Red Mist

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
DODO27
member
Mesaje: 260
Membru din: 12 Feb 2004 14:31
Localitate: Satu Mare
Contact:

Red Mist

Mesaj de DODO27 » 06 Ian 2008 18:16

A folosit cineva Red Mist Bulk Mono?Am primit cadou o rola cu fir de 0,32 mm si nu stiu ce sa fac...sa ma risc sau nu.Astept informatii, eventual pareri pro si contra.Va multumesc!
Pestele care lupta impotriva curentului, moare electrocutat!

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 06 Ian 2008 19:06

Sa te risti cu ce ? pune mana pe el si trage.Daca e rezistent folosestel,daca nu aruncal.

Avatar utilizator
boosterman
veteran
Mesaje: 740
Membru din: 28 Iun 2006 22:02
Localitate: Suceava
Contact:

Mesaj de boosterman » 06 Ian 2008 20:40

Corect!
Nimeni nu moare virgin. Viata i-o trage fiecaruia cel putin o data.

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 06 Ian 2008 22:08

Dan Pop-Coman scrie:Sa te risti cu ce ? pune mana pe el si trage.Daca e rezistent folosestel,daca nu aruncal.
Fa si un nod :mrgreen:

George-Alexandru
senior member
Mesaje: 368
Membru din: 20 Dec 2007 23:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de George-Alexandru » 06 Ian 2008 22:12

carprom scrie:
Dan Pop-Coman scrie:Sa te risti cu ce ? pune mana pe el si trage.Daca e rezistent folosestel,daca nu aruncal.
Fa si un nod :mrgreen:
umecteazal si strangel progresiv
APCR-CS CARPZONE

Avatar utilizator
DODO27
member
Mesaje: 260
Membru din: 12 Feb 2004 14:31
Localitate: Satu Mare
Contact:

red mist 2

Mesaj de DODO27 » 07 Ian 2008 17:34

va multumesc la toti....
:lol: sunteti tare dragutzi ;-) Fratilor, cand am deschis acest topic ma asteptam sa primesc cateva informatii de la cineva care l-a si folosit.ma interesa tare mult sa stiu cum se comporta in timp (intr-un sezon) spun asta pentru ca am avut neplacerea de a fi dezamagit (in foarte scurt timp) de un fir pus pe mulineta dupa ce a stat si el ceva vreme (1-2 luni) in soare ( a devenit mai sarmos si mat).cineva in privat mi-a spus ca acest fir are o vizibilitate redusa in apa (cu toate ca are culoare rosie), are o elasticitate mai mare, a fost recomandat ca fiind un fir ideal pentru marker.
oricum va multumesc pentru intentie si astept in continuare pareri.
P.S Carprom: nodul trebuie facut pe fir sau....? :roll: (Sper sa nu te superi)
Pestele care lupta impotriva curentului, moare electrocutat!

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Re: red mist 2

Mesaj de florinw » 07 Ian 2008 17:50

DODO27 scrie:va multumesc la toti....
:lol: sunteti tare dragutzi ;-) Fratilor, cand am deschis acest topic ma asteptam sa primesc cateva informatii de la cineva care l-a si folosit.ma interesa tare mult sa stiu cum se comporta in timp (intr-un sezon) spun asta pentru ca am avut neplacerea de a fi dezamagit (in foarte scurt timp) de un fir pus pe mulineta dupa ce a stat si el ceva vreme (1-2 luni) in soare ( a devenit mai sarmos si mat).cineva in privat mi-a spus ca acest fir are o vizibilitate redusa in apa (cu toate ca are culoare rosie), are o elasticitate mai mare, a fost recomandat ca fiind un fir ideal pentru marker.
oricum va multumesc pentru intentie si astept in continuare pareri.
P.S Carprom: nodul trebuie facut pe fir sau....? :roll: (Sper sa nu te superi)
daca are elasticitate mare nu este de loc recomandat pt marker.pt marker multa lume prefera multifilamentul tocmai din cauza elasticitatii reduse (practic egala cu 0) asa "se transmite"informatzia mai bine (daca sondezi apa cu markerul)

nodul potzi sa il faci unde vrei pe fir.ideea este ca nodul este un punct slab,si rezistentza unui fir la nod este mai redusa decit in rest.daca te multzumeste rezistentza firului la nod potzi sa-l folosesti daca nu....

Avatar utilizator
DODO27
member
Mesaje: 260
Membru din: 12 Feb 2004 14:31
Localitate: Satu Mare
Contact:

Re: red mist 2

Mesaj de DODO27 » 07 Ian 2008 19:05

daca are elasticitate mare nu este de loc recomandat pt marker.pt marker multa lume prefera multifilamentul tocmai din cauza elasticitatii reduse (practic egala cu 0) asa "se transmite"informatzia mai bine (daca sondezi apa cu markerul)
aici ai dreptate...cel mai ok ptr marker (atunci cand sondam fundul apei) este firul textil!(indiscutabil)
red mistul e totusi bun ptr marker, atunci cand folosim pluta de marcaj pe post de baliza (pe care intentionam sa o lasam mai mult timp in zona unde nadim).firul avand o transparenta buna in apa,nu naste suspiciuni "cumatrului".
Pestele care lupta impotriva curentului, moare electrocutat!

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Re: red mist 2

Mesaj de florinw » 07 Ian 2008 20:33

DODO27 scrie:daca are elasticitate mare nu este de loc recomandat pt marker.pt marker multa lume prefera multifilamentul tocmai din cauza elasticitatii reduse (practic egala cu 0) asa "se transmite"informatzia mai bine (daca sondezi apa cu markerul)
aici ai dreptate...cel mai ok ptr marker (atunci cand sondam fundul apei) este firul textil!(indiscutabil)
red mistul e totusi bun ptr marker, atunci cand folosim pluta de marcaj pe post de baliza (pe care intentionam sa o lasam mai mult timp in zona unde nadim).firul avand o transparenta buna in apa,nu naste suspiciuni "cumatrului".
pt balizare este recomandat un fir greu care "se culca" bine pe substrat sau unul care pluteste.cel mai rau e cind sta intre ape si poate sa i9l atinga pestii sau sa il vada

Avatar utilizator
boosterman
veteran
Mesaje: 740
Membru din: 28 Iun 2006 22:02
Localitate: Suceava
Contact:

Re: red mist 2

Mesaj de boosterman » 07 Ian 2008 22:42

pt balizare este recomandat un fir greu care "se culca" bine pe substrat sau unul care pluteste.cel mai rau e cind sta intre ape si poate sa i9l atinga pestii sau sa il vada[/quote]
Cum ar fi ? ......Zgarciti mai sunteti :evil:
Nimeni nu moare virgin. Viata i-o trage fiecaruia cel putin o data.

Scrie răspuns