Scule De Crap...

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Vizitator

Mesaj de Vizitator » 18 Mai 2004 16:36

Ioane - si daca e din Girugiu - ce ? Recomand aceleasi lansete pentru crap - cu actiune parabolica - 3.6 metri - 3.5 lb - care vor fi in stare sa scoata crapul si dintr-o Dunare vecina cu bulgarii :lol: :lol: . Gluma nu am prins-o din prima . dar daca tu zici - merge si ceva rigid . Sa nu confundam pescuitul de pe mal cu cel la clonc pentru somn !!

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 18 Mai 2004 16:39

apropo de rigiditatea asta de care tot amintiti voi... "parerea mea" ca la noi nu e cazul sa folosim scule tzapene, tinand cont de raritatea capturilor foarte mari. si am vazut pescar scotand crap la cca. 20 kg cu telescopica de doi lei cumparata din piata... deci se poate... totul e sa stii cum.

numa' sa am eu norocul sa dea vre-un crap din asta peste mine, sau vre-un somn > 50 kg... ca nu mi-e frica cu betele mele "elastice" la 3-3.60.

fir intins!!

Nutza Pedros

Mesaj de Nutza Pedros » 18 Mai 2004 21:56

O lanseta mai rigida ofera aruncari mai lungi,dar in acelasi timp este mai slab sensibila si la alte metode decat la varf nu prea sunt eficinte(pe Dunare)...Da putin de gandit...Eu cred("parerea mea") ca pentru inceput este de ajuns un singur set,iar pe parcurs sa mai imbunatetesc arsenalul... 8)

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 18 Mai 2004 22:39

crezi ca betele rigide au un lanseu mai lung?
eu cred ca te inseli, din contra un bat mai elastic are un lanseu cu mult mai bun decat unul rigid.
Nu face ce nu-ti place!

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 19 Mai 2004 08:54

Daca vorbim de aruncari la distanta, impartirea betelor in "elastice" si "rigide" nu ne spune prea mult si s-ar putea sa il incurcam pe Pedros. Nu orice coada de matura arunca bine doar pentru ca e rigida, dar pe de alta parte e cert ca vergile consacrate pentru distante mari sunt vergi rapide, cu actiune de varf, si par intr-adevar destul de rigide. Nu cunosc vergi moi, parabolice recomandate pentru aruncari extreme.

In plus, cand vine vorba de aruncari, se discuta prea mult despre calitatile vergii si prea putin despre tehnica de aruncare. Tehnica e mai importanta decat lanseta.

Revenind la subiect: Pedros, banii tai sunt multi pentru un pescar de 17 ani (si am tot respectul pentru faptul ca vrei sa-i investesti in pasiunea asta, cand ai putea face multe atatea lucruri cu ei), dar din pacate putini pentru niste scule de crap performante, care au devenit al naibii de scumpe. Nu poti sa-ti iei trei seturi complete, cum vrei tu, adica lanseta+mulineta+senzor+etc., decat daca alegi lucruri ieftine, care la Dunare probabil ca nu te vor tine nici un sezon si te vor lasa balta cand ti-e lumea mai draga. Sugestia mea este sa mai reduci lista de cumparaturi, sa iei mai putine piese, dar de calitate mai buna. In primul rand, ia-ti lansete serioase. Lanseta e cea mai importanta, cu ea arunci, cu ea scoti pestele. In locul tau, as da TOTI banii pe trei lansete de calitate. Te vor tine ani buni si, intre timp, iti poti completa echipamentul cu scule de acelasi calibru. Cred ca toti am facut asa, ne-am luat cand una, cand alta, pana cand am obtinut un echipamant satisfacator. Nu stiu daca e cineva care si-a luat tot, dintr-o data.

