Sisteme de avertizare !

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Gabriel BOGDAN
junior member
Mesaje: 77
Membru din: 12 Mar 2004 15:38
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Sisteme de avertizare !

Mesaj de Gabriel BOGDAN » 28 Apr 2004 10:09

Salutare tuturor,

Citind noul articol aparut pe site-ul Crap.ro, si fiind incepator, vin cu o noua intrebare:

Care sunt, dupa parerile dvs, cele mai bune avertizoare (raport calitate pret) sau ce folositi dvs ?(avantaje si dezavantaje)

Cu multumiri anticipate pt. raspunsuri,

Fire intinse,
Gabi B.

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 28 Apr 2004 10:47

Avind in vedere ca nu am pescuit (si probabil nu voi pescui) pe timp de noapte, dar si particularitatile locurilor unde pescuiesc (muscatura ferma, altfel pestele care ar sta sa guste, sa cerceteze, ramine nemincat) eu folosesc numai semnalizatoarele pe care le are toata lumea, dar destul de putini pescari le folosesc: VIRFUL LANSETELOR

Fir intins!

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 28 Apr 2004 13:50

fara a face reclama pot sa va spun ca:

cel mai bun raport calitate pret il au CT 601 (magazinul on line)

cea mai buna constructie eu o consider a fi la digitalele de la byron urmate de cele digitale de la fox (intra in discutie doar modelele care se vand la noi pe piata si pe care le-am desfacut si testat)
Nu face ce nu-ti place!

Mihai Vasilescu
member
Mesaje: 188
Membru din: 11 Ian 2003 13:43
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Mihai Vasilescu » 28 Apr 2004 13:58

Ioan S. scrie:Avind in vedere ca nu am pescuit (si probabil nu voi pescui) pe timp de noapte, dar si particularitatile locurilor unde pescuiesc (muscatura ferma, altfel pestele care ar sta sa guste, sa cerceteze, ramine nemincat) eu folosesc numai semnalizatoarele pe care le are toata lumea, dar destul de putini pescari le folosesc: VIRFUL LANSETELOR

Fir intins!
Senzorii n-au legatura directa cu pescuitul de noapte. Chiar daca pescuiesc doar de dimineata pana seara, tot ii folosesc, pentru a fi mai relaxat si a nu fi necesar sa stau cu ochii pe betze ore intregi. La lansetele de crap pe care le am ma uit degeaba la varf.
La alti pesti, cu alte betze, ma uit la varf sau chiar tin firul in mana. Dar nu la crap.
Cat priveste intrebarea din topic, n-am folosit multe tipuri de senzori, asa ca nu pot raspunde.

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 28 Apr 2004 14:14

senzorii sonori prezinta un dezavantaj major pe timp de vant, mai ales cand este puternic... sunt insa okay (si le recomand cu fermitate) vara, in Delta cand atmosfera e calma si chiar nu poti sa stai timp de 5-7 zile, cat esti la pescuit, numai cu ochii pe bambine.

nici macar la swingere nu apelez... eu folosesc 90% din situatii numai bambine tubulare cu clips legate de suporti cu un fir. le prefer pe acestea pentru ca le pot lesta usor cu plumb (imi plac sa fie mai grele putin) si pot adauga oricand un starlight pentru situatii de noapte.

fir intins!!

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 28 Apr 2004 14:29

pai inseamna ca folosesti hangere
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 28 Apr 2004 14:34

asa este... :wink: dar eu tot bambine le zic...

apropo, de unde pot gasi bambine (hangere) care se pot fixa in suporti cu filet (sau rod pod) - cam in stilul celui din prima poza din articol?

am avut asa ceva cumparate din austria insa mi-au fost "subtilizate", la noi in comert nu am vazut.

SorinArad
new member
Mesaje: 7
Membru din: 27 Apr 2004 12:33
Localitate: arad

raspuns

Mesaj de SorinArad » 28 Apr 2004 16:24

1 delkim
2 fox (m,mx,mmx,accesibile ca pret)(ex.mmx 100 eur+5 eur protectia)
Restul isi fac treaba dar nu se compara !!! :idea:

Avatar utilizator
Gabriel BOGDAN
junior member
Mesaje: 77
Membru din: 12 Mar 2004 15:38
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Gabriel BOGDAN » 28 Apr 2004 16:50

[quote="mirceas"]senzorii sonori prezinta un dezavantaj major pe timp de vant, mai ales cand este puternic... sunt insa okay (si le recomand cu fermitate) vara, in Delta cand atmosfera e calma si chiar nu poti sa stai timp de 5-7 zile, cat esti la pescuit, numai cu ochii pe bambine.

nici macar la swingere nu apelez... eu folosesc 90% din situatii numai bambine tubulare cu clips legate de suporti cu un fir. le prefer pe acestea pentru ca le pot lesta usor cu plumb (imi plac sa fie mai grele putin) si pot adauga oricand un starlight pentru situatii de noapte.

fir intins!![/quote]

Sa iteleg ca hangerele sunt bambine tubulare cu clips ?
Nici din articolul de pe sit nu am inteles exact ce sunt hangerele :oops: (shame on me!!!)

Fire intinse,
Gabi B.

SorinArad
new member
Mesaje: 7
Membru din: 27 Apr 2004 12:33
Localitate: arad

MICRON MMX

Mesaj de SorinArad » 28 Apr 2004 16:52


Scrie răspuns