Captive back leads.

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Captive back leads.

Mesaj de M@tr|X| » 04 Sep 2006 11:02

De unde le pot procura?

http://www.foxint.com/catalogues-produc ... section=16

Dar sa fie exact modelul din poza.
Am mai gasit ceva care avea sitemul de prindere exact ca la swingerele astea ieftine, si nu sunt de treaba.

Multumesc.
Razvan Grindean
- carp addicted-

Avatar utilizator
fbolocan
member
Mesaje: 192
Membru din: 30 Iul 2004 15:13
Localitate: Bucuresti

Re: R....

Mesaj de fbolocan » 04 Sep 2006 14:00

ticu scrie:NU STIU DECE TE STRESEZI PENTRU UN LUCRU DE NIMIC VREI SA PLATESTI FIRMA CARE SCRIE PE PLIC .... :!: TE DUCI LA UN MAGAZIN DE ARTICOLE DE PES. SI ITI CUMPERI PLUMBI PICATURA CU UN INEL SUS SAU VERIGA DE 15-24 GR SI NISTE AGRAFE DE COLI SI AI REZOLVAT PROBLEMA SIASA EXISTA RISCU SA LE PIERZI SI PE CELE ORIGINALE.... :!: SI TE COSTA 1,5RON NU 1015RONBUCATA ;-) SISTEMU DE PRINDERE SE CAM ASEAMANA LA TOATE.
Cele originale nu poti sa le pierzi "captive", sunt legate.

Am folosit back lead-uri self made si brand made, dar de departe cele mai bune pana acum sunt captive back lead
Florin Bolocan

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: R....

Mesaj de M@tr|X| » 04 Sep 2006 14:56

ticu scrie:NU STIU DECE TE STRESEZI PENTRU UN LUCRU DE NIMIC VREI SA PLATESTI FIRMA CARE SCRIE PE PLIC .... :!: TE DUCI LA UN MAGAZIN DE ARTICOLE DE PES. SI ITI CUMPERI PLUMBI PICATURA CU UN INEL SUS SAU VERIGA DE 15-24 GR SI NISTE AGRAFE DE COLI SI AI REZOLVAT PROBLEMA SIASA EXISTA RISCU SA LE PIERZI SI PE CELE ORIGINALE.... :!: SI TE COSTA 1,5RON NU 1015RONBUCATA ;-) SISTEMU DE PRINDERE SE CAM ASEAMANA LA TOATE.
Eu cred ca nu ai inteles la ce se folosesc Captive back lead-urile. Cel putin asta observ din ce ai explicat.

Captive back lead are rolul de a tine firul pe "fundul" lacului iar in momentul in care ridici unditza sar automat de pe fir. Asemenea unui swinger.
Daca tu crezi ca poti realiza chestia asta cu un plumb picatura si niste agrafe...esti cineva.

Si in plus de asta, nu ai cum sa le pierzi pt ca se leaga de mal (sau rod pod) cu niste fire destul de rezistente.
Razvan Grindean
- carp addicted-

ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

R....

Mesaj de ticu » 04 Sep 2006 19:33

SCUZE NAM OPSERVAT CUVINTUL CAPTIV MA GINDEAM LA CELE NORMALE :-)

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 05 Sep 2006 09:30

Stiam :D

Nici o problema ;-)
Razvan Grindean
- carp addicted-

jenel
senior member
Mesaje: 437
Membru din: 21 Feb 2006 21:05
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de jenel » 11 Oct 2006 20:57

explicatimi si mie ce drac fac astea pt ca sa prind crapul cel mare

Avatar utilizator
freecarp
veteran
Mesaje: 751
Membru din: 23 Oct 2005 21:12
Localitate: Gummersbach/Germania

Mesaj de freecarp » 11 Oct 2006 21:00

jenel scrie:explicatimi si mie ce drac fac astea pt ca sa prind crapul cel mare
astea nu fac nimic ,ca sa prinzi crapul mare!
dar te ajuta sa nu ti se incurce firele daca trage unul!!

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 11 Oct 2006 21:13

Nu stiu daca e intamplare:anul trecut am pescuit fara back lead,pe balti salbatice(a nimanui)si am avut o medie a capturilor in jur de 6,5 kg.Anul asta am pescuit numai cu back lead si am o medie a capturilor in jur de 13 kg.Cred ca pestii mari au facut majoritatera cunostinta cu un carlig din care au reusit sa scape,sau cu o plasa pe care au reusit sa o rupa si cred ca ori ce fir intins pe care il intalnesc in calea lor le pune un semn de intrebare.E doar parerea mea si s-ar putea sa nu fie corecta.

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 21 Oct 2006 13:55

si eu cred ca asa e, un fir mai ascuns cateodata poate sa faca diferenta si fara sa spunem faptul de cat te ajuta daca pescuiesti singur si trebuie sa manevresi minciog in fata rodpodului...
Captive back lead sunt una dintre cele mai folositoare inventie (i cumperi o singura data... adica, merita bani!)ciao

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 25 Oct 2006 18:45

O intrebare am si eu: unde un Bucuresti se pot gasi Captive Back Leads de la Fox si cam la ce pretz?
Carpfishing... A way of life!

Scrie răspuns