fire

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

viorel toader
junior member
Mesaje: 42
Membru din: 06 Ian 2003 16:57
Localitate: Bucuresti

fire

Mesaj de viorel toader » 11 Feb 2004 08:50

Ce fire folositi pe mulinete? Ma intereseaza diametrele atat la mono cat si la multifilamentul pentru inaintas,cat si marcile.Ce noduri folositi pentru legarea inaintasului si daca aveti probleme cu perucile si taieturile la degetul de priza.Multifilamentul este fuzionat sau ata?Astept raspunsuri din experienta voastra.Multumesc.

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 11 Feb 2004 13:03

sufix 30 si carpe xpert 30 (nu e reclama)
problema taieturilor la degete se rezolva folosind o protectie din piele ca un deget de manusa.
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
Cristi Bolfos
member
Mesaje: 230
Membru din: 12 Feb 2004 18:18
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de Cristi Bolfos » 01 Mar 2004 13:43

Ca si fir monofilament am sa folosesc Sufix Xcelon,vezi ca exista pe magazin la un pret foarte bun (600 000 / 250 m).Cred ca am sa folosesc varianta de 0.30 .....Pana acum am folosit Carp Expert de 0.32 (nu am fost dezamagit de el) dar vreau sa incerc si acest Sufix Xcelon....

Vali
member
Mesaje: 190
Membru din: 09 Ian 2003 14:36
Localitate: Galati

fire

Mesaj de Vali » 01 Mar 2004 15:09

Pana acum am folosit Cormoran Profiline Carp de 0,30 si 0,35 mm (cel mai gros pentru rau). Pe un tambur am si Phantom Plus de 0,35mm - ca si calitate, firul m-a surprins placut, iar pretul este rezonabil. Anul acesta intentionez sa incerc Sufix Xcelon - 0,33 sau 0,35 mm.
Vali

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 01 Mar 2004 17:04

Cel mai bun fir pe care l-am folosit - si pe care il folosesc in continuare - e Shimano Technium de 0,33. Pe locul doi, Berkeley Ironsilk. Imi place si Cormoran Cortest. Profit de ocazie sa spun ca firul cel mai prost cu care am dat in ultimii ani a fost (si nu va mai fi) Daiwa Sensor. E foarte ieftin, asa ca am luat o rola sa vad cum merge. Era sarmos si scotea niste noduri oribile. Dupa o saptamana, l-am scos de pe mulineta si l-am aruncat. Nu folosesc inaintas textil, prefer mono, fiindca acolo unde dau cu inaintas am nevoie de rezistenta mare la abraziune. Nici nu-mi place sa arunc cu manusi. Mai mult, se gasesc inaintasi conici, "tapered leaders", care pleaca de la aceeasi grosime cu a firului (sa zicem 0,30) si cresc pana la 0,50. In felul asta, nodul dintre linia principala si inaintas ramane suficient de mic pentru a nu-ti agata inelele in aruncare. Eu dau cu cei de la Fox.

In privinta nodurilor, dublu Grinner pentru conexiune mono-mono si Mahin pentru mono-textil.

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 01 Mar 2004 17:14

Full service:
- Link nod Grinner (nu cel de ac): http://www.swatman.demon.co.uk/knot06.htm

- Link nod Mahin:
http://www.swatman.demon.co.uk/knot07.htm

Vlad, sper sa nu te superi!

Vizitator

Fire Ande

Mesaj de Vizitator » 01 Mar 2004 20:21

Eu astept acum niste fire Ande monofilament ( green ) de 15 lb - cam 0,35 - productie Germania . Sunt curios daca a mai folosit cineva asa ceva si ce parere are ?

viorel toader
junior member
Mesaje: 42
Membru din: 06 Ian 2003 16:57
Localitate: Bucuresti

Mesaj de viorel toader » 02 Mar 2004 08:26

De unde cumpar firele conice pentru inaintas?

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 02 Mar 2004 11:27

Patabum, foarte bune link-urile, multumesc. Atat ca Grinnerul pentru inaintas propus in link e un singur Grinner, care se opreste intr-un nod simplu. Principiul e acelasi ca la nodul Mahin, atat ca nodul Mahin e mai solid. Dezavantajul acestui tip de nod este ca nu e neted decat pe o parte, pe partea cu Grinnerul. Pe partea cealalta, e butucanos, formeaza un prag (care nu e neaparat o problema, dar poate fi evitat cu un al doilea Grinner). O conexiune dublu Grinner inseamna doua noduri Grinner care se blocheaza unul pe altul. Rezulta un nod uniform, mai ales cand uneste monofilamente apropiate ca grosime, si mai putin proeminent. Vezi http://www.fishandfly.co.uk/knots/doublegrinner/.

Val, n-am dat cu monofilament Ande, dar stiu pe cineva care dadea cu Ande Tournament: Jim Gibbinson. Si zicea ca e bun. Am publicat articolul lui despre fire intr-un numar mai vechi din Aventuri. E drept ca el folosea o versiune galben fluorescenta, fiindca speria pasarile de apa.

Viorel, nu tin minte sa fi vazut inaintasi conici in magazinele noastre, dar ii gasesti pe net.

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 02 Mar 2004 11:53

Mersi pentru raspuns Vlad - firele mi-au venit astazi si par OK . Culoarea este verde transparent - invizibil in apa . Ce imi place este faptul ca nu au aproape de loc memorie . O sa le vad la treaba - dar sa se mai incalzeasca vremea :lol:

Scrie răspuns