sonar !

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

sonar !

Mesaj de nick h. » 21 Noi 2005 21:33

as dori sa achizitionez un sonar, asa incat mi-ar prinde bine niste informatii pertinente legate de aceasta tema.

imi permit sa va adresez eu niste intrebari pe care le puteti completa fiecare dupa pricepere. Unele s-ar putea sa va para puerile, dar rog clementa si rabdare cu incepatorii.
1.daca se poate fixa pe o barca gonflabila clasica?
2.care ar fi modelul indicat sa-l achizitionez intrucat exista o plaja mare de tipare si preturi?
3.care ar fi informatiile cele mai utile ce le poti afla cu sonar si care te ajuta in carpfishing, si daca e greu sa le interpretezi de pe ecran?
4.unde as obtine cele mai bune preturi?

multumesc anticipat.

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 22 Noi 2005 10:47

Nick, iti dau un raspuns rapid la intrebarea 3. Gasesti cateva articole relevante in ALP – doua scrise de Steve Briggs (numerele din iulie si septembrie 2005) si unul de Ken Townley (martie 2005), despre functiile sonarului, tipuri de sonare, modalitati de cautare etc. Cele trei articole au diagrame si exemple de interpretare a informatiei de pe ecran. Ar trebui sa-ti dea o imagine buna despre subiect. Incepe cu ele.

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 22 Noi 2005 10:59

Legat de 1,2:
Imagine

http://www.snap-fishing.com/index.php?i ... inbird.com

4. Cele mai bune preturi in Canada sau USA, daca nu ai posibilitatea sa-l aduci de acolo incearca macar in Ungaria.

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 22 Noi 2005 11:34

@ Nick
daca ai posibilitatea sa citesti undeva (cum spune Vlad ) atunci cultiveazate prima data. Sunt fel si fel de Sonare pe piata, si ma gindesc ca in revista ALP vor fi unele modele descrise. Tu trebuie sa sti ptr. ce iti trebuie sonarul, cit de sensibil sa fie. Pescarii de somn folosesc cele mai sensibile sonare, acolo poti scimba de pe simbolul "peste" pe simbolul "zichel"(nu stiu pe romineste). Aceste sonare sunt foarte bune si la pescuitul crapului, atita timp cit te intereseaza sa cauti pestele.
Sonarul meu nu are asa ceva, dar sa-ti spun drept, nu ma intereseaza. Ptr. mine este importanta structura si Grayline.

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 22 Noi 2005 22:51

multumesc pt raspunsuri.
carprom ce sonar folosesti?
CE INSEAMNA ZICHEL?

Avatar utilizator
freecarp
veteran
Mesaje: 751
Membru din: 23 Oct 2005 21:12
Localitate: Gummersbach/Germania

Mesaj de freecarp » 22 Noi 2005 23:09

nick h. scrie:multumesc pt raspunsuri.
carprom ce sonar folosesti?
CE INSEAMNA ZICHEL?
zichel! inseamna ecourile reale care le primeste de la sonda
deci sint niste umbre,nori (pe ecran) care sint de diferite forme si marimi.

scuze Bruno! ca am raspuns in locul tau

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 23 Noi 2005 08:52

@ Nick
folosesc de 4 ani Eagle xxx Easy

@ Freecarp
mai bine nu pute-am explica nici eu. Doar ca acele "zichel" se vad numai atunci cind modifici sensibilitate sonarului.

Avatar utilizator
freecarp
veteran
Mesaje: 751
Membru din: 23 Oct 2005 21:12
Localitate: Gummersbach/Germania

Mesaj de freecarp » 23 Noi 2005 20:08

eu am eagle xxx easy2.
merge pana 300m adancime

carpriver
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 22 Apr 2005 11:16
Contact:

Mesaj de carpriver » 24 Noi 2005 13:19

Adancimea maxima de scanare nu este relevanta...unghiul sub care baleiaza fasciculul ultrasonor fundul apei este important ...cu cat mai mare cu atat mai bine...si frecventa de lucru ...sunt care lucreaza la 192khz...acuratetea scanarii fiind mai buna ...te intereseaza ,banuiesc pentru a studia geografia zonei de pescuit ...si mai putin de cautare efectiva a crapilor...pe crap il chemi...la tine...altfel :lol: un indice orientativ ar fi si puterea de emisie specificata in W..ea variaza de la 0 la 3800 w...am dat un exemplu...este bine de ales un sonar de putere medie...care nu are un consum ridicat de energie...altfel trebuie sa cari si un acumulator pe masura si pescuitul devine o corvoada...dar daca ai posibilitatea... :lol:

Avatar utilizator
supercarpio
junior member
Mesaje: 55
Membru din: 03 Iun 2005 17:32
Localitate: Estul Civilizat (Boston), USA

Mesaj de supercarpio » 06 Dec 2005 22:13

Eu folosesc un Humminbird RF30 Wireless Sonar -- foloseste unde radio si poate fi folosit atit de pe mal cit si din barca. In plus este compact -- intra in buzunar usor si se poate folosi si la pescuitul la copca.

Pretul in jur de $80 in SUA.

-Marius

Scrie răspuns