Rod Pod

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 28 Sep 2005 12:03

XquiZZiT scrie:e bun locul, dar nu cand e impanzita balta de milioane de inshi :cry: :cry: , nu am avut nici o trasatura!
Arunca peste vegetatie (80-90m),pe directia culuarului de vegetatie (mai degraba niste ochiuri in braul de vegetatie). Nu e asa deasa vegetatia in zona respectiva, iar la 80-90m de la mal este vechea albie a paraului.

Avatar utilizator
XquiZZiT
senior member
Mesaje: 419
Membru din: 09 Mai 2005 10:31
Localitate: Brasov/Turku (Fin)
Contact:

Mesaj de XquiZZiT » 28 Sep 2005 12:20

cand am fost eu, palcul de vegetatzie era la 40 de metri de mal shi avea in jur de 30 de metri latime. cred ca ar fi fost imposibil sa recuperez montura daca as fi aruncat peste el, cu un peste in dril nici nu mai vorbesc...
Alex Carlan
Fire-ntinse precum corzile de la chitara!!

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 28 Sep 2005 12:38

Dupa cum vad eu in poza, ai stat intr-o zona unde exista un culuar in vegetatie, nu e chiar curat dar plantele sunt firave si se rup imediat. Toti pestii pe care i-am prins (la ultima iesire) au fugit in vegetatie dar i-am scos usor. Cel mai mare avea vreo 6-7kg. Daca dai la buza vegetatie (40m de la mal) nu ai nici o sansa sa prinzi ceva serios. Poate ceva pe la 1kg si o groaza de raci. La 40m de la mal apa are 50cm sub care gasesti 30cm de mal fin. La vreo 30 de m este o limba de pamant tare, dar plina de gauri de raci. La 50-60 de metri apa este ceva mai adanca (1-1,5m) si malul ceva mai subtire. Ce este peste 60m nu stiu precis, am testat cu marker-ul dar din cauza vegetatie nu poti fi sigur. Pana la 60m am intrat in apa, cu acordul patronului, ca sa-mi recuperez o pluta de match, de care ma leaga amintiri placute si nu aveam inima sa o las acolo.
Mai e ceva, in culuarul respectiv e plin de craci de la plopi. Se rup la furtuni, cad in apa iar vantul le indeasa pe culuar. Eu am scos cateva, una de vreo 20 de kg plina de carlige, plumbi, fire....

Avatar utilizator
XquiZZiT
senior member
Mesaje: 419
Membru din: 09 Mai 2005 10:31
Localitate: Brasov/Turku (Fin)
Contact:

Mesaj de XquiZZiT » 28 Sep 2005 12:58

se poate, uite, nu am incercat sa pescuiesc cum ai spus tu, shi acum regret. chestia este ca eu nu am mai pescuit pe malul acela niciodata, am preferat malul cu cabanele. vorbisem cu patronul sa iti tzina cateva locuri ocupate la rulota, in stanga cabanei lui, dar am intarziat vreo 2 ore pana an ajuns pe balta shi nu l-am sunat, fapt pentru care a trebuit sa pescuiesc acolo unde este facuta poza deoarece a dat locurile pe care mi le tzinuse la altzi pescari. dar totusi, esti sigur ca despre locul in care e facuta poza povestesti? pentru ca eu cred ca acel culoar despre care spui tu este undeva mai in dreapta, in apropierea celor cateva pontoade de pe malul respectiv.
Alex Carlan
Fire-ntinse precum corzile de la chitara!!

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 28 Sep 2005 13:16

Sunt sigur, este unul din cele mai bune locuri. In fata, putin mai la dreapta este cabana patronului. Culuarele din dreptul pontoanelor sunt mari (locuri foarte bune dar pline tot timpul). Cel de care vorvesc eu se distinge mai greu ( niste ochiuri in vegetatie dispuse perpendicular pe mal, "iarba" mai rara). Daca faci cateva aruncari numai cu plumbul il gasesti sigur. Daca pui un inaintas textil tai iarba fara probleme. Dupa 4 zile de pesuit la sfarsitul lui august, cand am am scos si craca aceea imensa, am facut un culuar vizibil in vegetatie. Tu cand ai pescuit in locul acela? In alti ani, spre toama vegetaia disparea vizibil.

Avatar utilizator
XquiZZiT
senior member
Mesaje: 419
Membru din: 09 Mai 2005 10:31
Localitate: Brasov/Turku (Fin)
Contact:

Mesaj de XquiZZiT » 28 Sep 2005 13:28

tot la sfarsitul lui august am fost si eu ultima oara, mai precis pe 26-28. data viitoare, daca voi mai pescui pe acele locuri voi incerca cele spuse de tine.
Alex Carlan
Fire-ntinse precum corzile de la chitara!!

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 28 Sep 2005 13:35

Eu am fost in perioada 22-26 august.

Avatar utilizator
XquiZZiT
senior member
Mesaje: 419
Membru din: 09 Mai 2005 10:31
Localitate: Brasov/Turku (Fin)
Contact:

Mesaj de XquiZZiT » 28 Sep 2005 13:39

:lol: :lol: aha...deci tu lasasei mizeria aia pe mal!!! joke, bineinzteles...: :lol: :lol:
Alex Carlan
Fire-ntinse precum corzile de la chitara!!

Avatar utilizator
XquiZZiT
senior member
Mesaje: 419
Membru din: 09 Mai 2005 10:31
Localitate: Brasov/Turku (Fin)
Contact:

Mesaj de XquiZZiT » 28 Sep 2005 13:43

ca o idee despre cata lume era pe balta : http://www.crap.ro/forum/phpBB2/album_p ... pic_id=993
cam la fel arata si restul lacului...
Alex Carlan
Fire-ntinse precum corzile de la chitara!!

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 28 Sep 2005 13:57

Cum ai rezistat in conditiile alea?
Pai nu e de mirare ca nu ai prins nimic. Mai bine mergeai la baraj la Oltet sau Arpasu. E adevarat ca prinzi mai putin, dar prinzi crapi adevarati, nu dresura de ciprinide si in plus ai parte de liniste.

Scrie răspuns