intrebare!

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
alynlu
junior member
Mesaje: 48
Membru din: 23 Sep 2005 13:01

intrebare!

Mesaj de alynlu » 25 Sep 2005 23:44

Salutare tuturor!!!Am si eu nevoie de un sfat,ce bete credeti ca ar fi bune pentru doua mulinete Banax Helicon 5600?Astept parerile voastre.FIR INTINS!

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 26 Sep 2005 08:01

Asta este o chestie de gust si de ce te astepti de la un bat. Eu am prestige boilie care sunt ceva mai rigide si Red Devil de la Trabuco acestea din urma sunt mult mai moi dar si pe astea mi se potrivesc bine. EWxista si alte bete mult mai scumpe dar banuiesc ca daca nu ai mulinete de 15mil nu doresti nici bete la acest pret. Oricum eu pe orice bat as avea as folosii tot mulinete de talia helicoanelor pt ca mulinetele fara tambur long cast nu sunt pe gustul meu.
><)))°>-------- Dani

Avatar utilizator
Pop Florin
veteran
Mesaje: 541
Membru din: 01 Aug 2005 20:21
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Pop Florin » 29 Sep 2005 23:29

Alynule , ceau , raspunsul la intrebarea ta este unul foarte simplu :shock: : cat vrei sa investesti in bete :?:
Totusi un sfat , sa iti achizitionezi lansete din bucati si nu telescopice , daca ai un stil format poti usor alege lanseta preferata , iar daca esti la inceput prima data pune si tu mana pe lanseta inainte sa o cumperi :D :D :D
Helicoanele sunt mulinete fiabile , sper sa le atasezi la bete pe masura 8)
Fir intins :D :D :D

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 30 Sep 2005 00:35

alynlu

cred ca ai mai pus intrebarea asta. NU-TI ALEGE BETELE DUPA MULINETE ! depinde ce vrei si ce POTI sa scoti din bete. INCEARCA inainte de a cumpara si vezi ce ti se potriveste. mulinetele se potrivesc pe majoritatea betelor de crap.
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

carpriver
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 22 Apr 2005 11:16
Contact:

Mesaj de carpriver » 30 Sep 2005 08:19

Salut :lol: Alege lansetele de crap cu grija...asta te va scuti de chinul de a le revinde ca sa cumperi altele....ce capturi vizezi.unde pescuiesti mai mult,ce stil de aruncare ai,eventual la mare distanta....asa cum a spus si Vali...alege ca si cum nu ai avea mulinete...inca..si nu te uita la marca...vezi pe viu ce pot lansetele....al saselea simt te va ajuta sa decizi corect :lol: fir intins :lol:

Avatar utilizator
Tilea Gabriel
Moderator
Mesaje: 1726
Membru din: 26 Ian 2005 12:43
Localitate: Dumbravita , Timis
Contact:

Mesaj de Tilea Gabriel » 30 Sep 2005 10:52

Am vazut ceva nou la Trabbuco , se numesc Savage Carp au si de 3,60 si de 3,90 ( pretul trece de 2 mil.)dar dupa cum spuneau si baietii ai mare grija , incearca mai multe vezi care ti se potrivesc

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 30 Sep 2005 11:03

gabitilea scrie:Am vazut ceva nou la Trabbuco , se numesc Savage Carp au si de 3,60 si de 3,90 ( pretul trece de 2 mil.)dar dupa cum spuneau si baietii ai mare grija , incearca mai multe vezi care ti se potrivesc
din experienta:

am avut 4 x 3.90 / 4 lbs. tari, faceai crapul "elicopter" in drill. dificile la lansare, fiind foarte grele (am vazut modele noi "slim" si mai usoare).
problema principala (le-am cumparat PNV, fara sa le probez) a fost distanta prea mare (pentru mine) intre cotor si mandrina. foarte dificil in drill iar la lansare nu aveam unde sa "bag" coada.
in rest super la pret si fiabile.
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

Cristian Popa
new member
Mesaje: 5
Membru din: 28 Sep 2005 16:47
Localitate: Bucuresti

bete / mulinete

Mesaj de Cristian Popa » 17 Oct 2005 12:38

Salutare !

Si eu am tot prestige boilie de 3.60 3 lbs la 4 Helicoane 5600 si se comporta excelent . Sunt usor rigide si lansez binisor pe la 80 m poate mai mult cu plumb de 90 gr . Totul e sa castigi indemanare si obisnuinta . Ultima oara cand am fost pe balta ptr a ma perfectiona cred ca am lansat vreo 40 de min incontinuu , pana ma durea buricul degetului . O sa-mi iau un degetar cu prima ocazie sau imi fac eu unul .
Helicoanele sunt mulinete serioase , mai grele , asa ca merg pe lansete ceva mai grele , asa ca poti sa incerci si pe 3.90 fara probleme .
Totul e pana incepi sa le simti in aruncare si te obisnuiesti cu ele .

Scrie răspuns