Leadcore VS Antitangle clasic

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 08 Iun 2004 21:50

1. separat nu am vazut crosete asa de finute dar poti cauta ace de masina de tricotat (ciorapi), asta sunt crosetele de la kryston.

2. de cate ori am ocaziasa fac baie in baltile in care pesuciesc (in masura in care nu deranjez pe nimemi) ma scufund si ma uit cum se prezinta montura, firul, daca mai este nada etc.
am observat ca tuburile (rigide sau flexi) au tendinta de a pluti pentru ca iau aer in timpul lanseului. am redus acest neajuns prima data cu herculine blend de 45 lbs si apoi cu heavy silk de 40 lbs (ambele de la sufix), cand am folosit prima data leadcore mi-am dat seama de avantajul net pe care il are acest fir asupra oricaror altele.
desigur in functie de inclinatia lansetelor si gradul de tensionare al firelor chiar si lc-ul poate fi ridicat de pe fund.
de avantajele pozitionarii lansetelor cu varful in sus (45 grade) m-am convins foarte repede in schimb cu tensiunea firului am avut ceva de furca
unii spun ca tb sa ste firul intins pentru a sesiza muscatura imediat, gresit, un fir intins struna in primul rand ca va transmite o gramada de sunete in apa, in al doilea rand ca va face un unghi cu fundul api in loc sa stea lipit de acesta.
eu las intotdeauna firul putin moale, sa faca o usoara burta intre varful lansetei si locul in care intra in apa (dar usoara, nu metri), nu am avut probleme cu sesizarea muscaturilor (folosind desigur monturi safety rig sau inline semifix)
scufundandu-ma am vazut ca intodeauna firul meu incepe sa se intinda pe fund de la mare distanta de montura.

sper sa nu considerati asta o deviatie de la subiect ci tot o discutie legata pana la urma de folosirea lc-ului.
Nu face ce nu-ti place!

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 08 Iun 2004 23:05

Daca lasi firul usor detensionat nu pierzi nimic din semnalizare - in cazul in care folosesti swingere . Sunt suficient de grele ca sa declanseze senzorii si daca pestele vine spre mal - si nu ia fir ca nebunul spre "larg"

Cezar Bibu
member
Mesaje: 251
Membru din: 09 Oct 2003 22:23

leadcore

Mesaj de Cezar Bibu » 08 Iun 2004 23:45

1.In legatura cu lansetele inclinate la 45 de grade:Exista posibilitatea (in special pe apa curgatoare,dar de ce nu si pe lacuri)folosirii unor plumbi cu ochet,de 20-30 g,numiti back leads-las la latitudinea fiecaruia sa traduca.Dupa lansarea monturii,cu virful lansetei cit mai sus,se ataseaza unul sau doi de astfel de plumbi,care vor culisa pe fir,si-l vor tine lipit de fundul apei.Astfel ca se va reduce unghiul(de fapt,va fi 0!) pe care firul il face de la cirlig la acest plumbicel cu ochi,iar restul de fir pina pe mal poate sa nu mai fie asa de tensionat,si am scapat de o problema!Evident,putem sa nu mai folosim lc in acest caz.Eu unul,il folosesc cu incredere in orice fel de montura.
2.Pt a elimina dezavantajul ca montura cu lc sa nu stea lipita de fund,desi eu nu cred asta,exista o gaselnita la Kevin Nash,si anume Limpit lead core(sper ca sa nu se supere un prieten de-al meu ca iar spun din casa!).Acest fir are o camasa suplimentara,ceva ca un arici,care il face mai gros in diametru,dar care permite firului sa se incarce de milul de pe fund.Asta il ingreuneaza suplimentar,dar in primul rind ii asigura un camuflaj excelent!Nu are croseta in schimb,si e un pic mai scump decit Score de la Kryston sau decit la Fox.
3.Puneti o picatura de superglue la nod,totusi!
4.Val,ce priceput esti!Hai sa spunem totusi ca asta cu nodul pleaca nu de la lipsa crosetei,ci de la folosirea unui leadcore folosit in pescuitul marin ,de provenienta americana,mai ieftin la metru,dar care NU se poate croseta,invelisul textil fiind extrem de compact.
5.Caaron,cum dracu' ti-a iesit mai bine la bani asta cu leadcore-ul,ca pe mine ma inebuneste cind pierd o montura?

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 08 Iun 2004 23:55

cezar, mai putin agresivitate

am folosit si eu lc-ul de la bass pro ce se gaseste in magazine la metru, nu sta crsoetat pentru invelisul este din nylon (rigid) si nu din fire textile (moi ca la cele europene), merge in schimb f bine inodat.

eu am dat si cu cel mov si nu au avut crapii nici pe dracu', precum palmierii lui agaton
Nu face ce nu-ti place!

Cezar Bibu
member
Mesaje: 251
Membru din: 09 Oct 2003 22:23

Mesaj de Cezar Bibu » 09 Iun 2004 09:52

Corect Iliuta,nylon sau ce-o fi,merge doar inodat!Eu am avut o parte cu albastru marin si asa e,a mers oricum!
Reformulez cu superglue-ul:la nodurile pt lc asta european.
Agresivitate?????

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 09 Iun 2004 13:39

Ce nod folositi daca lc este gros si nu poate fii "crosetat"?
Salutari din Miami

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 09 Iun 2004 13:47

nod simplu de croitorie, oricum este mult prea gros ca sa cedeze sau ca sa se taie.
Nu face ce nu-ti place!

Scrie răspuns