este sau nu un echipament bun pt. crap ?

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

murphy
new member
Mesaje: 2
Membru din: 12 Sep 2005 12:13

este sau nu un echipament bun pt. crap ?

Mesaj de murphy » 12 Sep 2005 12:17

Lanseta 3.00m BALZER actiune 25-75 (aprox. 90 Ron) si Mulineta Cardinal (3 rulmenti ! Este un echipament bun pt.crap?

Ce parere aveti de firma Cardinal !
Cu stima,
Murphy

murphy
new member
Mesaje: 2
Membru din: 12 Sep 2005 12:13

Re: este sau nu un echipament bun pt. crap ?

Mesaj de murphy » 12 Sep 2005 12:18

murphy scrie:Lanseta 3.00m BALZER actiune 25-75 (aprox. 90 Ron) si Mulineta Cardinal (3 rulmenti ! Este un echipament bun pt.crap?

Ce parere aveti de firma Cardinal !
:-(
Cu stima,
Murphy

HackBv
member
Mesaje: 278
Membru din: 07 Sep 2004 12:31

....

Mesaj de HackBv » 12 Sep 2005 13:14

eu unu ai alege altceva in locul lansetei BALZER si asi cauta cu actiune mai mare lungimea ar putea fi pe undeva pe la 3.60 , 3.90 in privintza mulinetei nu ma exprim pt ca nu cunosc firma eu folosesc shakespear dar cred ca sunt si multe alte muninete bune deshi eu nu le-am incercat pt ca de cand am investit in shakespear nu am avut nevoie.

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 12 Sep 2005 13:21

inceputurile mele la crap acum multi ani in urma s-au bazat pe o astfel de combinatie (oricum nu prea gaseai altceva prin magazine la acea vreme): lanseta ozana 3 m din doua bucati si multineta cardinal 4 rulmenti (mulinetele inca le mai folosesc in anumite situatii disperate, asa cum dnl. Tarus inca mai insista sa foloseasca mulinetele lui de colectie in Delta si nu numai :lol: :lol: ).

lanseta este insa f. slaba in actiune (nu neaparat prea scurta). depinde si ce locuri frecventezi, ce marime de crap urmaresti... la pretul de 90 RON gasesti online la xxx o lanseta ce incepe sa semene a echipament de crap.

daca eu am putut sa evoluez de la aceasta dotare, atunci poate sa reprezinte si pentru tine un inceput, insa la standardele si posibilitatile de azi un astfel de echimpament e inadecvat.
fir intins!!

www.carpfishing.ro

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 12 Sep 2005 13:26

Pentru caras faci fata.
Salutari din Miami

HackBv
member
Mesaje: 278
Membru din: 07 Sep 2004 12:31

....

Mesaj de HackBv » 12 Sep 2005 14:52

nu ma leg expre de lungimea batului dar de actiunea lui si de firma la leg ozana este o firma care pt mine a fost foarte buna dar balzer este o firma care numai si numai lucruri rele mia adus de la bat rupt sarit ceramica de pe inele lanseuri slabe cu ea pt ca nu este echilibrata bine greoaie si altele in mare shi de 3 m este buna o lanseta dar o alta firma. cred ca gasesti bete bune incepand de pe la pretul de 70 ron in cazul in care iei mai multe de pe la cate un magazin se poate sa ai si o reducere ex eu am luat 5 ozane acum ceva timp pt un prieten si de la pretul initial am ajuns sa platesc doar 4 lansete intereseazate si vezi ori cum vreo 3 lansete ar fi deajuns pt inceput dar sa fie bune decat 5 si mai putin bune

Avatar utilizator
Pop Florin
veteran
Mesaje: 541
Membru din: 01 Aug 2005 20:21
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Pop Florin » 13 Sep 2005 08:28

ceau , echipamentul tau este extraordinar de bun daca urmaresti sa pescuiesti tot timpul la ciortan :roll: , insa cu aceste scule daca cumva vei avea o captura mai mare , vei avea surprize neplacute cum ar fi ruperea batului , sa iti cedeze mulinets in dril sau sa ti se rupa firul din caza ca batul nu are elasticitate fiind destul de scurt :!: :!: :!:
daca intradevar vrei sa lovesti un peste mai mare trebuie sa te dotezi cu un bat de peste 3,5 m fiie el telescopic sau din elementi si cu o mulineta mai puternica nu neaparat cu long - cast , dar neaparat cu biterunner .
cat despre cardinal nu ma impac cu modelele noi aparute deoarece acestea nu le mai produce firma mama ci altcineva :cry: :cry:
fir intins :D

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 13 Sep 2005 16:36

POP FLORIN scrie:dar neaparat cu biterunner
de ce? de ce nu long-cast si frana pe fata?
POP FLORIN scrie:cat despre cardinal nu ma impac cu modelele noi aparute deoarece acestea nu le mai produce firma mama ci altcineva
sa nu incurci abu garcia cardinal cu no-name cardinal...
fir intins!!

www.carpfishing.ro

carpriver
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 22 Apr 2005 11:16
Contact:

MURPHY

Mesaj de carpriver » 22 Sep 2005 16:06

De acord cu Mirceas : cardinal este un model de la Gipo ; no comment :lol: pentru crap , orienteaza-te spre o lanseta de min. 3.30 m din 2 buc ;este bine sa faci un pas mare acum decat ulterior ; mulineta poate fi cu frana pe fata si nu este neaparat necesar sa aiba baitrunner ;se poate lucra si cu frana anterioara deschisa corect ;cu un pic de antrenament reusesti :lol: fir intins :lol:

doruletz
member
Mesaje: 155
Membru din: 01 Iun 2005 06:40
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de doruletz » 26 Sep 2005 09:14

salut,
desi nu ma pot compara cu cei ce ti-au raspuns pentru ca si eu sant incepator,pescuiesc de numai un an la crap,cu rezultate destul de bune la nivelul meu,iti recomand niste bete ieftine si care pe mine nu m-au lasat balta nici la +18kg!Le poti vedea in albumul meu sant shakespeare si costa sub 80ron!si le-am agatat prin trestii....si tot ma tin! Au 3.60 si sant din 2 tronsoane nu au cine stie ce mofturi dar eu am lansat (si prin trestii,he he) plumbi de 110g pana pe la 90 -100m cu ele.
pe bete am okuma longbow de 60 care iarasi nu sant de loc scumpe dar isi fac treaba ff bine!
Compara preturi si alege!
Si grabeste-te sa mai prinzi anul asta iesiri la apa ca acusi se face decembrie!

Scrie răspuns