daiwa emcast sau helicon 5600??

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
bogdanix
junior member
Mesaje: 79
Membru din: 31 Oct 2005 14:47

daiwa emcast sau helicon 5600??

Mesaj de bogdanix » 17 Noi 2005 21:01

va salut,

care dintre cele 2 mulinete (daiwa emcast si helicon 5600) care au acelasi pret este mai indicata in pescuitul de crap????

p.s. daiwa emcast nu cred ca are baitrunner


multumesc

Avatar utilizator
Tilea Gabriel
Moderator
Mesaje: 1726
Membru din: 26 Ian 2005 12:43
Localitate: Dumbravita , Timis
Contact:

Mesaj de Tilea Gabriel » 17 Noi 2005 23:23

Le-am vazut si le-am avut pe amandoua , Helicon-ul are baitrunner, Daiwa nu.
Sincer mie imi place mai mult Heliconul pare mai robusta dar e lucrata cu mai putina finete decat cealalta , tractiune ....tot mai bun Helicon-ul, la lansari mai bun Daiwa.
Nu uita acesta este doar parerea mea , mai asteapta ceva raspunsuri :wink:
Powered by two rods

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 18 Noi 2005 08:59

ca o completare la ceea ce a spus gabiltea ar fi ca la prima vedere mai indicate sunt helicoanele ( eu am helicoane), dar in timp s-ar putea dovedi mai fiabile Daiwa
><)))°>-------- Dani

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 18 Noi 2005 09:00

am scris gresit gabitilea.....scuze! :lol:
><)))°>-------- Dani

Avatar utilizator
Vlasin Florin
maniac
Mesaje: 1131
Membru din: 10 Mai 2005 14:29
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de Vlasin Florin » 18 Noi 2005 09:24

banax,eu am si sant f.multumit,dar daca daiwa ar avea baitrunner..... :D

Avatar utilizator
Cristian Stancu
member
Mesaje: 201
Membru din: 30 Sep 2005 12:32
Localitate: Bucuresti/Romania

Mesaj de Cristian Stancu » 18 Noi 2005 11:04

@Bogdanix - daiwa emcast nu are baitrunner, dar sensibilitatea franei suplineste cu succes baitrunnerul. Daca vrei daiwa cu baitrunner scoti o palarie de bani si iti cumperi infinity. Dupa parerea mea daiwa produc cele mai bune mulinete. O mulineta putin mai scumpa decat emcastul este daiwa emblem care este o bijuterie.
De helicon nu stiu sa-ti spun , am un banax saint pe care-l folosesc la rapitor si sunt multumit tare.

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 18 Noi 2005 15:19

bogdanix
Daiawa Emcast sunt niste mulinete extraordinare. In momentul in care o folosesti simti cu adevarat ce inseamna tractiune. tamburul este bine gandit si iti permite aruncari foarte lungi iar finisajul nu mai trebuie discutat. Daiwa ramane Daiwa, o firma cu mari pretentii, care nu mai are nevoie de recomandari. Daca vrei sa o folosesti pentru pescuitul crapului este cam dificil, pentru mine cel putin, pentru ca n-are baitrunner, insa este foarte eficienta pe un spod sau pe lansetele pentru marcaj.
Helicoanele sunt mulinete aparute de curand, Banax fiind o firma mai nou infiintata. Nu sunt creatia lor, patentul fiind cumparat de la Sert. Sunt mulinete relativ ieftine dar cu care iti faci treaba daca nu esti foarte pretentios. Au si cateva mici inconveniente cu care va trebui sa inveti sa traiesti insa daca nu ai mai multi bani si vrei neaparat mulinete cu BR le poti cumpara linistit.
Salutari din Miami

carpriver
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 22 Apr 2005 11:16
Contact:

Mesaj de carpriver » 18 Noi 2005 15:27

Eu am folosit DAIWA EMBLEM XT...si raman la parerea ca DAIWA ramane lider...iar ca materiale si fiabilitate...nici nu se discuta...cine castiga :lol:

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 18 Noi 2005 15:40

si Emblem sunt bune numai ca sunt cu o clasa, doua mai jos....
Salutari din Miami

carpriver
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 22 Apr 2005 11:16
Contact:

Mesaj de carpriver » 18 Noi 2005 15:55

Am avut si DAIWA TOURNAMENT S-T 5500...opere de arta :lol:

Scrie răspuns