SFAT

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 17 Oct 2005 18:18

@panait cezar
In principal eu folosesc doar 2 tipuri de carlige si montura cu plumb pierdut. Gamakatsu pop-up pe care-l leg cu varnis termo indoit spre varf in prelungirea carligului, sau fox seria 5 legat cu anou, cum este desenat pe ambalaj, sau "D-rig" cu firul de 25 nedecojit pe lungimea buclei si a nodului si decojit in spatele carligului 3-4 cm.
Mai nou am mai folosit korda long shank(cu anoul culisant pe tija carligului) si nash fang/nash fang x legat cu varnis termo.

Avatar utilizator
Pop Florin
veteran
Mesaje: 541
Membru din: 01 Aug 2005 20:21
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Pop Florin » 17 Oct 2005 19:27

carpkiller scrie: Mai nou am mai folosit korda long shank(cu anoul culisant pe tija carligului)
Da montra deastul de ok , dar nu ai patit sa ti se incalceasca firul de par cu momeala de carlig , eu da si de atunci inlocuiesc anoul cu tub siliconic , nu are boilesul aceiasi miscare naturala dar e ok si asa daca lasi distanta intre carlig si momeala cam 1 cm .
Sa nu mi-o iei in nume de rau caci eu nu iti dau sfaturi , iti spun doar ce am patit :idea: .
Fir intins :!: :!: :!:

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 18 Oct 2005 05:03

Hmm . Am patit si eu patania asta si imi place sa cred din tot sufletul ca se incurca la recuperare(altfel nu mai erau pestii intepati frumos pe mijlocul buzei de jos). Am patit asta si la fox seria 5 si cred ca este valabil pt toate carligele cu tija lunga. Nici eu nu stiu sigur, dar multa lume asa le leaga, asa recomanda si producatorul. Dc stai sa analizezi cum zboara montura si gandesti pozitiv chai nu vad cum s-ar putea rasuci.
Nu de putine ori pt a evita chestia asta am pus pe carlig o pasta f moale cu care l-am mascat (nu-mi plac pufuletii solubili) sau cateva bile crosetate pe un fir solubil si prinse de carlig chiar de mijlocul firului (sa zicem 3 pe o parte a carligului si 3 pe cealalta).

Cand credeti ca se rasuceste rigul in jurul carligului dc este legat cu anou, la aruncare sau la recuperare ?

@pop florin
Dc mai iesi sezonul asta la peste incearca te rog urmatorul experiment si da-mi un MP ca sa fiu sigur ca primesc.
Arunca cu pasta moale pe carlig de n ori(carligul bine mascat cu pasta). Dc recuperezi si este rasucit atunci in MOD SIGUR s-a rasucit la recuperare.
O sa incerc si eu data viitoare si o sa-ti spun. Si uite asa se naste ceva constructiv ! :wink:
Eu am incercat cu fox seria 5 10 aruncari fara pasta sau pufulet si de 4 ori l-am scos incurcat,

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 18 Oct 2005 08:31

Cand credeti ca se rasuceste rigul in jurul carligului dc este legat cu anou, la aruncare sau la recuperare ?
Eu am pescuit tot sezonul cu 4 tipuri de carlige(spre final cu doua). Unul dintre ele este Fox S5, legat cu anou. Inca nu am patit sa se incurce (rasuceasca) firul de par pe carlig.
Cat de lung lasati "firul de par" si unde pozitionati anoul?
Eu cand folosesc riguri cu anou, le fac ceva mai scurte, astfel incat boilies-ul sa nu depaseasca curbura carligului. Anoul il pozitionez pe aceeasi linie cu varful carligului. Am avut eu alte nemultumiri cu tipul asta de carlig, dar de incurcat nu s-a incurcat.

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 18 Oct 2005 10:27

carpkiller scrie: am pus pe carlig o pasta f moale cu care l-am mascat
de fapt tu ai dat cu bomba dar nu vrei sa recunosti :lol: :lol: :lol: :lol:

acum revenind la modul serios aceasta este una dintre cele mai bune metode de a evita incurcarea firului de par (in special) dar si a forfacului (in general) si IN PLUS castigi atractivitate pentru prezentarea ta.
la pescari4ever am folosit metoda aceasta pentru pescuit (in special datorita faptului ca aruncam la mare distanta) izolat si mi-a oferit 2 capturi.
Salutari din Miami

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 18 Oct 2005 11:28

carpkiller scrie:...Cand credeti ca se rasuceste rigul in jurul carligului dc este legat cu anou, la aruncare sau la recuperare ?...
Cand e prea lung :lol:

Daca esti mai tipicar si nu vrei sa te murdaresti pe manutzele alea 2 cu pasta aia lipicioasa si urat mirositoare, poti folosi fir solubil ca sa le tii pe toate la locul lor pana ajung in apa. Nu e un sfat, nu sunt nici vreun "monstru sacru", da'mi dau si io cu presupusu' ca e voie...

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 18 Oct 2005 17:16

Ca sa fiu f exact....intre anou si boilies max 1cm (am masurat) uneori anoul se rasuceste in jurul tijei, vorbesc de fox seria 5.Cel mai eficient totusi am legat carligul asta ca snak bite formand un "D-rig", cu anoul prins in bucla D-ului. Nici o incurcatura sau rasucire si pesti bine intepati !

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

INTREBARE

Mesaj de PANAIT CEZAR » 18 Oct 2005 18:19

@Carpkiller,in cazul "D-rig"-ului,cit ai lasat distanta intre bila si bucla D-ului?
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 18 Oct 2005 22:41

1-2 mm boiliesul dc sta mult timp in apa (cu orele) isi mareste putin diametrul! As pune o poza cu montura asta si astept comentarii si sugestii. Din pacate nu stiu cum, poate imi spune Iliuta!

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 19 Oct 2005 04:14

carpkiller scrie:1-2 mm boiliesul dc sta mult timp in apa (cu orele) isi mareste putin diametrul! As pune o poza cu montura asta si astept comentarii si sugestii. Din pacate nu stiu cum, poate imi spune Iliuta!
salut,

vezi la "utile", ai toate detaliile...
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

Scrie răspuns