As dori un sfat: Sufix XCELON sau XL strong ?

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

As dori un sfat: Sufix XCELON sau XL strong ?

Mesaj de Daniel Costache » 14 Mai 2004 21:36

De ceva vreme incerc sa-mi imbunatatesc "arsenalul" si pentru ca la noi in Constanta parerile celor care vand articole de pescuit sunt de cele mai multe ori dictate de politica "vinde ce ai, nu conteaza calitatea si nici banii clientului" mi-am indreptat atentia catre Internet. Aici am descoperit ca se comercializeaza si in Romania lucruri de calitate, dar nu si in Contanta, unde rar gasesti ceva pe care sa merite sa dai banii. De curand am remarcat firele SUFIX care sunt tare laudate pe acest site si as dori sa le incerc acest sezon. De aceea va cer un sfat legat de alegerea pe care sa o fac, dar tineti va rog cont de faptul ca as dori ca firele pe care le aleg sa se preteze atat pe o balta mai bogata in vegetatie cat si in Delta. In cazul in care imi puteti recomanda un fir mai bun decat Sufix va rog sa o faceti.
Va multumesc
Daniel Costache
Salutari din Miami

Avatar utilizator
Kulcsar Laszlo
Site editor
Mesaje: 728
Membru din: 03 Mai 2004 17:03
Localitate: Zalau
Contact:

Mesaj de Kulcsar Laszlo » 19 Mai 2004 15:55

Salut!!! Am folosit in acest an firele Sufix XLstrong de 0.30 mm pe un lac din apropierea orasului meu natal, unde datorita agatatorilor, pescuitul este destul de dificil. Firul s-a comportat excelent pe durata a ai multor partide, de cate 3 zile fiecare. Am gasit crapii in zonele cu vegetatie, iar dupa ce agatam un crap (ce-i drept cel mai mare a fost de 2.8 kg), firul taia in doua ierburile submerse. :!: Sper sa nu suna ca reclama, dar inca nu am reusit sa-mi rup firul principal. Stiu ca zona unde am pescuit nu se aseamana nici pe departe cu Delta, dar am vrut sa te ajut si eu ca observatiile mele.
XCelon mi se pare cel mai bun fir pentru pescuitul pe ape cu fundul nisipos.
Fir intins!!!!!!!!!!!

iulian
member
Mesaje: 291
Membru din: 20 Ian 2004 13:11
Localitate: constanta

Mesaj de iulian » 19 Mai 2004 18:02

am folosit cu succes xcelon in balti curate si s-a comportat excelent , in ciuda pretului f rezonabil ( nu am crezut la inceput in acest fir)
este bun
iulian
ps nu am nici o legatura cu energo....

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 26 Sep 2005 15:23

asta cu ruptul firului fara inaintas este cu 2 taisuri
conteaza stilul de aruncare a fiecariua, eu personal am un stil mai agresiv de lansare si rup orice fir de 0.35 :lol:
><)))°>-------- Dani

Avatar utilizator
Pop Florin
veteran
Mesaje: 541
Membru din: 01 Aug 2005 20:21
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Pop Florin » 29 Sep 2005 23:23

X celon sau xl strong , grea alegere :shock: totusi prefer xl strongul deoarece este cu o tenta usor elastica fata de x celon .
Am pescuit cu amandoua si am avut rezultate f.bune , pe langa aceasta prefer culoarea xl-ului .
Fir intins :D :D

Scrie răspuns