Pe scurt, daca vrei prea mult dintr-o data si n-ai bani suficienti, o sa faci compromisuri care te vor arde la buzunar. Si te trezesti la anul pe vremea asta ca esti exact in aceeasi situatie: vrei un set de scule complet, fiindca precedentul nu mai e bun.

bogdans
junior member
Mesaje: 38
Membru din: 08 Apr 2004 15:18
Localitate: Timisoara

Mesaj de bogdans » 19 Mai 2004 09:32

Pedros,

Parerea mea e ca daca ai grija cum scoti pestele te tin destul de mult si sculele de 2 milioane (lanseta+mulineta)
Eu am sculele de 2-3 ani deja si am luat crap de 11 Kg, de 7 , 8 Kg, de 4 Kg, si din ala de Dunare si n-am inca probleme cu ele ( am lansete Silstar, Gipo, DAM mulinete Silstar si Vigor - deci scule ieftine, rulmenti putini) Eu zic ca daca-l obosesti mai mult si nu fortezi o sa pescuiesti destul si cu astea si nu trebuie sa arunci bani pe scule foarte scumpe
Bogdan

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 19 Mai 2004 09:39

eu am incercat destul de multe bete, si rigide si blande, cu bete rigide nu mai pescuiesc, acum dau numai cu bete ffff moi.

am dat cu shimano antares, bete tari, puternice, nu mi se indemana deloc, nu pot sa lansez mai mult de 60-70 m (la fel cu alte bete tari pe care nu vreau sa le nominalizez)

am dat si cu garbolino wildie, un bat f bland (dar puternic), actiune parabolica, cu nici un bat nu lansez cat lansez cu acesta, la fel shimano beast master, sunt bete parabolice, lanseaza impecabil

dintre betele de pe piata noastra am dat (si mai dau) cu cele de la energofish, viking boilie si president boilie, sunt bete excelente in banii lor.

desigur toate acestea sunt constatari personale, ca tot era vorba de "parerea mea".
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 19 Mai 2004 09:47

in cazul lanseurilor mari, in marja de 100 m, ai nevoie de scule bine echilibrate. ganditi-va la fortele de frecare ce intervin la aruncare...

conteaza:
- elasticitatea lansetei
- diametrul inelelor
- diametrul tamburului de pe mulineta si materialul din care este facut
- calitatea si grosimea firului

eu zic totusi ca elasticitatea conteaza. o lanseta rigida creeaza la aruncare un unghi drept cu lanseta (nu in sensul de 90 grade, ci forma pe care il ia firul), prin urmare frecarea este mai mare... decat in cazul in care firul face cu lanseta o traiectorie parabolica.

important, lansetele sa aiba inele cu diametru mai mare... cele consacrate pentru pescuitul la crap sunt prevazute cu asa ceva. astfel frecarea firului cu acestea va fi mai mica.

acu' toata lumea stie ca tamburul mare asigura lanseuri lungi. explicatia sta tot in fortele de frecare. in plus, materialul din care este confectionat tamburul conteaza. ideal este cel cu buza de titan, metal nichelat in general, pentru ca reduce frecarea. plasticul ordinar (ebonita) produce o frecare mai mare la eliberarea firului de pe tambur.

si nu in ultimul rand, firul trebuie sa fie un compromis intre rezistenta/grosime/memorie. personal prefer firele mai moi, cu memorie redusa, insa rezistenta mai mare si diametru ce nu depasteste 30 (in cazul baltilor locale, dar peste 30 la Dunare).

in ceea ce priveste tehnica de aruncare, nu e cazul sa discutam, pentru ca asta depinde de pescar... daca nu exersezi sau pur si simplu nu le ai cu "meseria" asta, degeaba bagi banii in scule scumpe cu calitate garantata. oricum este garantat ca nu vei arunca niciodata peste 80 m cu scule de doi lei...

fir intins!!

Avatar utilizator
Gabriel BOGDAN
junior member
Mesaje: 77
Membru din: 12 Mar 2004 15:38
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Chestionar

Mesaj de Gabriel BOGDAN » 19 Mai 2004 09:56

D-le Iliuta,

Cred ca un chestionar despre lansetele cu care pescuieste fiecare ar fi binevenit. Multi dintre noi ne-am forma o parere mai buna daca am sti cu ce "scule" pescuiesc pescarii mai versati... Iar chestionarul venit din partea dumnevoastra ar avea alt impact decit venit de la un incepator... :roll:
Gabi B.

iulian
member
Mesaje: 291
Membru din: 20 Ian 2004 13:11
Localitate: constanta

Mesaj de iulian » 19 Mai 2004 10:15

eu am incercat si sunt f multumit de lansetele cormoran 2 buc 3.6 ml pret aprox 2.9 mil buc la arrow
iulian

Scrie răspuns