bete bune pt disatanta?

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
freecarp
veteran
Mesaje: 751
Membru din: 23 Oct 2005 21:12
Localitate: Gummersbach/Germania

Mesaj de freecarp » 18 Feb 2007 20:43

ca sa poti arunca la distanta, iti trebuie o lanseta cu urmatoarele caracteristici:
inelul de start sa fie de cel putin 40mm cel de firf 12mm
inele in total cel mult 7 si trebuie sa aiba o actiune semiparabolica sau de varf si binenteles sa nu fie sub 2,75 lbs.

ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de ticu » 18 Feb 2007 20:50

Inelele sint exact cum la dimensiunile date de tine numai actiunea este 3.5 lb.

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 18 Feb 2007 20:56

ca sa arunci la distanta trebuie sa ai o TEHNICA buna, cred ca Frank Warwick arunca si cu o coada de matura cu inele mai mult decat altii cu superscule.

referitor la aruncarea de aprox.150 m, mai greu de realizat chiar si doar cu un plumb, daramite cu o montura.
in fine si 110 m pot fi incadrati in aprox 150. :lol:

Avatar utilizator
raducu
senior member
Mesaje: 486
Membru din: 15 Ian 2007 23:08
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de raducu » 18 Feb 2007 20:59

Cred ca este foarte important si diametrul firului si greutatea plumbului.
PESCUITUL INSEAMNA ARTA

Avatar utilizator
freecarp
veteran
Mesaje: 751
Membru din: 23 Oct 2005 21:12
Localitate: Gummersbach/Germania

Mesaj de freecarp » 18 Feb 2007 21:21

@ nick h.
asta cu coada de matura este probabil ptr. tine valabil :mrgreen:
tehnica este alta mancare de peste!! ;-)
aici sa intrebat de lansete si nu de tehnica.
binenteles ca nu poti compara un beastmaster (cu o actiune parabolica) si un century SP care a fost conceputa numai ptr. aruncat la distanta!!
in schimb IDOLUL asta al tau Frank are o tehnica buna intradevar!! dar cu coada de matura nu face prea multe!!
ps. sper sa nu te superi

Avatar utilizator
mariancarp
member
Mesaje: 196
Membru din: 06 Aug 2005 17:53

Mesaj de mariancarp » 18 Feb 2007 21:36

despre beastmaster am o impresie proasta ,l-am tinut in mana ,nu am aruncat eu cu el dar au dat alti si concluzia este ca arunca cat un bat no name de 50ron,asta e impresia mea poate ma insel,deci eu nu am folosit fir mai subtire de 0,28 dar am dat astazi cu 0,25 textil si aruncam la fel si eu si prieteni mei si cu plumb de 80 si cu 110.mentionez ca am 1,87 si 95kg.

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 18 Feb 2007 21:38

imi cer scuze ca nu am pus si note la subsolul scierii.

rog a se interpreta coada de matura ca o figura de stil si nu in sens propriu. :!:

nu stiu de unde ai scos ca Warwick ar fi IDOLUL meu, am cam trecut de varsta idolilor si a posterelor lipite cu pasta de dinti pe pereti.
Ceea ce este de apreciat la Warwick este atat tehnica s-a de aruncare cat si calitatile lui ca pescar.

In rest...toate bune, nu m-am suparat.

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 18 Feb 2007 21:49

parerea mea, o lanseta buna pt asemenea distante sant cele de la Century ,eu personal am lansete Century Armalite MK3 , 3,80m si 3 lbs ,personal am reusit sa arunc 102 m cu ele si asta dupa ceva antrenamente,am fir 0.35 pe mulinete si am folosit plumb de 113 gr
nu pot spune ca am aruncat lejer la cati bani am dat pe ele ma cam doare inima sa ma apuc sa le fortez la aruncari , poate va intrebati cum am reusit sa calculez acei 102 m :mrgreen: pt mine fost simplu ,m-am dus pe terenul de fotbal unde mai jucam inainte si impreuna cu colegul de pescuit am facut o partida de aruncari :mrgreen:

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Mesaj de florinw » 19 Feb 2007 00:47

Da eu consider ca nu este etic sa folosesti barcuta in conditile in care ai pui momeala ,,in gura,,si mai ai dai si ceva nada ,daca sti in Anglia se folosesc carligele fara spin,de ce ore,?ddeci pt mine a planta nu e pescuit deci nu ma intereseaza isi pierde farmecul
Etic? poti traduce?
nu stiu cum pescuiesc "aia" in anglia,eu nepescuind acolo.pescuiesti tu in anglia?
pot sa iti spun locuri in ro unde inca se mai "pescuieste cu carbid,curent capse pirotehnice japca plase....
(astea fiind mijloace sportive)

faptul ca nu esti adeptul plantatului,e alegerea ta.ai incercat de curiozitate vreodata?
sti ca in ungaria franta ...sint concursuri la care se planteaza?
inclusiv echipa engleza a plantat la cm in franta anul trecut asa ca nu ii mai da de exemplu.regulile de la ei sint cum si le fac si adaptate stilului lor de pescuit.
oricum plantatul este un subiect care a mai fost dezbatut pe acest forum,referitor la sportivitate si in ciuda unor ..."conservatori" ca tine s-a ajuns la concluzia ca este un pescuit mai "curat" folosind sonarul in loc de 100 lansari cu marcherul pt a analiza structura,si barca sau navomodelul in loc de 100 de rachete pleoscaite in apa.
daca ai cumva argumente care ar atesta nesporivitatea acestui stil,sint curios sa le aud,simplul fapt ca tie nu iti place nefiind un argument

Avatar utilizator
mariancarp
member
Mesaje: 196
Membru din: 06 Aug 2005 17:53

Mesaj de mariancarp » 19 Feb 2007 08:33

florinw-e normal sa plantezi la 500 de metri?
ce faci daca te duci la un concurs si sant interzise vaporasele?(in ro nu sant concursuri de plantat,poate in Franta)
florinw ce faci cu pestele care al prinzi?

Scrie răspuns