ARUNCARI LA MARE DISTANTA, cum?

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

toni
member
Mesaje: 287
Membru din: 28 Feb 2005 17:29

Mesaj de toni » 19 Feb 2007 10:25

si numai cu cu bile de 22 si cu vant din spate, misule .....

si nici cu prastia nu dai atat, indiferent ce lanseta ai si cat de grei sunt bulgarii ...

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Mesaj de florinw » 19 Feb 2007 10:27

Ptr bile Cobra banana e singura care poate arunca asa departe.

ai vazut bastonu de nadire de la solar?
ala smecher cu 2 sine?
merge departe,nu faci febra musculara si e foarte simpatic.poti arunca bile de orice diametru,are precizie si poti arunca mai multe bile o data.
150m?cam mult....

toni
member
Mesaje: 287
Membru din: 28 Feb 2005 17:29

Mesaj de toni » 19 Feb 2007 10:32

l-am vazut eu ... ai dreptate , se poate arunca foarte departe cu el, odata ce te inveti .... da la cat costa, eu prefer banana ... :D :D :D

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 19 Feb 2007 11:17

L-am vazut Florine si am si aruncat cu el. Poate ca nu stiu eu sa arunc cu el dar nici eu nici proprieterul lui nu am dat mai mult de 100m. In schimb cu Banana pe Darvari se duceau bilele pe malul celelalt(la stadion).

Te salut Toni.Ai dreptate cu prastia nu am dat mai mult de 80m(cu vant din spate), iar cu catapulta de la Nash cam 100m.
Carpfishing... A way of life!

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Re: ARUNCARI LA MARE DISTANTA, cum?

Mesaj de Vlad Pavlovici » 19 Feb 2007 15:37

mariancarp scrie:Ma intereseaza cum as putea arunca la mare disatanta 130-150 de metri,cu ce scule ,plumbi,fir,tehnica aruncarii.astept pareri opini dar va rog fara polemica.
Marian, e putin probabil ca n-o sa vezi polemica, de la o vreme e peste tot, dar uite opinia mea:

(1) Lansete. Daca ai o tehnica de aruncare (foarte) buna, atunci ia-ti bete rapide, pe maini pricepute sunt absolut imbatabile pentru distanta. Daca ai o tehnica mai putin buna, ia-ti bete cu actiune medie, dar de mare putere. Actiunea ceva mai blanda corecteaza singura erorile de “timing” ale aruncatorului. Daca nu intelegi ce vreau sa spun, o sa-ti dai seama pe balta, facand comparatie intre bete cu actiuni diferite. Se pot face multe recomandari, insa dintre toate vergile cu care am aruncat (si sunt zeci) Century FMJ e cea mai impresionanta. Mai exista doua bete incadrate in aceeasi categorie de performanta la casting – Harrison Trebuchet si Free Spirit Hi-S 200. Nu le-am incercat. In ce masura ai avea nevoie de un asemenea instrument e o chestiune la care te las pe tine sa raspunzi, dar daca vrei sa stii care sunt cele mai performante lansete de distanta de pe piata pentru distanta, astea sunt.

(2) Mulinete. La casting, exista una cu un cap peste celelalte. Daiwa Basia. Greutatea redusa (sub 500 de grame) si tamburul extrem de lung (cu un centimetru mai lung decat la mulinetele long cast obisnuite) fac sa arunci cu ea mai mult decat cu orice altceva, inclusiv Aero Technium. Din nou, vorbim de echipamentul de maxima performanta – pentru pescuitul de zi cu zi, foarte probabil ca n-ai nevoie de Basia, exista mulinete foarte, foarte bune la jumatate de pret, cu care se poate arunca suficient de departe.

(3) Plumbi. Plumbul cel mai performant este Korda Distance Swivel (mai stabil decat Tournament Distance, pentru cine vrea sa stie de ce il recomand). Va fi foarte important sa gasesti greutatea optima atat in raport cu lanseta, cat si cu tehnica ta.

