" lingura " de nadit la distente medii cu seminte

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

iulian
member
Mesaje: 291
Membru din: 20 Ian 2004 13:11
Localitate: constanta

" lingura " de nadit la distente medii cu seminte

Mesaj de iulian » 14 Mai 2004 10:08

sunt interesat de achizitionare a unei " lingura " de nadit la distente medii cu seminte ( boabe de porumb , boilesuri sparte , etc) . ati vazut pe undeva?
iulian

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 14 Mai 2004 10:41

eu nu ti-as recomanda acest sistem de aruncare a nadei... mie nu mi s-a parut eficienta, cam greu cu aruncarile.

mai bine foloseste alte doua modalitati de nadire la distante medii:
- pungi solubile - poti arunca punga ca pe o piatra oarecare...
- racheta (o atasezi la lanseta)

astea le poti cumpara si online de pe www.crap.ro

iulian
member
Mesaje: 291
Membru din: 20 Ian 2004 13:11
Localitate: constanta

Mesaj de iulian » 14 Mai 2004 12:01

multam , dar am de gind sa merg la un concurs la crap ( judetean) . locatia consta dintr-un canal lat de 25-30 m , spre larg stuf care face legatura cu lacul. pt nadirea grea racheta va fi f zgomotoasa , si pva este adecvat pt nafdirea de intretinere
is

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 14 Mai 2004 13:11

ahhh, apai daca e vorba de cca. 25 m cred ca te poti descurca si cu mana. numai sa prepari compozitia de asa natura incat sa poti forma bulgari compacti de nada care sa nu se destrame la aruncare...

fir intins la competitie!

Mihai Vasilescu
member
Mesaje: 188
Membru din: 11 Ian 2003 13:43
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Mihai Vasilescu » 14 Mai 2004 15:37

E mai bine cu bulgari de nada care contin semintele, fiindca astfel poti face nadirea pe o zona mai restransa. Daca arunci cu lingura se imprastie cam tare.

Cezar Bibu
member
Mesaje: 251
Membru din: 09 Oct 2003 22:23

Mesaj de Cezar Bibu » 16 Mai 2004 20:14

Iuliane,renunta la idee.Am vazut de curind lingura de nadire produsa de Cobra,deci teoretic foarte buna.Ei bine,lasind la o parte faptul ca arunca la maxim 30 m,cea pe care am vazut-o s-a rupt din filet.Culmea e ca si eu mi-as fi luat una...

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 17 Mai 2004 12:53

Intreb si eu doar din curiozitate,cit costa lingura asta produsa de Cobra,deci teoretic foarte buna dar care practic se rupe din filet?

Fir Intins!!!

Vali
member
Mesaje: 190
Membru din: 09 Ian 2003 14:36
Localitate: Galati

" lingura " de nadit la distente medii cu seminte

Mesaj de Vali » 17 Mai 2004 14:23

Ideea pe care ti-a dat-o MihaiV mi se pare foarte buna. Si eu procedez la fel cand e vorba de distante mici sau medii: amestec semintele in nada, iar bulgarii ii arunc cu prastia.

Ca sa nu ma apuc sa mosmondesc intr-una la nada, folosesc pentru bulgarii de nada o seringa. Ii tai capul si la balta o umplu cu nada amestecata cu seminte. Apas cat pot pe piston, ca sa se compacteze cat mai bine amestecul si tai carnatul de nada care rezulta din toata operatiunea in bucatele mici, cam de dimensiunea unei pelete. Las "peletele" la zvantat si apoi le arunc cu prastia in locul de pescuit (pentru precizie folosesc un marker). La distanta de care vorbesti tu, si anume 25 m, nu ar trebui sa te deranjeze faptul ca bulgarii nu sunt sferici (forma cilindrica a bulgarilor nu ar trebui sa le afecteze prea mult traiectoria).

O alta idee foarte buna gasesti intr-un articol scris de Iliuta si postat pe site.
Vali

iulian
member
Mesaje: 291
Membru din: 20 Ian 2004 13:11
Localitate: constanta

Mesaj de iulian » 17 Mai 2004 14:46

multumesc verific simnbata si iti spun
iulian

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 24 Mai 2004 20:11

lingura este o alegere nemaipomenita pentru marginal fishing unde nu trebuie aruncar mai mult de '30'de m. Se RUPE pe filet cand nu e strinsa bine si oricum bucata de plastica te costa 3 euro chestia ca mi se pare destul de convenabila am chiar luat 6 bucati de reserva si il folosesc cu mare eficienta si resultat. numai bine

Scrie răspuns