ESX-H la sfarsit de sezon

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

ESX-H la sfarsit de sezon

Mesaj de Vlad Pavlovici » 10 Noi 2005 12:55

Intrebare pentru posesorii de vergi ESX-H (Vali Vesa, horiacrap si altii care le-au cumparat sau au dat cu ele): cum vi se pare lanseta dupa un sezon de folosire? Puncte tari, puncte slabe, observatii, sugestii. Ati recomanda-o si altora? Comentariile voastre ma intereseaza in vederea continuarii proiectului – sau intreruperii lui, daca e cazul.

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 10 Noi 2005 16:04

pot sa spun ca dupa un sezon sunt foarte multumit de esx-h 3.60 / 3 1/2lbs. nu se compara din nici un punct de vedere cu ce am avut inainte, adica lansete de 3.90 4 lbs. mult mai usoare, subtiri in dia, mandrina asezata ergonomic fata de cotorul lansetei. lanseaza bine, lansari masurate (cu iulica staicu) intre 110-130m (cu mono 0.3 si plumb de 4oz). de fapt in urma testelor, iulica si-a comandat 4 lansete :lol:
foarte placute in dril, cu "parii" dinainte nu aveam placerea drilului, practic daca trageam tare ii faceam "elicopter". singurul inconvenient ar fi ca pestele e ceva mai greu de controlat in dril. sau poate asta vine si din faptul ca (atat de mult imi place drilul :wink: ) frana e intotdeauna slabita mai mult decat este nevoie :lol:

datorita faptului ca mi-au placut mult cele de 3.60, mi-am luat si 4 de 3.90 3 2/3 lbs. nu pot sa spun ca am reusit sa lansez mai mult (dar aici poate intervine si tehnica INCA inperfecta). sunt o idee mai grele si pentru mine un pic mai incomode. controlul pestelui in dril mai bun.

concluzia-pentru mine, lansete foarte bune si nu am de gand sa le schimb prea repede. de pret nici nu mai vorbim.

daniel costache poate sa spuna si el cateva cuvinte, a pescuit 2 zile cu ele.

uite si un link. in dril cu o salonta dde 14 kg la tancabesti

http://www.crap.ro/forum/phpBB2/album_p ... pic_id=684
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 10 Noi 2005 16:34

Intr-adevar niste lansete reusite. Foarte bine echilibrate si foarte sensibile in dril. Pe aruncare se incarca bine (nu sunt fan al lansetelor foarte rigide, chiar nu pot arunca prea bine cu ele) si nu trebuie sa depui un efort prea mare pentru a trece de 100m. De asemea trebuie remarcat si finisajul impecabil.

Tot ce pot spune este ca mi-a facut reala placere sa pescuiesc cu ele, cu toate ca nu m-am proptit in ele cum as fi vrut(pe cele de 3,90 chiar ce le primise Vali) si nici nu am scos peste mai mare de 8kile.

Daca ar fi sa aleg intre cele doua variante as opta pentru 3,90 care mi s-a parut a avea o rezerva mult mai mare de putere si cu care de altfel am aruncat mult mai lejer.

Ca minus as mentiona husele, care cu toate ca sunt de buna calitate, sunt prea stramte.
Salutari din Miami

bogdanix
junior member
Mesaje: 79
Membru din: 31 Oct 2005 14:47

ce firma produce aceste bete?

Mesaj de bogdanix » 10 Noi 2005 17:02

ce firma produce aceste bete unde le gasesc si la ce pret?

multumesc

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 10 Noi 2005 17:07

blancuri harrison
produse in uk by nick buss

energofish si senzor
pret in jur de 8 mill
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 11 Noi 2005 09:39

Vali si Daniel, multumesc pentru feedback. Plusurile si minusurile semnalate de voi sunt cele pe care le-am constatat si eu. Sunt vergi cu actiune relativ blanda, din clasa NG, dar cu suficienta rezerva de putere. Mi se pare ca versiunea de 3,60 (T/C 3,25lbs) arunca mai bine sau cel putin e mai usor de folosit. Nu castig distanta cu 3,90 (T/C 3,5lbs). Un 3,60 e mai usor si poate mai rigid, in orice caz mai iute in aruncare, si cred ca se potriveste mai bine majoritatii pescarilor. Iubitorilor de bete rapide si dure, un ESX-H li se va parea moale, dupa cum iubitorilor de bete semi-parabolice un Fox Gladiator probabil ca li se va parea un ciomag. Comparatia are sens daca e facuta cu vergi din aceeasi clasa de actiune si, eventual, de pret.

Husele sunt cele mai solide pe care le-am vazut, dar... sunt putin stramte, mai ales pe vreme rece. Pe caldura, materialul se dilata si lanseta intra mai usor.

