Fire

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
boosterman
veteran
Mesaje: 740
Membru din: 28 Iun 2006 22:02
Localitate: Suceava
Contact:

Fire

Mesaj de boosterman » 16 Mar 2008 15:21

Ce parere aveti, din experienta evident, de monofilamentul P-LINE. Initial am vrut sa-mi incarc mulinetele cu Daiwa Infinity Duo 0,30 dar am devenit nesigur cand am vazut ca P-line Evolution are un raport grosime-rezistenta mai bun 0,30-10,41kg. :idea: :?:
Nimeni nu moare virgin. Viata i-o trage fiecaruia cel putin o data.

ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de ticu » 16 Mar 2008 15:30

Nu am vazut anca un fir de 0.30 care sa tina 10.41 kg,dupa mine nu este reala greutatea,am folosit foarte multe fire de firma si toate de 0.35 si nu tineau mai mult de 5.4-5.6 kg,mai ales ca-la toate firele testul este facut la nod :idea:

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 16 Mar 2008 17:37

acum 2 saptamami mi-am luat P-Line Floroclear si am avut aceeasi problema, mi se parea ca 0.28mm si 9.25kg e prea mult. M-am documentat putin si am aflat ca rezistenta nu e la nod ci la tractiune. Oricum eu am tras de el in toate felurile posibile si cu nod si fara si nu am reusit sa-l rup. Iar la pescuit mi se pare super. Nu am prins nimic mai mare de 7kg dar asa s-a comportat exemplar, pt ca am pescuit in agatatura si simteam firul cum se freaca de ragalii. Pt mine e firul care a dat la o parte si inlocuit Soft Steel-ul de la Fox. Incearca-l si vei vedea.
Carpfishing... A way of life!

mihai florescu
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 24 Mai 2004 19:48

Mesaj de mihai florescu » 16 Mar 2008 17:41

eu am pescuit cu P-line , este ok , dar pt o perioada scurta de timp, imbatrineste repede.Am renuntat la P-line si am trecut pe Stern Original .

Cezar Bibu
member
Mesaje: 251
Membru din: 09 Oct 2003 22:23

Mesaj de Cezar Bibu » 16 Mar 2008 17:44

Domnu' moderator, mai usor cu firmele astea ! Depinde acum si ce intelegi tu prin "firma",si ce inseamna foarte multe.. :lol:
@boosterman,
uite un exemplu care-l am acum la indemina : Shimano Technium 0.35mm -13.25 kg . Nu stiu sigur cit are la 0.30, dar...tine ca lumea si ala, te asigur !

Avatar utilizator
boosterman
veteran
Mesaje: 740
Membru din: 28 Iun 2006 22:02
Localitate: Suceava
Contact:

Mesaj de boosterman » 16 Mar 2008 17:46

In concluzie am ramas intr-o mare dilema? Habar n-am ce sa imi iau! Pana acum am folosit Daiwa Tournament si sincer n-am avut probleme dar as vrea sa-l schimb cu un fir cu rezistenta mai mare!
Nimeni nu moare virgin. Viata i-o trage fiecaruia cel putin o data.

Avatar utilizator
boosterman
veteran
Mesaje: 740
Membru din: 28 Iun 2006 22:02
Localitate: Suceava
Contact:

Mesaj de boosterman » 17 Mar 2008 23:34

Adevarul e ca, prin albumul foto am vazut la multi pescari STREN Hi-Vis Gold pe mulinete, il recunosti dupa culoarea portocalie, sa fie un inlocuitor mai ieftin al lui SHIMANO Technium? :idea: Vorbim strict de raportul calitate-pret, nu vreau sa starnesc polemici privind comparatia! :roll:
Nimeni nu moare virgin. Viata i-o trage fiecaruia cel putin o data.

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 17 Mar 2008 23:55

boosterman scrie:In concluzie am ramas intr-o mare dilema? Habar n-am ce sa imi iau! Pana acum am folosit Daiwa Tournament si sincer n-am avut probleme dar as vrea sa-l schimb cu un fir cu rezistenta mai mare!
ia-ti shimano technium ,nu ca il folosesc eu dar sant multi care-l folosesc si nu am auzit vorbe rele despre el pana acum ,acum depinde de care vrei 0.30 si 0.35 sant excelente,eu folosesc 0.35

numai bine Razvan ;-)

Avatar utilizator
gusti
senior member
Mesaje: 485
Membru din: 17 Feb 2006 22:36
Localitate: Timisoara

Mesaj de gusti » 18 Mar 2008 20:43

shimano tehnium 0,30 cred ca tine undeva la 9,8 kg. mai exact 20 lbs.lam folosit o data anul asta si mi se pare ca se comporta minunat.mai multe detalii peste un an cind am sa pot sa va spun mai multe. :-?

liviu68
junior member
Mesaje: 63
Membru din: 08 Iul 2007 19:45

Mesaj de liviu68 » 18 Mar 2008 22:36

In situatia in care te pregatesti sa dai mai mult plantat, presupun ca nu este asa important ca firul sa fie matasos.
Atunci e oare mai bun un fir precum Schimano Tehnium care inteleg ca e mai rigid dar are un plus de rezistenta?
Eu am dat cu Berkley mai de mult si cu Stren [0,30] recent si am avut si dual band [0,35]pe niste tamburi dar nu l-am folosit fiind mai gros intrucat m-am bazat pe aruncare. Primele nu mi s-au parut extraordinar de rezistente la nod. Nu mi-a rupt nici un peste dar nici nu m-am simtit confortabil cunoscandu-le limitele.
Acum ma pregatesc sa schimb Strenul si parca as vrea unul mai rezistent.
Ezit daca sa pun clear sau fluo.

Scrie răspuns