SFAT

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

SFAT

Mesaj de PANAIT CEZAR » 08 Oct 2005 17:49

Abia am sosit din Bazinul Mare Sulina si am pierdut trei crapi (zic eu foarte mari-chiar daca sint subiectiv) datorita ruperii de la nod a forfacului din partea de sus ,nu de la cirlig.Am folosit intii forfac de la FOX:"ILLUSION SOFT LINK de 0,35 la 15 lbs,apoi am folosit "POWER PRO MICRO FILAMENT LINE de 0,16 de 50 de lb.Pur si simplu s-a rupt forfacul.
Caut un fir textil foarte moale,invizibil in apa,foarte rezistent la nod ,sa reziste la 50 de lb.Puteti sa ma indrumati in acest sens?Ce folosesc la forfac baietii la concursuri?
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Re: SFAT

Mesaj de carprom » 08 Oct 2005 18:07

PANAIT CEZAR scrie: Caut un fir textil foarte moale,invizibil in apa,foarte rezistent la nod ........Ce folosesc la forfac baietii la concursuri?
De ce Textil foarte moale ?
Nu stiu ce folosesc unii sau altii la concursuri, dar te-as sfatuii sa incerci un Stiff Rig "fir de par" legat cu Korda

Avatar utilizator
XquiZZiT
senior member
Mesaje: 419
Membru din: 09 Mai 2005 10:31
Localitate: Brasov/Turku (Fin)
Contact:

Mesaj de XquiZZiT » 08 Oct 2005 18:59

Cezar, incearca Sufix Herculine, mie mi-a placut.
Alex Carlan
Fire-ntinse precum corzile de la chitara!!

Avatar utilizator
XquiZZiT
senior member
Mesaje: 419
Membru din: 09 Mai 2005 10:31
Localitate: Brasov/Turku (Fin)
Contact:

Mesaj de XquiZZiT » 08 Oct 2005 19:01

apropo, cum tzi s-a parut sulina?
Alex Carlan
Fire-ntinse precum corzile de la chitara!!

Avatar utilizator
cipica
member
Mesaje: 251
Membru din: 21 Aug 2004 09:32
Localitate: bucuresti

fire

Mesaj de cipica » 11 Oct 2005 15:37

Incearca SUFIX BLEND

Avatar utilizator
Pop Florin
veteran
Mesaje: 541
Membru din: 01 Aug 2005 20:21
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Pop Florin » 12 Oct 2005 22:25

Ave Cezar (nu m-am putut abtine :D :D ) , suna frumos , imi place sa gasesc un pescar care incearca firele Fox , iti propun sa incerci Fox Mask , este un foarte rezistent forfac , textil , intr-adevar are o camasa protectoare dar se poate indeparta si ramane un textil destul de moale .
Il folosesc de un timp si pot spune ca nu am avut surprize de rupere .
FIR INTINS 8) 8) 8)

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 13 Oct 2005 09:59

Florine dar zii si cat e rola :lol: :lol: :lol: :lol:
si parca nu-ti mai vine a rade :lol: :lol:

si eu mi-am luat doua trei fire de talente dar tot cu sufix pescuiesc si probleme mari nu am avut. pe cele mai scumpe le pun si eu cand ies in oras, sa fac impresii :lol: :lol:

si ca veni vorba de sufix pot spune cu mana pe inima ca in tei ani (peste 100 de zile de pescuit la crap) de zile de cand folosesc firele lor nu am avut nici o ruptura a forfacului.
Salutari din Miami

Cezar Bibu
member
Mesaje: 251
Membru din: 09 Oct 2003 22:23

Mesaj de Cezar Bibu » 13 Oct 2005 11:10

@daniel costache
pai puteai sa pescuiesti si 200 de zile, ca tot nu se rupeau. In general, trebuie sa fie supuse la niste eforturi si firele astea ca sa se rupa. Prin eforturi a se citi crapi ! :lol: :lol: :lol: :lol:

redevin serios,
@carprom,
parca stiff-ul nu prea se combina bine cu scoicile sau cioatele de prin Dunare...
@tizule,
tu vrei si invizibil, si 50 lb, si rezistent la nod(apropo, esti tu convins ca nodurile erau bune, sau ca le-ai mai refacut dupa vreo agatatura?), si moale si tare, greu de gasit toate astea intr-un singur fir. :-? Pentru pescuitul la Dunare(sau pe balti cu puternice colonii de scoici cum ar fi sarulestiul) eu iti recomand un fir care e destul de vechi pe piata mondiala,si care e folosit si ca inaintas de multi : Kryston Quick Silver , hai sa zicem , de 35 lb. Iti garantez ca e deajuns !

mirceaef
veteran
Mesaje: 565
Membru din: 20 Dec 2004 10:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef » 13 Oct 2005 11:14

Cezar, daca zici ca s-a rupt de la nod, eu l-as suspecta de acte de sabotaj. Ce fel de nod faci, il umezesti bine cand il strangi, se intampla sa se decojeasca?

Eu ti-as recomanda firele de la Kryston, are si o gama mai mult decat variata. Snake-bite imi place foarte mult, dar numai de fitze mi-am luat si Ton-up de 85 lb, asta numai cand pescuiesc la salupe :lol: :lol:
EFM
Carping Club

mirceaef
veteran
Mesaje: 565
Membru din: 20 Dec 2004 10:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef » 13 Oct 2005 11:18

Scuze, Cezar Bibu, dupa ce-am postat am vazut ca i-ai raspuns si tu.

PS
Iliuta, ai facut ceva la site, ca de ceva vreme se incarca cam .... slow, in comparatie cu felul in care mi se deschid alte pagini.
EFM
Carping Club

Scrie răspuns