Captive back leads.

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
raducu
senior member
Mesaje: 486
Membru din: 15 Ian 2007 23:08
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de raducu » 18 Feb 2007 11:44

Buna Dan, stau si ma intreb oare distribuitorii , importatorii, nu pot fi schimbati? Stii de ce ? Pentru ca discutia noastra poate reprezinta un mic inceput pentru ceea ce urmeaza a fi pe piata romaneasca de profil , acum cand romanii incep sa deschida ochii si cand se profileaza la orizont noi oportunitati. Ca manager asi incerca sa fac ceva chiar daca este greu si implica mai multe demersuri pentru ca eu cu pravalia mor primul , nu importatorul care vinde en gros. De ce sa nu-i dau eu primul la capatana si sa-i dau de gandit cu privire la viitoarele politici de preturi? :lol:
PESCUITUL INSEAMNA ARTA

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 18 Feb 2007 11:56

raducu, tu ai dreptate, dar piata are regulile ei, se regleaza singura
ca magazin mic nu poti forta importatorul sa-ti vanda la ce pret consideri tu ca este fair :lol:
preturile la importatori nu vor scadea decat cand vor scadea vanzarile si vor resimti o concurenta acerba, asa cum este acum concurenta intre magazine de exemplu
si atunci vor reactiona
nimeni nu isi scade preturile daca nu trebuie si nu este fortat de piata, nici ei n-or sa o faca

Avatar utilizator
Vlasin Florin
maniac
Mesaje: 1131
Membru din: 10 Mai 2005 14:29
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de Vlasin Florin » 18 Feb 2007 12:05

@dan
simt cumva ca incepi sa devii obraznic :oops: ca sa vezi ca nu am nimic cu tine cind am calculat cei aproape 70 euro m-am raportat la pretul dat de jenel pt arrow.............incercam sa port o discutie civilizata cu tine dar se pare ca m-am inselat...................din pct meu de vedere pt mine pe forum esti istorie,m-am saturat sa port polemici.

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 18 Feb 2007 12:20

cum se face ca tu mi-ai calculat mie un profit pe pretul sau costul altuia, ca nu pricep
n-o mai coti, m-ai intrebat direct si foarte clar ce fac eu pentru profitul ala
ma acuzi pe mine de obraznicie, cand tu imi calculezi mie un profit eronat si ma iei la stanga ca ce fac eu pentru profitul ala ? chiar daca era profitul ala, crezi ca trebuie cineva sa dea socoteala altcuiva pentru business-ul lui
ia gandeste-te cine a inceput cu obrazniciile in discutia asta


uite care e treaba, ai afirmat mai sus ca "va" iau de gaste si e cazul sa ne oprim
pana una alta nu mai vad pe aici pe nimeni implicat mai mult sau mai putin in acest business care sa aiba o discutie cu voi, in incercarea de a calrifica cat de cat o situatie
pentru mine acest business cu magazinul online este un hobby, nu traiesc din el si nu depinde de el, este facut din hobby pentru pescuit deocamdata
mi-am exprimat punctele de vedere clar, cu argumente si exemple cu cifre, in ideea in care avem o discutie civilizata , si facem un schimb de idei
daca nu esti deschis la o astfel de discutie, la modul civilizat fara atacuri izvorate din frustrari fata de comerciantii jepcari, lasa-i pe altii sa o poarte
putem continua discutia asta civilizat, relaxat, n-are sens sa ne certam aiurea