(4) Aruncarea. Ca sa pot sa-ti spun ceva care chiar sa te ajute, nu numai teorii, ar trebui sa te vad aruncand. In mod normal, prin corectarea catorva elemente simple, cum ar fi lungimea firului de aruncare, pozitia corpului si dinamica miscarii, poti sa castigi 10-20 de metri intr-o singura zi! Retine insa (e tot teorie, dar te va ajuta) ca aruncarea peste cap este in mod cert cea mai scurta, desi probabil cea mai precisa. Daca vreodata ai nevoie in primul rand de distanta, nu de precizie, atunci e bine sa inveti si alte aruncari, cu amplitudine mult mai mare. Putem aranja o sedinta de casting daca esti din Bucuresti, discutam in particular.

In niciun caz n-as vrea sa intelegi, insa, ca iti recomand sa-ti iei FMJ si Basia. Daca banii nu sunt o problema, in mod sigur vei arunca mai departe cu ele, dar ar fi ca si cum m-ai intreba ce sa faci ca sa nu mai intarzii la serviciu, iar eu ti-as raspunde: ia-ti Ferrari! Se poate ajunge la 130-140 de metri cu lansete si mulinete mult mai modeste, daca te pui la punct cu tehnica. In cazul multora, aici e problema.

danio
junior member
Mesaje: 90
Membru din: 01 Apr 2006 18:41

Mesaj de danio » 19 Feb 2007 17:03

Pt. dl. Vlad Pavlovici :

As fi si eu intersat de sedinta de casting daca mai este un loc !
Am probleme serioase cu aruncarea ( pana acum am rupt 3 bete din aruncare si la ultimul -Shimano Beast Master chiar nu am inteles ce s-a intamplat ).

P.S. Am discutat cu dvs. pe aceasta tema ( sedinta de casting)cu ceva timp in urma ! Cu bunavointa dvs. poate reusim sa punem in practica aceasta idee!

Numai bine !

toni
member
Mesaje: 287
Membru din: 28 Feb 2005 17:29

Mesaj de toni » 19 Feb 2007 17:29

@ vlad pavlovici : ai perfecta dreptate cu betele progresive de mare putere...

am aruncat cu ambele bete mentionate de tine (trebuchet si fmj, cu trebuchet chiar am pescuit destulsi in concurs si de placere) si am avut aceeasi problema, desi aruncam foarte departe, ma solicitau fizic foarte mult, si aveam oricum continuu senzatia ca nu reusesc sa le incarc cum trebuie, chiar si cu plumbi de 140.

asa ca mi-am luat big t-uri de 4.5 lbs cu care ma inteleg perfect, si cu care am aruncat cu 140g (un inline pelzer, nu un plumb special de casting) 169 m, pe apa . dar asta la a patra zi de antrenamente cu betele astea ...

am fost si cu un trebuchet la o sesiune, ca sa pot face comparatie, si nu am reusit sa arunc mai departe decat cu big t, oricat m-am chinuit, deci probabil ca nu stiu sa o folosesc corespunzator.

concluzia nu poate fi decat identica cu a ta : uitati fratzilor de gladiatoare, fmjeuri trebucheturi si altele pana nu ajungeti experti in tehnica ... e risipa de bani ... si de nervi din partea voastra .....

desi am pretentia ca arunc binisor, daca faci o sesiune de casting, as participa cu cea mai mare placere , vlad, sa vad cum lucreaza un "profi" ....

Avatar utilizator
raducu
senior member
Mesaje: 486
Membru din: 15 Ian 2007 23:08
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de raducu » 19 Feb 2007 17:53

Toni,cum le mai spune la Big T-urile de care vorbeai ? amanunte ceva.... :?:
PESCUITUL INSEAMNA ARTA

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 19 Feb 2007 18:20

Exact asa le spune: Harison Big T
Carpfishing... A way of life!

Avatar utilizator
mihai pompiliu
member
Mesaje: 252
Membru din: 06 Ian 2005 13:07
Localitate: bucuresti

Mesaj de mihai pompiliu » 19 Feb 2007 20:04

raducu sant blancuri harrison lucrate de kurt grabmayer ,amanunte despre ele doar pe site-ul lui :mrgreen: : http://www.grabmayer.at/sites_englisch/index.html

Scrie răspuns