fire

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Fir textil

Mesaj de mirceas » 06 Mar 2004 20:51

Tot vad pe la nemti fir textile Dyneema. Sunt accesibile ca pret, si se vand la role de cel putin 600 m cu grosimi si culori diferite.

Are cineva experienta cu Dyneema? Merita cumparat?

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 07 Mar 2004 11:36

Eu am folosit Dinema si o mai folosesc si acuma dar nu la pescuit, ci ptr. Racheta sau de a cauta Spodurile. Dinema este de doau feluri, plutitoare si ce se scufunda. Cea plutitoare nu este buna la lacuri sau balti fiindca aduna toata mizeria de pe apa, si odata incilcita poti sa o arunci. Dinema poti cumpara (Germania) si numai 100m. daca vrei.
Sfatul meu este de a folosi fire normale(monofil),este mai ieftin si mai eficient.

Big Carps
carprom :wink:

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 07 Mar 2004 20:30

Salut, Vlad sunt cu tine: si eu shimano tecnium 0.30, ironsilk berkley verde 0.22 tot pe tambur si spiderwire verde ca ainaintasul. imi se pare ca despre fire aceste nu ai ce sa faci comentarile prea rele!! bag si eu carpexpert pe lanteta cu marcher, este discret!! numai bine
ps. sfantul sa fie dejetel de piele ca de atatea ori ma protejat!!! :D

razvan
new member
Mesaje: 20
Membru din: 30 Sep 2003 10:10
Localitate: arad

Mesaj de razvan » 22 Mar 2004 18:19

Eu am folosit pana acum Colmic Fender, de 0,35 cu care nu am avut probleme. Mai nou mi-am cumparat Berkley Trilene Big game de 0,36 (pescuiesc aproape exclusiv la rau), dar inca nu l-am pus pe mulinete. A mai dat cineva cu asa ceva ?
Pentru inaintas - Sufix Heavy Skin.

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 21 Apr 2004 14:26

Ce parare aveti de SUFIX Tritanium PLUS - 0.33 ( 12 lb ) ? Le-am primit si imi plac dar nu vreau sa am surprize . Daca le-a folosit cineva ar fi grozav daca mi-ar putea da ceva relatii

Avatar utilizator
Gabriel BOGDAN
junior member
Mesaje: 77
Membru din: 12 Mar 2004 15:38
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Gabriel BOGDAN » 28 Apr 2004 09:57

Carprom a scris:"Eu am folosit Dinema si o mai folosesc si acuma dar nu la pescuit, ci ptr. Racheta sau de a cauta Spodurile. "

Ce sunt spodurile :?:

Fire intinse,
Gabi B.

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 28 Apr 2004 10:54

cred ca spodurile sunt zonele unde va plasa montura : platouri, pante,zone cu vegetatie, zone cu pietris etc.

Cezar Bibu
member
Mesaje: 251
Membru din: 09 Oct 2003 22:23

Mesaj de Cezar Bibu » 28 Apr 2004 23:28

Razvan,daca ai ales pentru pescuitul pe riu acest fir,n-ai gresit.Eu l-am folosit in ultimii doi ani mai ales pe balta,si mi s-a parut un pic cam sirmos.Este rezistent la abraziune de-adevaratelea,iar daca vei folosi(cum probabil o si faci,daca pescuiesti in apa curgatoare)plumbi ceva mai grei,atunci n-o sa ai probleme.
Cezar

Avatar utilizator
Kulcsar Laszlo
Site editor
Mesaje: 728
Membru din: 03 Mai 2004 17:03
Localitate: Zalau
Contact:

fire

Mesaj de Kulcsar Laszlo » 03 Mai 2004 17:14

Anul acesta m-am Sufix-at! :D Am reusit sa cumpar aproape intregul arsenal de pe piata noastra. Recoman cu caldura Xcelon de 0.30 mm pentru lacuri cu fund malos, iar Magic Touch de 0.25 mm pentru zone libere, fara agataturi.
Un alt model foarte bun mi se pare XL Strong.

La partidele de primavara mi-a placut cum a reactioant Xcelon-ul de 0.20 mm, e foarte bun, nu se rupe prea usor, nici daca-l bruscati :!:
Pana in momentul de fata sunt multumit de ele.

[/b]

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Durata de viata a unui fir mono

Mesaj de Daniel Costache » 19 Mai 2004 21:16

Care este durata de viata a unui fir nefolosit? Sau mai bine zis cat timp isi pastreaza un fir nou, nefolosit calitatile oferite de aditivii cu care a fost tratat in procesaul de fabricatie? Va intreb acest lucru pentru ca folosesc mulinete cu tamburi cam mici si de aceea nu pot pune pe acestia mai mult de 150-200m, iar in conditiile oferite de Dunare sau de baltile cu o vegetatie mai bogata este imposibil sa nu agat si sa raman fara fir. De aceea mereu iau o rola,doua de fir la mine si ma gandesc ca nu cumva in momentul in care eu il pun pe mulineta acesta sa nu mai detina calitatile pe care le avea in momentul cumpararii.
Salutari din Miami

Scrie răspuns