bete bune pt disatanta?

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 19 Feb 2007 09:56

De ce nu pune nimeni problema mulinetei???
Poti sa ai un Century dar daca mulineta nu este care trebuie nu ai cum sa atingi distante foarte mari.
Parerea mea este ca pe linga o lanseta de calitate trebuie obligatoriu o mulineta cu tambur cat mai mare long cast , fir 0,28-0,30 , inaintas textil 10m si montura elicopter cu plumb Distance casting sau Turnament casting.

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Mesaj de florinw » 19 Feb 2007 10:17

mariancarp scrie:florinw-e normal sa plantezi la 500 de metri?

ce inseamna normal?depinde de situatie.distanta de 500 e cam extrema,nemaiavind un bun control asupra pestelui

ce faci daca te duci la un concurs si sant interzise vaporasele?(in ro nu sant concursuri de plantat,poate in Franta)

nu era vorba de concursuri ci de pescuit.dar daca pt tine sportivitatea inseamna neaparat concurs atunci tin sa te anunt ca in franta a fost campionatul mondial si s-a plantat,in ungaria vorbeam de haromfa (iadul verde) una din cele mai frumoase belti din europa unde poti pescui doar plantat,din cauza vegetatiei,si exemplele pot continua la nesfirsit.

florinw ce faci cu pestele care al prinzi?
ce astepti sa iti raspund la intrebarea asta? ca il maninc? ii dau drumu? il impaiez?
tu cam ce crezi ca poti face cu un crap de 10-20kg?

inca nu mi-ai raspuns ce inseamna pt tine etic la pescuit (raportat la peste sau la ceilalti pescari?) si nici ideea de sportivitate nu ai clarificato
eu pescuiesc cu 2 bete,un cirlig pt fiecare si comportamentul meu este considerat sportiv indiferent daca plantez sau arunc de pe mal.
am citit pe unele forumuri (din ro) pescari care pescuiesc cu 10-15 bete.
daca acestia nu planteaza sint sportivi?


si ca sa iti raspund la intrebarea care te framinta
eliberez pestele intro tara in care C§R este interzis (risti o amenda de pina la 800euro si retragerea permisului)uni dintre voi duc pestele pe ascuns acasa din locuri unde C§R este obligatoriu (si mai se lauda pe unele forumuri) Se pare ca avem in comun inclinatia pt lucruri interzise...

.

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Mesaj de florinw » 19 Feb 2007 10:24

florioro scrie:De ce nu pune nimeni problema mulinetei???
Poti sa ai un Century dar daca mulineta nu este care trebuie nu ai cum sa atingi distante foarte mari.
Parerea mea este ca pe linga o lanseta de calitate trebuie obligatoriu o mulineta cu tambur cat mai mare long cast , fir 0,28-0,30 , inaintas textil 10m si montura elicopter cu plumb Distance casting sau Turnament casting.
problema a mai fost dezbatuta pe un forum.intrebarea era diferentza intre bbrlc si infinity
amindoua sint virfuri,diferentze de gust sint intotdeauna iar de prez daiwa este mai scumpa (la prima vedere) decit shimano.
practic shimano 160e dar tamburul de rezerva 50 euro total210
daiwa 239 euro cu tambur de rezerva inclus
diferenta nu este asa mare 30 euro .pretzurile sint de la http://www.angelzentrale-herrieden.de/o ... iment.html
care livreaza si in ro
bineinteles pretzurile din magazinele din ro sint diferite,ca si aici dar acum aveti posibilitatea sa cumparatzi de unde vreti

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 19 Feb 2007 11:20

Cred ca intrebarea ptr Florin nu este corecta. Sa si argumentez: in Germania nu ai voie sa eliberezi pestele prins. Daca el considera ca trebuie sa-i dea drumul bine daca nu, nu.
Din cate stiu poti chiar sa iei amenda daca eliberezi pestele. :x
Carpfishing... A way of life!

mihai florescu
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 24 Mai 2004 19:48

Mesaj de mihai florescu » 28 Feb 2007 11:05

florinw scrie:
florioro scrie:De ce nu pune nimeni problema mulinetei???
Poti sa ai un Century dar daca mulineta nu este care trebuie nu ai cum sa atingi distante foarte mari.
Parerea mea este ca pe linga o lanseta de calitate trebuie obligatoriu o mulineta cu tambur cat mai mare long cast , fir 0,28-0,30 , inaintas textil 10m si montura elicopter cu plumb Distance casting sau Turnament casting.
problema a mai fost dezbatuta pe un forum.intrebarea era diferentza intre bbrlc si infinity
amindoua sint virfuri,diferentze de gust sint intotdeauna iar de prez daiwa este mai scumpa (la prima vedere) decit shimano.
practic shimano 160e dar tamburul de rezerva 50 euro total210
daiwa 239 euro cu tambur de rezerva inclus
diferenta nu este asa mare 30 euro .pretzurile sint de la http://www.angelzentrale-herrieden.de/o ... iment.html
care livreaza si in ro
bineinteles pretzurile din magazinele din ro sint diferite,ca si aici dar acum aveti posibilitatea sa cumparatzi de unde vreti

De ce te referi doar la BBRLC si INFINITY? O mulineta foarte buna este si Daiwa Emblem X 5000 T, in momentul de fata se gaseste in lantul de mag DECHATLON la un pret de 60Euro. 4 buc Daiwa EM X5000T = 1 buc Daiwa Infinity.

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Mesaj de florinw » 28 Feb 2007 19:46

De ce te referi doar la BBRLC si INFINITY? O mulineta foarte buna este si Daiwa Emblem X 5000 T, in momentul de fata se gaseste in lantul de mag DECHATLON la un pret de 60Euro. 4 buc Daiwa EM X5000T = 1 buc Daiwa Infinity.[/quote]

m-am referit doar la aceste 2 modele deoarece eu le consider virfuri,prefer mulinetele cu baitruner si pe piatza sint prea multe produse ca sa le discutam pe toate
intradevar sint scumpe,dar ..pescuitul nu este un hioby ieftin.
o gramada de produse sint mai mult pt pescar sa ne bucure ochiul decit pt peste si se pare ca sintem dispusi (in ciuda nevestelor)sa platim pt asta.
o alternativa ieftina ar fi sanger big runer-500m/0,35 o mulineta foarte buna la cca 35euro
l

Scrie răspuns