Okuma Beachcaster Pro sau...

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
imarian
new member
Mesaje: 28
Membru din: 12 Apr 2007 08:30
Localitate: Bucuresti
Contact:

Okuma Beachcaster Pro sau...

Mesaj de imarian » 05 Feb 2008 14:43

Salutare tuturor,

Am hotarat sa achizitionez ceva echipament, de incepator ce-i drept.
Am dat comanda la totalfishing de senzori (setul energoteam), 3 lansete Lineaeffe 3.6m 3.5lbs din 3 buc (pronto carp), fir Cormoran Cortest Carp power de 0.28, plumbi, carlige si alte maruntisuri.
Initial comandasem 3 mulinete http://www.totalfishing.ro/mulineta-cor ... -2231.html dar am fost sunat si nu le au. Am fost dispus sa astept pana le sosesc si lor, dar azi am observat pe site http://www.totalfishing.ro/okuma-beachc ... -1793.html.
Momentan problema mea este costul echipamentului si de aceea nu ma pot arunca la ceva mai scump.

As dori cateva pareri despre cele doua mulinete de mai sus. Sa stiu ce fac, astept Cormoran sau sun sa imi dea Okuma in locul lor.

Multumesc anticipat

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 05 Feb 2008 16:47

Mai pune 34 ron/buc si ia-ti Okuma LongBow 660 ! ;-)
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Avatar utilizator
imarian
new member
Mesaje: 28
Membru din: 12 Apr 2007 08:30
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de imarian » 06 Feb 2008 08:32

Multumesc frumos pentru sfat. Aveti dreptate, ar fi o alegere buna mulineta propusa de dv. Dar din pacate exista un mare DAR. Salariul meu nu este unul demn de un pescar de crap. Spun asta pentru ca si eu imi doresc scule performante, dar trebuie sa tin cont de faptul ca am o rata de platit pe luna (aprox 5,4mil), benzina, tigarile plus alte maruntisuri. Anul acesta pot spune ca am avut noroc si am aflat din timp ce marire de salariu voi primi (banii vin prin aprilie inclusiv pentru perioada ian-martie) si la asta se adauga un bonus. Acum am intrat in descoperirea de card si am facut o gaura care sper sa se astupe in aprilie. Altfel nu mai apucam sa imi cumpar nimic.

Cel mai mult ma bucur de senzorii energoteam pentru ca am reusit sa ii comand in perioada in care au fost la promotie. Lansetele cred ca pentru mine sunt destul de ok si pentru un an (maxim 2) cred ca isi vor face treaba. Pana atunci sper ca voi reusi sa strang ceva banuti si sa pot sa imi cumpar ceva scule cu care sa ma pot lauda (si apoi sper sa mai prind si ceva peste).

Inca o data multumesc tuturor celor care posteaza aici zi de zi. Sunt foarte informatii utile care ne ajuta pe noi incepatorii.

Multumesc.

PS: am sunat aseara si am comandat beachcastre pro (banii :-( )

florin-v
member
Mesaje: 124
Membru din: 19 Ian 2007 10:12

Mesaj de florin-v » 06 Feb 2008 09:57

poate gasesti ceva la mana a doua mult mai bun decat ce vrei sa cumperi tu de nou !!!! mai asteapta , nu te grabi ca nu cred ca te duci pana in aprilie ....dar mai stii cum o fii vremea?

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 06 Feb 2008 11:54

Mariane ...te pripesti ! Eu zic ca mulinetele erau cu mult mai importante decat senzorii ...dar tu stii mai bine ce vrei si nimeni nu te poate trage de urechi ! Eu am datorii mai mari ,dintr-un salariu si mai mic si cand face nevasta-mea scandal o amenint ca ma iau de tigari si bautura si se alege praful de bugetul si consensul familial ! :mrgreen:
P.S. Sa nu uiti sa slabesti mereu frana !
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Avatar utilizator
imarian
new member
Mesaje: 28
Membru din: 12 Apr 2007 08:30
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de imarian » 06 Feb 2008 12:27

Am inceput sa pescuiesc la lanseta de anul trecut cand am primit cadou o lanseta Okuma de 2,1m si o mulineta mica Cormoran (ceva din seria Rodeo dar nu mai tin minte ce model). Am aflat mai tarziu ca sunt mai bune pentru spinning decat pentru stationar. Cum in apropierea Bucurestiului nu aveam unde sa le folosesc la rapitor, am mers cu niste prieteni la Catrunesti. Acolo am si scos cu ele un ciortan de vreo 2,5 kg. Asa a inceput sa imi placa pescuitul la crap. Apoi cineva mi-a dat o lanseta de 2,4m Pronto Carp si o mulineta Okuma Stingray noi noute ca nu avea ce face cu ele. Tot anul trecut am fost pe la Catrunesti, Ganeasa 2 si Chiroiu (nu stiu care din ele, cea de langa manastire) si am tot prins. Pana acum cea mai mare captura a mea e un ten care era trecut de 3kg, in rest ciortani si caras cat cuprinde.
Anul asta m-am hotarat sa imi cumpar ceva care sa fie cat de cat mai bun pentru ciortan si crap (daca voi avea *** pe bete cum se zice). M-am tot uitat pe forumuri si asa am aflat ca imi trebuie bete de 3,6 sau 3,9m, mulinete cu tambur mare, ce fire sunt bune, carlige, monturi etc. Cu betele de anul trecut stateam foarte prost la capitolul lansari lungi pentru ca sunt scurte si nu suporta greutati mari la aruncare. Am ales acum ceva de 3,6m pentru ca am 1,74 inaltime si am inteles ca cele de 3,9 ar fi fost incomode pentru mine. Stiam ca e recomandat sa fie din 2 bucati dar am avut anul trecut una in masina si a fost foarte greu de transportat. Un prieten a scos anul trecut crap de 5kg cu telescopica made in Niro fara probleme deci nu cred ca cele din 3buc alese de mine sa fie mai proaste :)
Tehnica lansarii nu o stapanesc foarte bine si pana invat mai bine prefer sa am niste scule mai ieftine cu care sa exersez. De aruncat arunc drept, imi este frica sa nu fortez la lansare si sa o plesnesc. Prefer sa rup 2 de 50lei decat una de 200 de lei.
Anul asta daca reusesc sa imi invat prietena ca pestii nu sunt fluturi si nu trebuie alergati cu minciogul :lol: va fi o realizare mai mare decat sculele noi. Pana acum pe toti ii alerga pe langa mal, dar surpriza a fost ca nu a scapat niciunul (se ocupa ea de minciog atunci cand eram doar noi pe balta)

Avatar utilizator
PaulP
junior member
Mesaje: 95
Membru din: 27 Feb 2007 18:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de PaulP » 06 Feb 2008 13:57

Daca vrei niste mulinete ieftine si bune poti incerca Okuma Semper 350 sau 360 merg brici si sunt pana in 50ron. Eu le frec de cativa ani buni si sunt multumit de ele.
http://www.arw.ro/produs.php?p=81

Avatar utilizator
imarian
new member
Mesaje: 28
Membru din: 12 Apr 2007 08:30
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de imarian » 06 Feb 2008 15:05

Multumesc celor care au incercat sa ma sfatuiasca. Comanda imi ajunge astazi pana la ora 17.30.

Sa vezi acum ce greu o sa treaca timpul pana la prima partida :mrgreen:

Avatar utilizator
alex_mures
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 23 Ian 2008 20:35
Localitate: TG-MURES
Contact:

Mesaj de alex_mures » 06 Feb 2008 19:33

aici iti dau perfecta dreptate:)

Scrie răspuns