Scule De Crap...

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Vizitator

Mesaj de Vizitator » 24 Mai 2004 14:28

Radule nu fii modest ca v-au sunat senzorii intr-una !! Felicitari si mersi pentru algocalmin :lol:

Avatar utilizator
Sharky
member
Mesaje: 149
Membru din: 30 Sep 2003 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Sharky » 24 Mai 2004 16:14

Cu multa placere!
Dan Petre aka Sharky
www.drcrap.ro
Carping Club

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 28 Mai 2004 10:03

Nutza,

De ce nu-ti cumperi tu lansetele care simti CA-TI TREBUIE ?
Daca te duci regulat la pescuit, cu timpul simti ca vrei o lanseta mai lunga sau mai scurta, mai rigida sau mai flexibila, mai puternica sau mai putin puternica.
Parerea mea: caracteristicile generale ale lansetei ti le determini singur, in functie de ceea ce vrei sa faci: lungime, actiune, putere
Dupa aceea evident poti cere sfatul referitor la producatori si produse....

Si ca sa-mi dau si eu cu parerea: cu 10 milioane iti cumperi echipament d e crap cu care poti pescui linistit ani ( contrar parerilor generale de pe aici ), si cu care o sa poti sa scotii si capturile pe care le visezi.
Tot in banii astia iti iei si senzori, suporti, minciog, etc

Stai linistit ca pescarii care rup crapul pe diverse balti nici nu viseaza la atatea milioane date pe scule....

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 28 Mai 2004 10:49

Actiunea si puterea unei lansete nu este cam acelasi lucru?... zic si eu, intreb?...
Salutari din Miami

Gabi A
junior member
Mesaje: 61
Membru din: 30 Mar 2004 11:48
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Gabi A » 28 Mai 2004 11:12

Actiunea unei lansete este una iar puterea sa este cu totul altceva - cred ca s-a mai discutat pe forum.
Actiunea unei lansete iti spune cum lucreaza lanseta. Astfel o lanseta cu actiune rapida sau extra rapida va lucra mai mult pe varf in timp ce la o lanseta cu actiune parabolica sau semiparabolica va lucra cel putin prima treime a blankului pana spre partea de mijloc chiar. O lanseta rapida ofera un avantaj la intepare in timp ce una semiparabolica sau parabolica este cu mult mai placuta in dril.
Puterea lansetei te informeaza despre intervalul de greutati pe care aceasta le poate lansa.


Gabi Astefanoaei

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 28 Mai 2004 11:34

Deci nuantele conteaza.
:oops: Merci.
Pentru raspunsul asta am sa-ti dau o bere cand vii pe la Constanta.
Salutari din Miami

Gabi A
junior member
Mesaje: 61
Membru din: 30 Mar 2004 11:48
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Gabi A » 28 Mai 2004 11:52

OK bem o bere la Constanta. :lol:

Gabi Astefanoaei

Gabi A
junior member
Mesaje: 61
Membru din: 30 Mar 2004 11:48
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Gabi A » 28 Mai 2004 15:39

danr scrie:Nutza,


Stai linistit ca pescarii care rup crapul pe diverse balti nici nu viseaza la atatea milioane date pe scule....
Danr sunt in totalitate de acord cu tine. Daca cineva il stie pe Fane Cocolos atunci el este cel mai bun exemplu. Cu scule din obor el reuseste sa prinda mai mult si mai mare decat majoritatea pescarilor de pe balta.
Are un simt deosebit al baltii, da in praguri, in stepi, citeste apa si are rezultate uimitoare. A si in general pescuieste numai cu cocolos sau patratica tot din obor. Fara dipuri, boiles, rod pod, senzori electronici sau mulinete cu bait runner. Se poate pescui cu succes crapul folosind si scule ieftine. Important este sa stii unde si cum.


Gabriel Astefanoaei

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 28 Mai 2004 16:04

da, gabi, dar multi pe aici considera ca nici un crap de pe fata pamantului nu este demn de betele noastre 'eftine. si eu sunt de aceeasi parere dar se gasesc mereu destui sa fie gica contra...

eu sunt un adept al pescuitului simplu... pacat insa ca sunt din ce in ce mai putine locuri in care poti practica un astfel de pescuit, si ca atare esti nevoit sa apelezi la tot felul de scule complicate si tehnici smechere ca sa il faci pe maria sa crapul sa aterizeze in minciog...

Avatar utilizator
deedee
junior member
Mesaje: 63
Membru din: 12 Mai 2004 10:05
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de deedee » 28 Mai 2004 16:17

Fane Cocolos a fost prezentat aseara la TVR1 la 100% GARANTAT :))

Tare omu', tot respectu.
--
Pescar scamator.

Scrie răspuns