Scule De Crap...

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Gabi A
junior member
Mesaje: 61
Membru din: 30 Mar 2004 11:48
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Gabi A » 28 Mai 2004 16:26

Din pacate am adormit exact cand incepea emisiunea. Oricum pentru cine nu a vazut-o, este in reluare miercuri la 12:40 pe tvr 1. Este vorba despre o partida de pescuit din barca, pe Dridu...

Gabi Astefanoaei

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 28 Mai 2004 17:08

fane cocolos are ceva ce ne lipseste cu desavarsire multora dintre noi;
TIMP LIBER
omul ala pescuieste 4-5 zile pe saptamana (sau atat pescuia cand l-am cunoscut eu), din aceasta cauza detine Cunoasterea, stie bine de tot sa citeasca apa, stie in primul rand sa gasesca pestii si dupa aceea sa aplice "tehnologia", desigur este foarte specializat pe anumite balti pe care a pescuit f mult, dridu, snagov etc.

ar fi minunat daca am sti si noi macar a 10-a parte din stiinta lui de a gasi pestele.
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 28 Mai 2004 18:01

bine zis iliuta... eu inca nu am cunoscut personal pescari tineri care sa aiba mari succese. in rest pensionarii de pe aici de pe la noi detin cam toate recordurile la capturi. de ce? pentru ca au "tot timpul din lume" si stau toata saptamana pe balta.

un cunoscut, nea' ilie (coincidenta de nume :)), are masina, scule bunicele si isi permite sa mearga la peste cat si cand vrea. anul asta a prins ce nu a prins nimeni din toti cunoscutii cu care frecventez si eu baltile.

acu' vre-o trei ani l-am cunoscut pe un alt pescar mare, nea' titi din brasov, tot pensionar, singurul pe care l-am vazut ca a scos crap de la 20 kg din balta 1 de la rotbav. si faza dura e ca eu acolo nu am prins crap niciodata, peste este foarte putin, mie imi place locul doar pentru o partida linistita de stationar la caras.

si exemplele pot continua...

lasati fratilor ca ne vine si noua vremea, sanatosi sa fim!!

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 28 Mai 2004 18:40

Asta in cazul in care mai apucam pensia !! :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 28 Mai 2004 19:59

pai de aia am si zis "sanatosi sa fim!!" :wink:

fir intins!

Nutza Pedros

Mesaj de Nutza Pedros » 28 Mai 2004 22:10

Da si eu l-am vazut...meserias :D :D :D ...Omu asta e chiar pasionat

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 04 Iun 2004 00:28

Deci se poate prinde peste si cu scule ieftine??!! :shock: :shock: :shock:

Gabi A
junior member
Mesaje: 61
Membru din: 30 Mar 2004 11:48
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Gabi A » 04 Iun 2004 09:49

Cine stie...cunoaste! Si totusi, cum or prinde domne' unii peste cu scule asa ieftine?!? :?


Gabi Astefanoaei

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 04 Iun 2004 15:53

Gabita nu-i frumos !!!! Stii tu la ce ma refer :lol: :lol: :lol:

Gabi A
junior member
Mesaje: 61
Membru din: 30 Mar 2004 11:48
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Gabi A » 04 Iun 2004 17:06

Val, stiu ce vrei sa spui insa nu este chiar asa.
Vreau sa evidentiez faptul ca de multe ori se exagereaza importanta sculelor in pescuitul crapului. De aia am amintit eu de Fane. Sigur ca daca nu ar exista bariere financiare toti pescarii de crap s-ar inarma cu cele mai tari si mai frumoase scule, nu-i asa? Cui nu i-ar place?
Sculele si momeala de "firma" au si ele rolul lor intr-o partida insa pana la un anumit punct.
Cati pescari cu superscule nu ai vazut pe balti?Au prins ei intotdeauna mai mare si mai mult decat cei cu scule ieftine?
Tehnica si abilitatea de a citi apa primeaza.


Gabi Astefanoaei

Scrie răspuns