Bogdanix, betele sunt lucrate manual de un rod-maker englez, Nick Buss, pe blancuri Harrison, importate de Energofish si distribuite prin Big xxx, Senzor, Captain Hook si altii. Gasesti detalii in numarul din aprilie 2005 al ALP, iar daca faci o cautare pe forum, o sa dai peste o discutie mai veche tot pe subiectul lor.

Avatar utilizator
horiacrap
member
Mesaje: 281
Membru din: 20 Ian 2005 16:41
Localitate: Baia Mare / UK
Contact:

Mesaj de horiacrap » 25 Noi 2005 20:42

Salut si scuze de intarziere.
Vlad sa stii ca sunt super multumit de vergile pe care tu si Vali mi le-ati recomandat. Sunt exact cum doream, au o actiune progresiva, sunt mult mai usoare decat alte bete cu o clasa mai sus, blank mandrina si inele de calitate. Eu am modelul de 3.60 si sunt mai multumit decat de cele dinainte de 3.90. Le-am luat inainte sa apara cele de 3.90, dar nu-mi pare rau pt ca mi-au depasit asteptarile tinand cont si de pret care este ok. Legat de distanta de lansare care pe foarte multi ii obsedeaza pot sa-ti spun ca am lansat 138 m masurat cu contor Rapala. Restul accesoriilor: Banax Helicon 5600, Cormoran Cortest Carp 0,31, lest 100g torpila. Masuratoarea a fost facuta o singura data cand mi sa parut ca am dat cel mai departe si la prima iesire pe balta cu ele.
Doua probleme m-au deranjat la inceput, inelele cu priza simpla (la transport) si cea mai importanta, prelucrarea mufarii inverse care m-a deranjat cel mai tare (frezarea din masa blank-ului care te impinge sa rezi ca slabeste rezistenta vergii). Din fericire nu am rupt nici o varga desi nu le-am crutat.
Vlad eu i-ti doresc mult succes in continuare si sunt de parere ca ai facut un gest nobil pentru pescarii de crap prin colaborarile tale. Eu unu astept noi propuneri pe piata romaneasca din partea ta si sper ca intr-o zi sa am ocazia sa-ti ''strang'' :wink: mana.
WWW.HORCARP.RO | FIR INTINS !!!

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 28 Noi 2005 00:29

La ultima partida din sezonul asta, in compania lui Marian (Caaron) am pus si eu mana pe o lanseta din asta. F usoare si echipate cu mulinete Daiwa (nu mai stiu exact modelul), mi s-au parut initial fragile fiind obisnuit cu bete mult mai grele si mulinete Banax Helicon. La finalul partidei am lansat si eu de cateva ori. Mi-a placut mult cum se simt incarcate de plumb de 120 (parca) si mi-au lasat impresia de lejeritate in lansare. Desi sunt mai mici si mai finute decat ale mele, cu actiune parabolica, TC 3,25 si in ciuda unui tambur mic am lansat lejer suta din prima aruncare. Mi-au placut f mult si am ramas cu adevarat impresionat, ba chiar mai mult am vrut sa le cumpar.
M-am razgandit totusi pt ca imi sugereaza un pescuit de finete, tehnic, destul de diferit de stilul meu de pescuit, relativ brutal si in forta .
Desi nu am tras peste cu ele, l-am vazut pe Marian cum a adus la mal un ciortan de 3-4 kg fara drept de apel, impecabil lucrate, sunt lansete ce pot aduce un plus de dinamism, finete si tehnicitate unei partide de pescuit.

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 28 Noi 2005 09:34

Carpkiller, daca esti obisnuit cu vergi dure, evident ca un ESX-H, fie si de 3,5lbs, ti se va parea moale. In practica, insa, te asigur ca nu e. Actiunea nu e parabolica, nici n-am vazut lansete de crap parabolice, cel mult semi-parabolice. ESX-H are o actiune medie, progresiva. Am dat doi ani cu Fox Gladiator, inainte de asta am dat cu Antares, lansete puternice, care impresioneaza pe multi prin rigiditate. Astea lansete, dom’le, uite aici vana! Ei bine, anul asta am trecut pe alte doua tipuri de vergi, un set de NG si unul de ESX-H. Pe langa faptul ca pescuitul a devenit mai placut, rezultatul cel mai spectaculos a fost ca am pierdut mult mai putin peste. Ca distanta, cu Gladiator aruncam ceva mai departe, dar era irelevant.

Nu contest ca lansetele rapide au rolul lor si ar fi ideal sa ai doua, trei seturi diferite, care sa acopere o diversitate de situatii. Totusi, daca ar fi sa ma limitez la un singur set, as alege un set cu actiune progresiva si T/C de valoare ridicata. Imi ofera cel mai bun compromis intre distanta, putere si control.

Scrie răspuns