns, te-ar ajuta cateva vixite prin magazinele de profil. Senzor, Aquamania, Big-xxx, Cpt. Hook, Arrow. Sunt convins ca o sa primesti sfaturi bune. Cum de altfel ar fi de ajutor sa incerci sa stai pe balta langa cineva cu state vechi in ale pescutului...
Asa voi face. In legatura cu statul pe balta langa un meserias, de unde sa-l iau, si presupunand ca l-am gasit, de ce crezi ca mi-ar impartasi din tainele pescuitului :roll:
Îmi place munca, mă fascinează. Pot sta ore în şir să mă uit la ea.

HORATIU
new member
Mesaje: 18
Membru din: 07 Sep 2005 13:57
Localitate: BUCURESTI

Re: Ajutor - Scule de pescuit!!!

Mesaj de HORATIU » 09 Sep 2005 11:57

mirceaef scrie:

Salut Horatiu,

Din ce intrebi tu acolo se vede ca ai apucat sa citesti cate ceva pe forum. Foarte bine, dar zic eu ca tu intrebi un "roman", nu stiu cine ti-ar putea raspunde la toate intrebarile, nu pentru ca n-ar sti sau n-ar vrea dar la foarte multe dintre ele va trebui sa-ti raspunzi tu singur.

La categoria ce lansete, ce mulinete, ce boiliesuri, etc, daca gasesti doi pescari cu opinii identice ...... ai fi primul care i-a gasit. Astea sunt decizii pe care le iei singur.

Oricum, daca iti foloseste cumva, iti spun ce-am facut eu:

1. Am citit "aproape" toate subiectele de pe forumul asta, in timp iti dai tu seama care au relevanta/care te intereseaza si care nu dar nu ezita sa rascolesti macar "Tehnica, nade,...." si "Echipamente si accesorii" pana in strafunduri, aproape toate raspunsurile pe care le cauti ai sa le gasesti acolo;
2. Mi-am facut rost de aproape toata colectia "Aventuri la Pescuit" si evident am citit-o (o gasesti la redactie);
3. Daca n-ai un prieten pescar de crap, iti jur ca ti-ar prinde tare bine unul;
4. Musai sa mergi prin magazinele cu scule de crap. In unele dintre ele ai sa-ti faci cu siguranta prieteni.
5. E vreun concurs de crap pe undeva ... nu ezita sa treci pe acolo cu o bere rece la tine, de fapt ia mai multe, pe balta "bere rece = informatie" :lol: :lol: :lol:
6. Nu se mai fabrica Hopfen, treci pe Sella :lol:
7. Nu poti arde etapele, take it easy,

Si poate singurul sfat practic, nu-ti cumpara inca nimic. Mai citeste, mai afla una alta, plus ca la iarna preturile sunt mai bune.
Ref. introducere, pct. 1 si 2:
Corect, am apucat sa citesc cate ceva pe forum, aprox. o saptamana 5h/zi, informatii pe care le consider ff utile, insa au ramas intrebari fara raspuns. O sa mai citesc. Recunosc ca inca nu am pus mana pe "Aventuri la pescuit". :oops:
Ref. pct. 3:
N-am si mi-ar prinde bine, intr-adevar. Poate cunosti tu pe cineva disponibil :!: :?:
Ref. pct. 5:
Nu am fost niciodata la concursuri de pescuit, dar, din cate stiu, nu ai voie sa mergi la standuri si sa vorbesti cu pescarii, iar asa, sa ma uit de la distanta, nu cred ca ma va ajuta f mult. De pilda, eu nu stiu unde trebuie sa stai fct. de viteza si directia vantului, cum sa masor adancimea apei, cum sa lansez totdeauna in acelasi loc, cum sa descopar unde sta crapul, cum sa nadesc, cum sa intep, si, Doamne-fereste, cum sa-l aduc la mal si sa-l scot (pana acum n-am avut pesti mai mari de 2 kg ca sa am probleme, dar din ce vad pe forum, nu stiu cum trebuie sa fie frana la mulineta, cit si cum sa fortez din lanseta cum sa nmulinez, etc, etc. Nu stiu mai nimic, deci ar trebui sa-mi explice cineva ca la prosti, apoi sa fac eu si el sa-mi dea peste mana daca sunt tolomac si mai fac greseli. :roll:
Ref. pct. 6:
Am aflat aseara ca ai mei au baut Hopfen in Sinaia. Stella e OK dar e prea delicata pt gustul meu..........nu pot sa beau mai mult de 20 intr-o zi :lol: :lol:
Îmi place munca, mă fascinează. Pot sta ore în şir să mă uit la ea.

Cezar Bibu
member
Mesaje: 251
Membru din: 09 Oct 2003 22:23

Mesaj de Cezar Bibu » 09 Sep 2005 12:23

Poti veni la sfirsitul lunii la concursul care-l organizeaza asociatia Pescari4ever la Dirvari. Acolo, ca si la alte concursuri, poti veni linga standurile de pescuit, si sunt convins ca vei gasi destule persoane care sa-ti dea destule sfaturi. Si poti vedea pe viu cam cu ce se maninca pescuitul la crap..

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 09 Sep 2005 12:27

Cezar Bibu scrie: si sunt convins ca vei gasi destule persoane care sa-ti dea destule sfaturi.
Si eu sunt convins ca vei pleca cum ai venit. Fiecare iti va da, alt sfat si vei fi din nou la inceput de drum si cu dureri de cap.
Dupa aceea iti vor trebui 40 de beri :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 09 Sep 2005 12:55

Asa cum zice Cezar, este cea mai buna varianta sa vezi "live" cum se pescuieste. Daca poti sa-ti faci timp sa stai 3-4 zile la concurs inveti cat intr-un an de teorie. Te sfatuiesc sa nu ratezi inceputul concursului, pregatirile, nadirea, masurarea apei etc, vei avea multe de invatat.

Si in ce zice Carprom est eun adevar insa singur va trebui sa filtrezi informatia pe care o primesti si sa alegi ce-ti trebuie. Oricum mai multe sfaturi nu strica, iar impotriva durerilor de cap iti recomand 2 zile de pescuit. :D
Nu face ce nu-ti place!

Scrie răspuns