Avatar utilizator
Vlasin Florin
maniac
Mesaje: 1131
Membru din: 10 Mai 2005 14:29
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de Vlasin Florin » 18 Feb 2007 12:52

si eu am multe hobby-uri dar ciudat din nici unul nu scot profit,e cea mai jalnica explicatie pe care am auzit-o,auzi din placere pt pescuit.................banuiesc ca nu o sa ai nici o problema daca se duce de ripa afacerea,cind discutam cu tine am facut-o la modul general si intrebam tot la modul general,e treaba ta ce profit si adaousuri ai,daca si vinzi e ok,dar cit vei mai vinde daca iti mentii actualii distribuitori.
personal nu am cumparat de la tine si probabil nici nu o voi face,dar asta nu ma opreste sa-ti urez fir intins si vinzari multe ;-)
iti multumim ca te-ai coborit la nivelul nostru pt a purta o discutie cu noi si apreciem calitatea explicatilor,ce ne-am face fara tine,probabil am fi unii putin mai bogati,alti putin mai nervosi la explicatile tale.
ce-mi spui tu ca pretul de 997e ron fara tva e pretul importatorului,de unde stiu eu ca e pe bune,a,ca imi spui tu ca sa iasa adaosul de 5% sa pari tu elementul pozitiv din toata afacerea.........tot nu ai reusit sa-mi explici de ce la budapesta pretul final e de 750 de ron,este o ilegalitate sa cumperi din spatiul ue pe baza de factura niste produse-recte mulinetele,prin libera circulatie a marfurilor si sa le revinzi in mag tau,sau esti obligat sa cumperi doar de la importatorii si reprezentatii legali in romania a brandului respectiv,prin aderare se mai tine cont de asa ceva :?:

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 18 Feb 2007 13:01

florine, ca tu crezi sa nu treaba cu hobby-ul e problema ta
acum este un hobby pentru ca bani nu se fac, este un hobby asa cum este si site-ul rapitori.ro pe care il mai am, asa cum se face ca sunt moderator pe site-ul asta de cand l-a infiintat iliuta

ma intrebi de ce nu fac import si cine ma forteaza sa iau de la importatorii locali, iti raspund sincer
am in acest moment 1713 produse la vanzare pe magazinul online si nu am forta financiara si nici potentialul in acest moment sa fac importuri nici macar la o parte din ele
si in situatia asta sunt 90 % din magazinele de la noi
daca tu crezi ca un magazin online este un mare business acum te inseli, cine isi face acum magazin online o face dintr-o viziune referitor la unde vrea sa ajunga in 3 ani

eu nu pot sa-ti explic de ce la budapesta un infinity e 750 ron, pot doar sa ma gandes ca undeva in lantul de distributie pana in romania apare o problema majora, problema nu este cu siguranta la magazine, eu asta am incercat sa subliniez

Avatar utilizator
Vlasin Florin
maniac
Mesaje: 1131
Membru din: 10 Mai 2005 14:29
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de Vlasin Florin » 18 Feb 2007 13:11

@dan
mersi de raspuns,am aflat ce stiam deja,poate in viitor vei reusi sa importi direct si treaba se va schimba,ma bucur ca am putut discuta civilizat.
fir intins.

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 18 Feb 2007 13:30

multumesc florine
nu mi-am propus si nici nu voi face importuri
nu asta este modul in care trebuie sa functioneze un magazin
treaba la noi cu magazinele care fac importuri se datoreaza anomaliilor aparute in lantul de distributie, care sunt convins ca vor disparea la un moment dat

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 18 Feb 2007 15:04

raducu scrie:Merita vizitat acest magazin Drill? O adresa, ceva........ai actiuni acolo? :mrgreen:
Bah baiatule nu am actiuni nicaieri doar am spus ca nu te jupoaie. Adresa ti-o trimit pe privat sa nu fiu acuzat ca fac reclama, dar sa sti ca merita vizitat.
Si daca nu-ti convine cumpara in continuare de la Totalfishing, care in afara de Korda nu au produse care sa merite atentia sau investitia.
Carpfishing... A way of life!

arfish
new member
Mesaje: 2
Membru din: 10 Aug 2010 13:51
Localitate: arad
Contact:

back lead

Mesaj de arfish » 10 Aug 2010 13:55

am eu de vinzare 50 grame plastificati camo si clips plastic- 3 ron bucata.ym:anndrei2000 sau 0740474737

Scrie răspuns