intrebare!

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
alynlu
junior member
Mesaje: 48
Membru din: 23 Sep 2005 13:01

intrebare!

Mesaj de alynlu » 20 Noi 2005 13:04

Salut!Am si eu o intrebare, ce parere aveti despre mulineta Okuma axeon 65(12 rulmenti)?Care sunt calitatile si care sunt defectele acestei mulinete?Care este diferenta dintre aceasta mulineta si Banax Helicon 5600?Ce ziceti isi merita pretul?Va multumesc si astept parerile voastre.

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 20 Noi 2005 21:08

Sunt mulinete foarte bune la pretul lor,diferenta intre ele si Helicon este ca Heliconul are baitrunner si Okuma nu,dar Okumele isi merita banii.

alynlu
junior member
Mesaje: 48
Membru din: 23 Sep 2005 13:01

Mesaj de alynlu » 22 Noi 2005 19:40

Tudor iti multumesc mult ca ai incercat sa ma ajuti.Mai astept si alte pareri, hadeti baieti ce faceti? :-) Numai bine!

mirceaef
veteran
Mesaje: 565
Membru din: 20 Dec 2004 10:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef » 23 Noi 2005 11:53

alynlu,

eu am avut atat helicoanele cat si okuma axeon 90.
Okumele le-am folosit pentru marker si spod, nu au baitrunner. Am avut o singura problema cu manivela care are un opritor conic in care daca iti intra mizerie, iarba, etc o mai rabatezi doar cu patentul. Sunt mulinete puternice, fiabile, la pretul asta nu stiu ce altceva ai putea sa-ti iei.

Helicoanele le lauda toata lumea, au un singur defect, iti intra firul sub fusta. Cel mai bine e sa o desfaci din prima si sa scoti protectia aia. Atentie, firul iti intra sub fusta NUMAI cand e detensionat si invarti manivela, cel mai adesa cand te pregatesti sa arunci si tii batul in pozitie aproape verticala. Altminteri eu n-am avut nici un fel de problema cu ele, au garantie trei ani si un pret bun.
EFM
Carping Club

alynlu
junior member
Mesaje: 48
Membru din: 23 Sep 2005 13:01

Mesaj de alynlu » 25 Noi 2005 18:31

Multumesc tuturor celor care au incercat sa ma ajute.Numai bine! :wink:

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 25 Noi 2005 20:32

@mirceaef
ce daca iti intra firul sub fusta :wink: daca este mini :shock: este super :-)

Scrie răspuns