Captive back leads.

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de ticu » 25 Oct 2006 18:48

In Bucuresti nustiu,pret 33RON bucata.

jenel
senior member
Mesaje: 437
Membru din: 21 Feb 2006 21:05
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de jenel » 25 Oct 2006 19:45

am inteles ca tin firele pe fundul baltii dar cum le trimit acolo le leg de montura cand arunc sau cand plantati
nu prea am inteles si nu am vazut nici pe careva sa le foloseasca
deci cum ajung astea pe fundul baltii si imi tin firele pe fund si mia placut ce a scris Musaro Adriano despre ele

ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de ticu » 25 Oct 2006 20:24

Simplu aruci sau plantezi betele ,dupa care iei firelei si bagi back lead le dai drumul in apa si le tine pe fund.

Avatar utilizator
Tankard
member
Mesaje: 209
Membru din: 25 Mai 2004 16:05
Localitate: Kosovo

Mesaj de Tankard » 26 Oct 2006 10:58

Jenel, back leades nu-ti tin neaparat firele pe fundul apei. Doar te ajuta sa cobori firele in apa mai aproape de mal. Utile cand ai pe apa barci, ski jeturi, gunoaie sau in caz de vant puternic.
Am avut ocazia sa vad din barca pe o apa limpede cum se comporta linia...pluteau la mare fix si se agitau odata cu apa, facand un fel de retzea. Nici nu m-am mai mirat ca n-aveam trasaturi, ce crap sa mai intre in "sarmele" alea...Am incercat intai cu back leads, a fost oareshce ameliorare, dar problema tot nu s-a rezovat. Asa ca am trecut la inaintas textil scufundator, leadcore, [i]pasta tungsten[/i] si...alta viatza! Mai exista flying back leads, niste plumbi mai mici atasati pe montura. Cu asa ceva n-am incercat. Poti sa vezi un flying back lead aici:
http://www.crap.ro/pagina/69/419/maggot-rig.html

Avatar utilizator
Tankard
member
Mesaje: 209
Membru din: 25 Mai 2004 16:05
Localitate: Kosovo

Mesaj de Tankard » 26 Oct 2006 11:04

Si dupa cum zice si Adriano, foarte utile cand tre' sa te descurci singur cu minciogul in fatza lansetelor. In concluzie, foarte bune, ia-le, dar nu-ti rezolva toate problemele, doar o parte din ele.

jenel
senior member
Mesaje: 437
Membru din: 21 Feb 2006 21:05
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de jenel » 26 Oct 2006 12:35

mersi mult baieti asta si era un a din probleme de obicei imi plcae pe dunare sa stau e mai departe de casa dar e mai frumos si peisaju baltile nu ma atrag iar astae din timis sunt naspa rau de tot

deci pe dunare de obicei se mai rup bucati de vegetatie care pleaca in curnt si iti muta firele de zici ca trage unu de 15 kg nu alta si vesnic am problema asta chiar daca stau si dau in curentul slab vine cate o buturuga si at. scoate, baga sperie pestii rupe monturi il agata pe vecinul de langa si tot asa.

mersi
Cristian JIANU

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 26 Oct 2006 19:48

Jenel cred ca ai inteles gresit :!: cum sa folosesti captive back leads la Dunare :shock: :?: eu pescuiesc numai la Dunare si folosesc de obicei plumb de 150 gr si tot il duce curentul la prag ,deci firul pleaca in aval,cum crezi tu ca ai sa poti fixa plumbul cu CBL la Dunare :roll:

jenel
senior member
Mesaje: 437
Membru din: 21 Feb 2006 21:05
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de jenel » 26 Oct 2006 22:01

pai nu stiu de aia am tot intrebat,ma repet nu am vazut pe nimeni sa le foloseasca asa ceva de aia i tot dau cu intrebatul, asa fac si eu tot de 100-125 folosesc pe langa momitor

ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de ticu » 27 Oct 2006 06:20

Daca nu specifici ca pescui pe apa curgatoare :-?

jenel
senior member
Mesaje: 437
Membru din: 21 Feb 2006 21:05
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de jenel » 27 Oct 2006 08:07

oricum ma bate gandu sa ma duc sa le vad poate poate o dam de o investitie

Scrie răspuns