SFAT

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
XquiZZiT
senior member
Mesaje: 419
Membru din: 09 Mai 2005 10:31
Localitate: Brasov/Turku (Fin)
Contact:

Mesaj de XquiZZiT » 20 Oct 2005 18:52

pai mi se pare cam ciudat sa cedeze forfacul de 50 de lbs, iar firul principal no name sa reziste. logic ar fi sa cedeze firul mai slab, nu?
Alex Carlan
Fire-ntinse precum corzile de la chitara!!

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

RASPUNS

Mesaj de PANAIT CEZAR » 20 Oct 2005 20:37

In momentul cind l-am intepat(sau cind am ridicat lanseta),n-am putut nici macar sa-l ridic de pe fund jumatate de metru,pina sa reactionez s-a rupt forfacul.In mod identic l-am scapat si pe al doilea.Al treilea forfac a rezistat pina la aproximativ 10 metri de mal(nu pot aproxima exact)cind s-a rupt.Toate s-au rupt partea de sus a forfacului,nu linga cirlig.Toate trasaturile astea le-am avut in aceeasi zi,pe aceeasi lanseta,aruncata putin peste zona nadita.Nailonul de pe mulineta nu s-a rupt.Asta era o lanseta pe care n-am pus inaintas.
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

carpriver
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 22 Apr 2005 11:16
Contact:

Mesaj de carpriver » 22 Oct 2005 10:29

@Panait Cezar :daca POWER PRO-ul este cel pe care banuiesc ca-l utilizezi...un pic de atentie :lol: la noduri...ma refer la conexiunea cu vartejul simplu...este suspect sa se rupa tresa ....si sa reziste monofilamentul...nodul CLINCH sau PALOMAR ...si rezolvi problema :lol:

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

EXPLICATIE

Mesaj de PANAIT CEZAR » 22 Oct 2005 18:46

Te rog sa-mi spui unde gasesc nodurile CLINCH si PALOMAR.
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

Avatar utilizator
valos
junior member
Mesaje: 52
Membru din: 04 Mai 2005 21:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de valos » 22 Oct 2005 18:52

Salut,
Uita-te aici si gasesti tot ce vrei despre noduri. http://www.dunarea.net/cgi.php?sectiuni=4
Numai bine

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

RASPUNS

Mesaj de PANAIT CEZAR » 23 Oct 2005 07:31

Cind s-au rupt forfacele am avut o varianta asemanatoare nodului HANGMAN.
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

carpriver
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 22 Apr 2005 11:16
Contact:

Mesaj de carpriver » 29 Oct 2005 09:53

Nu stiu ce sa spun...eu utilizez nodurile Clinch si Mahin...cel mai mult...daca nu executi un nod corect tresa se rupe suspect de repede :lol: de fapt reteaza monofilamentul :lol: poate ne intalnim si facem o sedinta practica :lol: cele bune :lol:

Scrie răspuns