ARUNCARI LA MARE DISTANTA, cum?

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
raducu
senior member
Mesaje: 486
Membru din: 15 Ian 2007 23:08
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de raducu » 19 Feb 2007 23:29

Merci ,am incercat sa caut dor Big T si nu am gasit nimic, lipsea inca o informatie....Harison :idea:
PESCUITUL INSEAMNA ARTA

toni
member
Mesaje: 287
Membru din: 28 Feb 2005 17:29

Mesaj de toni » 20 Feb 2007 08:20

@ raducu : te-au lamurit baietii ....

Avatar utilizator
raducu
senior member
Mesaje: 486
Membru din: 15 Ian 2007 23:08
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de raducu » 20 Feb 2007 20:22

Cel mai bine m-am lamurit cand am vazut preturile :shock:
PESCUITUL INSEAMNA ARTA

Viorel Doloc
member
Mesaje: 270
Membru din: 09 Feb 2007 14:26
Localitate: sibiu

ARUNCARI LA MARE DISTANTA, cum?

Mesaj de Viorel Doloc » 01 Apr 2007 08:54

Incepe cu plumbi mai mici, crescand progresiv greutatea. Executa foarte multe aruncari dar nu de deasupra capului ci de deasupra umarului putin oblic sau pendul.Atentie sa ai un echilibru bun intre lanseta si mulineta(tambur mare dar nu adanc fir moale si suplu de maxim 0,32 ) . Foloseste inaintas (textil, nod mahin).
Sfat : - executa o aruncare si lasa undita jos pe cracane
- leaga un elastic deasupra galetului
- da o tura de manivela
- leaga alt elastic deasupra galetului
- elibereaza galetul si masoara distanta dintre cele doua elastice.
- vei afla distanta data la o tura de manivela si vei numara turele pana ce plumbul ajunge la varful unditei .Atentie : tura de manivela sa se termine exact din aceeasi pozitie in care ai inceput-o.
Fir intins !

Avatar utilizator
cipica
member
Mesaje: 251
Membru din: 21 Aug 2004 09:32
Localitate: bucuresti

nadire

Mesaj de cipica » 01 Apr 2007 09:47

Acum cateva zile am fost la pescuit si din curiozitate am facut cateva zeci de bile din pastura pe care le-am aruncat cu acea cupa de nadire de la Nash. Rezultatul a fost uluitor. am reusit sa arunc cel putin 20 m mai mult decat cu plumb si montura. Tind sa cred ca undeva spre 150m. Prercizez ca bilele respective aveau diametru de aproximativ 4,5 cm.
Lanseta folosita Big T 4,5lbs.

Avatar utilizator
temp
new member
Mesaje: 7
Membru din: 05 Dec 2006 00:25
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de temp » 15 Mai 2007 16:37

http://www.questbait.com/wmv/casting02.wmv
http://www.questbait.com/wmv/casting01.wmv

Rachetele la ce distante puteti arunca? Folositi acelasi lansete sau aveti spod-rod pt asta?

Cat de mult conteaza forma rachetei si capacitate? Rachete subtiri si lungi sau scurte si grosi?

Scrie răspuns