banax helicon!?

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
totis
junior member
Mesaje: 75
Membru din: 17 Mai 2005 13:55
Localitate: giurgiu
Contact:

banax helicon!?

Mesaj de totis » 20 Sep 2005 15:31

salutare,
cine imi poate spune si mie daca sunt diferente(si care sunt), intre banax helicon 5600 si banax helicon de 50-bineinteles ca alte diferente fata de capacitatea tamburului-a folosit cineva si pe cea de 50? a vazut-o cineva ''pe viu'', la lucru?

Avatar utilizator
totis
junior member
Mesaje: 75
Membru din: 17 Mai 2005 13:55
Localitate: giurgiu
Contact:

Mesaj de totis » 21 Sep 2005 08:07

nu a vazut chiar nimeni mulineta respectiva-banax helicon 50???!

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 21 Sep 2005 08:22

eu nu am vazut-o decat in cataloage si clar pare mai mica. in schimb Helicon 5600 am si le apreciez mult...

diferentele sunt insa mari din puctul meu de vedere, in primul rand 5600 iti ofera tamburul long cast de capacitate mult mai mare.

mai bine as merge pe un Poseidon decat Helicon 50, chiar daca nu ai baitrunner. nu mai stiu care sunt preturile pe piata, pot insa sa iti spun insa ca Helicon 5600 a revenit. imi aduc aminte ca imi zicea Iliuta la un moment dat cum au disparut de pe piata Helicoanele pentru ca Banax a exportat exclusiv in vest aceste modele, fiind de mare succes. :lol:

apropo, voi ce parere aveti din experienta, ce tip de tambur avantajeaza la cast si la contracararea efectul de rasucire a firului, cele conice sau cele cilindrice?
fir intins!!

www.carpfishing.ro

Avatar utilizator
Pop Florin
veteran
Mesaje: 541
Membru din: 01 Aug 2005 20:21
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Pop Florin » 23 Sep 2005 21:50

ceau totis :D dupa parerea mea , daca doresti sa achizitionezi una din aceste mulinete sa fie accea 5600 , este o.k. pt. crap , daca doresti sa folosesti mulineta pt alt fel de pescuit e o'k si 50'ciu doar ca e mult mai mic si fara tambur l.c. :!:
ia totusi 5600 , vei fi foarte multumit :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
Pop Florin
veteran
Mesaje: 541
Membru din: 01 Aug 2005 20:21
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Pop Florin » 23 Sep 2005 21:56

mirceas scrie:
apropo, voi ce parere aveti din experienta, ce tip de tambur avantajeaza la cast si la contracararea efectul de rasucire a firului, cele conice sau cele cilindrice?
parerile sunt impartite :roll: :roll: , dar eu cred ca cilindricile sunt mai o.k. , cu mulinetele cu tambur conic ai sansa mai mare sa goblenezi firul la iesirea lui de pe tambur mai ales daca il incarci putin mai tare :wink: :wink:

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 24 Sep 2005 08:13

teoretic da, frecarea este alta, spirele sunt mai mari la desfasurare... bblc sau infinity care sunt in xxx au astfel de tamburi.
fir intins!!

www.carpfishing.ro

carpriver
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 22 Apr 2005 11:16
Contact:

@totis

Mesaj de carpriver » 24 Sep 2005 09:49

Salut @ totis :lol:helicon 5600 este o mulineta foarte buna;am demontat multe;mecanica fiabila si materiale de calitate;nu degeaba au adoptat-o multe firme BALZER,SERT,EXORI SI ALTELE ;se vinde si in UK ;oscilatie eliptica, aseaza bine firul@fir intins :lol:

Avatar utilizator
Pop Florin
veteran
Mesaje: 541
Membru din: 01 Aug 2005 20:21
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Pop Florin » 25 Sep 2005 18:44

mirceas scrie:bblc sau infinity i.
apropo , mirceas , care ti se pare mai buna shim. sau daiwaul :?:
da si tu o parere , o folosesti pe careva :idea:

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 25 Sep 2005 19:30

am shimano dar din pacate doar baitrunner btr 5000. cu bblc-ul m-am jucat in magazin, iar cu daiwa inifinity am pescuit in Austria folosind echipamentul unui prieten si pot sa spun ca sunt exceptionale (pretul pe masura).

eu as pescui oricand cu amandoua si probabil ca la o urmatoare achizitie m-as orienta catre asa ceva, chiar daca pretentiile mele nu se ridica asa de sus incat sa fac diferente notabile intre ele. sunt ambele de xxx... dupa mai multe exersari te-ai obisnui cu amandoua, si ca dimensiune, greutate...
fir intins!!

www.carpfishing.ro

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 25 Sep 2005 20:20

Mirceas nu este cumva BTR 4500 :?: oricum buna mulineta :!:

Scrie răspuns