FOX Micron EOS X

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Kulcsar Laszlo
Site editor
Mesaje: 728
Membru din: 03 Mai 2004 17:03
Localitate: Zalau
Contact:

FOX Micron EOS X

Mesaj de Kulcsar Laszlo » 20 Iun 2006 11:15

Firma britanica a lansat in acest an noul set de avertizoare Micron Eos si Eos X, dupa parerea mea ca un raspuns la Solar V10i.

Le-a incercat cineva?
Kulcsar Laszlo

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 20 Iun 2006 12:34

Laszlo, nu i-am incercat, dar i-am vazut si m-am uitat atent. N-as zice ca sunt un raspuns la Solar V10i, macar pentru faptul ca n-ai de ce sa raspuzi unui produs care a dat faliment si a disparut de pe piata. In plus, V10i era varful de gama de la Solar Tronics, in timp ce EOS si EOS X par a fi actualizari ale modelelor de nivel mediu MX si MMX. Urmeaza si EOS R, care va avea aproximativ aceleasi functii si acelasi pret ca MMXR (scos din productie). Centrala RX2 va fi si ea inlocuita cu una RX3.

Daca senzorii Fox EOS preiau ceva de la Solar, e carcasa (fata) interschimbabila, cu modele la moda cum ar fi “realtree” sau carbon. Mai au si lumina “de noapte”, aparuta anterior la Delkim. Sub raportul tehnologiei, par a fi aceleasi functii de la senzorii Fox mai vechi. Aceeasi Marie, dar cu palarie de camuflaj.

Ar trebui sa fie buni, MX, MMX si MMXR au fost senzori de calitate.

Avatar utilizator
Kulcsar Laszlo
Site editor
Mesaje: 728
Membru din: 03 Mai 2004 17:03
Localitate: Zalau
Contact:

Mesaj de Kulcsar Laszlo » 20 Iun 2006 12:39

nu am stiut ca V10i a disparut de pe piata. :oops:
Centrala RX3 deja este lansat nu? parca asa am vazut in catalogul lor.
Kulcsar Laszlo

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 21 Iun 2006 08:59

Din cate stiu, toate alarmele Solar au fost scoase din productie si Solar Tronics a disparut. A fost o decizie riscanta pentru Solar sa vina cu niste alarme mai scumpe decat Fox sau Delkim, fara sa fi avut in spate nimic din reputatia acestora in materie de senzori. E ca si cum Delkim ar fi scos, brusc, niste mixuri considerabil mai scumpe decat cele de la Solar. In ciuda campaniei intense de nadire a publicului, alarmele Solar s-au vandut prost si acum sunt deja istorie.

Nu le-am folosit, dar am auzit ca nici calitatea nu era stralucita, in ciuda pretului piperat. Ceea ce ar explica si mai mult falimentul.

Fox isi asuma acum un risc similar cu mulinetele EOS, care sunt in competitie directa cu Shimano Super Baitrunner.

carpriver
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 22 Apr 2005 11:16
Contact:

Mesaj de carpriver » 03 Iul 2006 11:23

Cu Shimano BBLC poate concura,parerea mea, doar Daiwa Infinity IF-XBRA....in rest...sigur nu exista termen de comparatie :!:

Scrie răspuns