Mulineta Lineaeffe X-File!

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
nsebastian
new member
Mesaje: 5
Membru din: 05 Iun 2006 10:37
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de nsebastian » 14 Iun 2006 21:25

danr scrie:sau okuma avenger baitfeeder

le gasesti si aici

eu mi-am cumparat acum o luna 4 bucati okuma avenger baitfeeder 65, si 4 lansete mitchell armada 3,90 m 3,5lbs
mulinetele sunt super, mi se par a fi cea mai buna alegere in banii astia, si betele sunt bune pentru banii lor, sunt mai moderate dar mie imi plac

mentionez ca am si o lineaeffe x file, cumparata anul trecut, pentru spod
ma grabeam ( plecam la pescuit ) si imi trebuia o mulineta cu tambur mare
pot sa spun cu mana pe inima ca este naspa rau de tot
Salut Dan,
Cum se comporta avanger baitfeeder la lansarile mai lungi, am observat ca tamburul e un pic mai adinc decit cele clasice long cast de crap.
Si eu am 2 lansete mitchell armada si as vrea sa le "dotez": cu avanger baitfeeder

Merci
Nicu

nsebastian
new member
Mesaje: 5
Membru din: 05 Iun 2006 10:37
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de nsebastian » 14 Iun 2006 21:26

Salut Dan,

Cum se comporta avanger baitfeeder la lansarile mai lungi, am observat ca tamburul e un pic mai adinc decit cele clasice long cast de crap?
Si eu am 2 lansete mitchell armada si as vrea sa le "dotez": cu avanger baitfeeder

Merci
Nicu

cristiss
junior member
Mesaje: 67
Membru din: 25 Mar 2005 15:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cristiss » 28 Ian 2007 16:45

Lineaeffe X-FILE.

foarte proaaaaaaaaaaaasteeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee. n-am vazut in viata mea mulineta mai proasta ca asta. e o mulineta buna pt. cei care nu au mai vazut mulinete in viata lor. sincer nu vreau sa jignesc pe nimeni da' e varza mulineta. sa le luam pe rand: frana de foarte proasta calitate. nu se strange la maxim si nu e nici pe departe fina. firul il aseaza pe tambur ca o mulineta de 10RON din NIRO. corpul e facut din cel mai prost material care l-am vazut vreodata. nici la mulinetele chinezesti nu am vazut asa ceva. din greseala un prieten a rasturnat de pe rod-pod o lanseta si manerul mulinetei pur si simplu s-a rupt in doua. o parte a ramas in mandrina si cealalta pe jos. nu credeam ca am sa vad asa ceva niciodata. sa nu credeti acum ca a dat cu ea de pamant. as fi pus si poze da' nu am cum aici. am aruncat banii pe fereastra. mai bine va luati altceva. chiar ma miram sa faca italienii ceva bun in domeniul asta. fac paste, pescuiesc da' sa se lase de sportul asta cu facutul de mulinete/lansete. sa cumpere de la altii daca nu se pricep.

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 28 Ian 2007 19:01

nsebastian,orice mulineta se comporta bine in aruncare daca ai suficient fir pe tambur,daca tamburul este umplut cu fir pana sus poti arunca destul de departe,referitor la calitatea si marca mulinetelor este alta poveste :-?
Eu iti recomand sa cauti lansete de la gipo(le cumperi dupa cum crezi ca ti se potrivesc) si cu mulinete okuma coronado de 50 cu baitrunner.

Avatar utilizator
CrocO-dilu
junior member
Mesaje: 63
Membru din: 12 Dec 2006 11:06

Mesaj de CrocO-dilu » 29 Ian 2007 15:53

mulinete banax helicon 5400 =250 ron.si lansete prestige boile energo=170 ron; pt doua bucati undeva la 840ron. eu zic ca merita.
unde nu e crap vai de bete

cristiss
junior member
Mesaje: 67
Membru din: 25 Mar 2005 15:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cristiss » 08 Feb 2007 18:46

d-nul tudor gabriel stie ce spune cand se refera la coronado. daca ai ocazia, ia cat mai repede ca au fost produse decat un an sau 2 si sunt exceptionale.

cristiss
junior member
Mesaje: 67
Membru din: 25 Mar 2005 15:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cristiss » 08 Feb 2007 18:52

cat despre lansete: au reduceri la mimteam la tot ce e sert: lansete de la 100 la 800 RON pe alese: telescopice(de crap) insa au actiune doar de varf; din 2 segmente(ceea ce-ti recomand si eu) sau din 3 segmente.

Scrie răspuns