Leadcore VS Antitangle clasic

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Leadcore VS Antitangle clasic

Mesaj de caaron » 06 Iun 2004 14:03

Ce parere aveti? M-ar interesa in primul rand sa vb despre avantajele si dezavantajele leadcore-ului. Mie mi se pare de preferat sistemului clasic cu varnis siliconic atat d.p.d.v al eficientei in montura cat si financiar. Insa am o prb: Trebuie atasat (din cate mi-am dat eu seama) cu o agrafa sau cu un nod direct pe un vartej de inaintas sau de firul principal (alta solutie nu prea vad). Cu alte cuvinte un nod in plus. www.xxx.ro
Ultima oară modificat 19 Sep 2012 15:34 de către caaron, modificat 1 dată în total.

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 06 Iun 2004 19:34

mie mi se pare foarte elegant si practic Safety Bolt Rig de la Carp System
il poti vedea la http://www.crap.ro /magazin/default.php?cPath=39

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 06 Iun 2004 23:59

salut caaron daca te interezaza folosirea si prelucrarea lead core pe siteul crap.ro la articole am scris un articol detaliat cu pozele despre asa ceva.Fir intins

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 07 Iun 2004 13:29

eu folosesc sistemul safety cu leadcore in loc de varnish, este mult superior, in primul rand greutatea lc-ului il face sa stea foarte lipit de fundul apei pe cand varnishul (unele modele) mai face probleme in sensul ca ia aer in interior si face o cocoasa caraghioasa pe fundul apei , acest lucru poate pune crapii in alerta.

asa cum a scris si adriano se leaga fara nod, cu croseta, intr-un capat vartejul (de care se va atasha carliguil) iar in capatul celalalt o bucla simpla de care se leaga firul de pe mulineta.
eu apreciez lungimea optima undeva la 70-80 cm.
Nu face ce nu-ti place!

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 07 Iun 2004 14:13

Merge legat si fara croseta Ilie - tai firul de plumb interior - si legi capatele pe virtej cu nod clasic pentru asa ceva . Capatul destramat usor il topesti la bricheta si il matisezi usor pe camasa textila ( atentie sa nu te arzi la degete !! ) . E super rezistent si nu mai necesita superglue - care imi da impresia ca intareste cam mult zona si o face casanta .

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 07 Iun 2004 22:46

cine a zis de superglue?
eu nu am pus niciodata lipici, folosesc score de la kryston si nu mi s-a desfacut nicodata, se rupe firul de 35 inainte sa se desfaca bucla.
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 08 Iun 2004 01:05

rolele de leadcore de la fox si kryston se vand cu crostea
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
Radu Sima
member
Mesaje: 159
Membru din: 19 Mai 2004 11:38
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Radu Sima » 08 Iun 2004 07:35

Dar vezi cum utilizezi croseta aia ca e cam subtirica(normal ca sa intre prin lead core) si daca o rupi nu iti ramine decit varianta cu nod ,eu am patit-o :!: :D
Radu Sima aka Dolphin
www.drcrap.ro

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 08 Iun 2004 10:29

In primul rand cred ca topicul ar trebui mutat in sectiunea tehnica.

In al doilea rand, scopul fundamental al firului cu miez de plumb este sa diminueze din suspiciunea specifica crapului, eliminand firele intinse in jurul carligului cu momeala. De aceea, lungimea firului cu miez de plumb este critica. Iliuta zice 70-80 cm, eu ma duc catre 1 m. In acelasi timp, trebuie sa introducem in discutie si pozitia lansetelor + dispozitivul de semnalizare folosit. Daca folosim o pozitie cu virful ridicat si firul tensionat, leadcore nu prea isi mai are rostul. Daca avem varful catre in jos, foarte aproape de apa sau in apa chiar cu o tensiune slaba in fir, pierdem semnalizarea in cazul in care pestele vine spre noi. Daca folosim fir cu miez de plumb doar pentru a evita incurcarea in timpul lansarii, mi se pare o investitie cam mare. Putem imbraca plumbul intr-o pasta, agatam carligul de ea si lansam fara frica de a avea incurcaturi.

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 08 Iun 2004 19:05

1. Spuneam ca nu gasesc leadcore(fox sau kryston) care sa aiba si croseta inafara de doua magazine(nu vreau sa fac reclama mascata).Merci oricum pt informatie!
2. Ca sunt subtiri am experimentat pe pielea mea. Dasta am nevoie de croseta ca m-am chinuit cu acu normal de cusut juma de ora pana am facut treaba pe care o faci cu croseta in 30 de sec.Nu se vand si separat crosetele?? Asta ma interesa. Multumesc oricum!
3.Pai am vazut o poza de la korda in care prezenta o montura leadcore si firul nu statea nicidecum lipit de substrat ci statea cat se poate de oblic formand un unghi cat se poate de mare cu fundul apei(ma repet da nam cei face). Asa mi sa parut si mie patabum ca motivul invocat de toti cum ca ar sta lipit de fund este mai mult teoretic in conditiile in care firul nu este detensionat.
4. Avantajele pe care le vad eu la leadcore sunt urmatoarele(sa nu sariti in capul meu! asta e parerea mea!!): un mai bun efect antitangle(pt ca se produce practic pe toata lungimea lui) , o mai mare incredere in invizibilitatea lui( nu intotdeauna gasesti varnis siliconic de diametrul potrivit), o prezentare mai buna a monturii (asa mi se pare mie ca se aseaza mai bine fiind vorba de un tot unitar decat un fir care trece printr-un varnis), o mai mare rezistenta in timp(cu toate ca incerc de aproximativ putin timp leadcoreul) -dar s-ar putea sa ma insel..si cred ca asta e cam tot. Si ar mai fi si o chestie de dambla , nu stiu mie mi se pare mai de incredere leadcoreul. www.xxx.ro
Ultima oară modificat 19 Sep 2012 15:35 de către caaron, modificat 1 dată în total.

Scrie răspuns