Scule De Crap...

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Nutza Pedros

Scule De Crap...

Mesaj de Nutza Pedros » 16 Mai 2004 21:30

La momentul de fata am scula da nu specializate in pescuitul crapului...si vreau sa imi cumpar la vara scule in jurul a 10 milioane de lei.Ce scule care sa se incadreze in jurul a zece mil. de lei imi recomandati(tinand cont ca vreau cel putin 3 scule:3mulinete,3bete,semnalizatoare,etc)

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 17 Mai 2004 08:13

Nu cred ca te poti incadra in 10 000 000 dar daca te uiti pe pagina cu magazin online vei gasi cele mai bune preturi de pe piata

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 17 Mai 2004 13:46

Nu mi se pare prea inspirat sa-ti iei trei scule de crap dintr-o data. Ia-ti una, testeaza, analizeaza si vezi daca si cite iti mai trebuie.
Iar cind spun sa testezi nu ma refer la o partida sau doua ...

Inteleg ca pescuiesti pe amenajari statatoare dar si in Dunare. Banuiesc ca nu iti vei faca doua seturi de scule. Mai gindeste-te .

Fir intins!

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 17 Mai 2004 14:18

slabe sanse trei seturi de crap plus accesorii cu doar 10 mil. dar orice este posibil...

probabil ca pana acum ai fost obisnuit cu telescopice, traditie pe la noi. daca da, eu iti recomand incerci sa treci la cele din 2/3 elementi.

ideea lui Ioan este de asemenea foarte buna, mai bine cumpara un set, mergi cu el pe balta zi vezi cum se comporta si daca esti multumit mai completezi arsenalul... eu dupa ce mi-am luat prima lanseta de genul asta acum multi ani in urma (o Ozana la 300cm, nimic deosebit, dar o noutate pentru mine), numai din astea mi-am cumparat pentru pescuitul exclusiv la crap. poti incerca modelele Prestige/President Bolie cam 2-3 mil. buc la EnergoFish. desi vei gasi in magazine multe alte marci/modele/preturi.

la mulinete, important este sa fie cu tambur mare (long cast), macar 4-5 rulmenti, neaparat tambur de rezerva, frana pe fata. gasesti linistit modele bune la cca. 3 mil.

eu nu sunt maniac la scule, nu mi-am luat niciodata scule de firma foarte scumpe, dar totusi cred ca ai de unde alege de la noi pe piata ceva care sa te satisfaca in raportul calitate/pret si sa simti totusi ca faci un pescuit performant.

fir intins si bafta la "shopping"!!

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 17 Mai 2004 15:40

Cind spuneam sa testezi un set nu ma refeream doar la o partida de pescuit.
Iar daca le vei folosi si la balta si la Dunare ar insemna citeva partide la Dunare si cam tot atitea si la balta.

La Dunare nu vei face (probabil) aruncari lungi ca la balta si la balta nu vei avea nevoie de aceeasi rigiditate ca la Dunare. Gindeste-te si la vegetatie, daca acolo unde mergi malul este plin de vegetatie (tufisuri, dar si copaci) o lungime prea mare te-ar putea incomoda la lansat.

Fir intins!

Nutza Pedros

Mesaj de Nutza Pedros » 17 Mai 2004 23:25

Multumesc pentru sfaturi o sa ma gandesc mai bine...dar sa vedem ce oi face pana la vara cu stam cu fondurile si daca putem sa le imbunatatim( am 17 ani si cam greu de strans bani)...Cu respect NutZa Pedros

Nutza Pedros

Mesaj de Nutza Pedros » 17 Mai 2004 23:29

P.S. CRED CA POT SA O PACALESC PE MAICAMEA DE CATEVA MIL.

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 18 Mai 2004 15:23

Am citit mai sus de o recomandare pentru a avea lansete rigide la Dunare !! Daca vorbim strict de bratele Dunarii - unde curentul este puternic - afirmatia mi se pare hazardata . Singurul reper valabil al muscaturii pestelui este - in aceasta conjuctura - virful lansetei ; daca este o lanseta rigida veti scapa multe astfel de trasaturi - pentru ca rareori pestele din Delta este acel mostru care va ia lanseta de pe mal . Exista si variante - cei care cunosc stiu despre ce e vorba - cartof , baitrunner deschis , clopotei , etc , dar virful lansetei rigid aduce mari deservicii la pescuitul in curent puternic . Vorba Circotasilor - "parerea mea " !!

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 18 Mai 2004 16:05

Parerea ta conteaza !

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 18 Mai 2004 16:15

Stimate Val Pangica jr.,

Sper ca ai luat-o ca pe o gluma (ceea ce de fapt a si fost) de sezon (electoral).
Sunt un adept al semnalizarii la virful lansetei, dar uneori este nevoie sa treci pestele agatat peste un prag, sau peste o cioata (unde ai mai scapat altii), sau chiar sa-l tragi mai spre larg (dintr-un intrind in mal). Si nu uita ca Pedros este din Giurgiu si vrea lansete de crap. Tu ce i-ai recomanda?

Fir intins!

Scrie răspuns