SFAT

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Re: INTREBARE

Mesaj de Vali Vesa » 19 Oct 2005 13:04

PANAIT CEZAR scrie:@Vali Vesa,
De ce folosesti pe un astfel de cirlig anou?Cu ce scop l-ai pus?Este necesar pe un astfel de cirlig anoul?
asa este indicat de producator. in momentul in care dl crap vrea sa scuipe montura, bila (sa spunem) iese, dar anoul culisand pe tija carligului, acesta ramane in gurita la dl crap.
dar, eu NU MAI FOLOSESC aceste carlige din luna mai 05. nu-i fac anti-reclama, pur si simplu e optiunea mea :evil:
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

mirceaef
veteran
Mesaje: 565
Membru din: 20 Dec 2004 10:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: INTREBARE

Mesaj de mirceaef » 19 Oct 2005 14:04

Vali Vesa scrie: nu-i fac anti-reclama, pur si simplu e optiunea mea :evil:
Nici nu-i nevoie, Vali, clubul asta e mult mai mare decat crezi, din acelasi motiv.

Daca te hotarasti sa mai folosesti "spata de pork" lasa-i firul de par mai lung. Distanta dintre boilies si curbura acului sa fie de minim 1.5cm. Asta-i sfat pe care l-am primit si eu de la altii mai "testati" in field. Desi car mereu in trusa cateva pliculete cu long shankuri marturisesc ca si eu m-am lasat de ele.
EFM
Carping Club

carpriver
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 22 Apr 2005 11:16
Contact:

Mesaj de carpriver » 19 Oct 2005 15:07

Efect anti-eject....dar....ramane un carlig bun...preferat si de unii mari maestri....folosirea lui este o chestiune personala la urma urmei.... :lol:
montura bine realizata, VALI :lol:

carpriver
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 22 Apr 2005 11:16
Contact:

Mesaj de carpriver » 19 Oct 2005 15:10

Efect anti-eject....dar....ramane un carlig bun...preferat si de unii mari maestri....folosirea lui este o chestiune personala la urma urmei.... :lol:
montura bine realizata, VALI :lol:

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 19 Oct 2005 15:20

`carpriver scrie:Efect anti-eject....dar....ramane un carlig bun...preferat si de unii mari maestri....folosirea lui este o chestiune personala la urma urmei.... :lol:
montura bine realizata, VALI :lol:
recordurile mele (pana acum :lol: :lol: ) romanesc 18kg si ten 18.500kg au fost prinse cu fs5. cu toate astea, anul asta la crapmania am avut o groaza de rateuri in prima zi si de atunci mi-am pierdut increderea in ele. am si acum cateva cutii, mai fac cadouri pe balta :lol:
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 19 Oct 2005 15:33

Vali Vesa scrie:anul asta la crapmania am avut o groaza de rateuri in prima zi si de atunci mi-am pierdut increderea in ele. am si acum cateva cutii, mai fac cadouri pe balta :lol:
Eu zic sa fi mai zgarcit si sa le pastrezi :lol: . Si eu am avut si inca mai am unele nemultumiri fata de modelul asta de carlige (vezi primul meu mesaj din topicul curent).
Multe ratari (in primavara), dar in momentul cand am micsorat lungimea "firului de par" nu am mai avut probleme. Mircea, cine ti-a recomnadat distanta minima de 1,5cm? :shock: Eu am auzit exact opusul si a dat rezultate.

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 19 Oct 2005 15:43

[quote="RazvanV]... in momentul cand am micsorat lungimea "firului de par" nu am mai avut probleme.[/quote]

razvan, daca te uiti la poza, pe fir intra o bila de 20 si se lipeste de curbura carligului... asa ca treaba cu cadourile ramane valabila :lol:
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

Vizitator

Re: SFAT

Mesaj de Vizitator » 19 Oct 2005 15:52

[quote="PANAIT CEZAR"]Abia am sosit din Bazinul Mare Sulina si am pierdut trei crapi (zic eu foarte mari-chiar daca sint subiectiv) datorita ruperii de la nod a forfacului din partea de sus ,nu de la cirlig.Am folosit intii forfac de la FOX:"ILLUSION SOFT LINK de 0,35 la 15 lbs,apoi am folosit "POWER PRO MICRO FILAMENT LINE de 0,16 de 50 de lb.Pur si simplu s-a rupt forfacul.
Caut un fir textil foarte moale,invizibil in apa,foarte rezistent la nod ,sa reziste la 50 de lb.Puteti sa ma indrumati in acest sens?Ce folosesc la forfac baietii la concursuri?[/quote]

Draga prietene incearca sa folosesti un fir POWER PRO de 50 lb - teflonat , diametru 0,16 , negru , suficient de moale pentru pesti reticenti , suficient de "teapan" sa nu se incurce in lanseu . Il folosesc mai mult pescarii de rapitori , dar iti garantez ca merge bine si la pescuitul crapului , pentru monturi discrete si puternice .

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 19 Oct 2005 15:52

Ce numar are carligul? O fi pre mic pentru o bila de 20mm (desi nu cred in astfel de povesti, desi multi le sustin).
Eu am folosit cel mai des Fox S5 nr. 8 (o bila de 16 sau doua de 14) sau 6 (doua de 16). Bilele egale sau mai mari de 20 le folosesc atunci cand sunt obosit si vreu sa dorm ( si pescuiesc in zona BV).

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 19 Oct 2005 16:10

razvan,
4 sau 6 nu mai tin minte exact.
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

Scrie răspuns