catapulta de nadire

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

FLAVIONE
new member
Mesaje: 10
Membru din: 20 Ian 2004 04:36
Localitate: ZALAU

catapulta de nadire

Mesaj de FLAVIONE » 16 Iun 2004 18:13

Stimati colegi anul trecut pe forum am gasit doua modele de catapulte,care ar fi trebuit conform "cartii tehnice" sa asigure o nadire la distanta de 80-120 m,cu ~ 100g de nada .Oricum le-am sucit si oricum am modificat catapulta, nu am reusit o aruncare la mai mult de 50m. Daca aveti asa ceva si mai si functioneaza,luminatima si pe mine. Din acest an nu mai avem voie deloc cu barca , pe lacul unde pescuiesc. Mersi

Crap.ro: pentru o gama larga de accesorii de nadire, inclusiv catapulte, click aici Bastoane, prastii, rachete, catapulte
flavione

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 21 Iun 2004 01:21

Sugestii de la mine:
Atentie la cupa..sa nu fie un material moale, poti folosesi un fund de la o sticla de plastic sau sa-ti cosi ceva dintr-un material f dur sau sa-ti cumperi de la magazin(cu greu gasesti si calitate).
Alege cu mare atentie elasticul(gol pe mijloc). Eu folosesc prastie de mana facuta dintr-un cracan de la o prastie din magazin(structura metalica+maner cauciuc) cu elastic de la CORA. La CORA, in zona cu echipamente sportive o sa gasesti un fel de ...extensor prevazut cu bureti si facut in exclusivitate din elastic, gol pe mijloc si cu diametrul f mare(culoare rosie). Este un extensor facut special pentru doamne.
Prastia cu elastic de la Cora functioneaza f bine ..bate departe...120m(testat), dar faci si ceva febra tragand la elasticul ala( asa nu este neaparat rau).
Pentru catapulta mai foloseam,cand era posibil, un cracan cu deschidere f mare sudat de portbagajul de pe masina - atentie la geamuri (trebuie fixat cumva pe centru, iar tu sa stai pe un scaunel ca sa ajungi bine)! Am renuntat la asta pt. ca atragea mult prea multa bascalie si suspiciune din partea paznicilor, desi puteam arunca cu ea distante si cantitati impresionante.
In ultima vreme nadesc mai mult cu rachetuta sau bulgari cu o asa zisa catapulta Kevin Nash ce se fiseaza de lanseta. este ca un fel de cosulet ce se strange sub greutatea nadei si se deblocheaza cand arunci(firul nu pleaca de pe mulineta, nada zboara in urma socului).

Avatar utilizator
Radu Sima
member
Mesaje: 159
Membru din: 19 Mai 2004 11:38
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Radu Sima » 21 Iun 2004 11:28

Ca si cupa de catapulta poti folosi o strecuratoare (mai mica bineinteles) dupa ce ii tai coada.

ps. corzile elastice de la cora le am vazut si eu dar costa cam 200-300 pachetu de extensoare .Ce fiabilitate in timp au???
Radu Sima aka Dolphin
www.drcrap.ro

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 21 Iun 2004 17:30

Costa apoape 300mii. Este mai avantajos sa cumeri 2 ca iti ies 3 prastii pt ca in fiecare pachet mai au si un elastic mai mic, de culoare verde.
Eu mi-am cumparat 2 si mi-am facut 3 prastii prin martie. Una are cupa cumparata, alta dintr-un cap de sticla de cola(o folosesc cu manusi ca doare) si una cusuta de mine. Am folosit-o numai pe cea care are cupa cusuta de mine. Aprox 12 pescuituri si inca este in stare buna. Prastiile cu elastic cumparat de la gipo sau arrow ma tineau in medie un pescuit

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 22 Iun 2004 00:38

Carpkiller de unde ti-ai luat catapulta de la nash?
Ca eu caut de ceva timp si n-am gasit decat pe net.. www.xxx.ro
Ultima oară modificat 07 Sep 2012 18:54 de către caaron, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Radu Sima
member
Mesaje: 159
Membru din: 19 Mai 2004 11:38
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Radu Sima » 22 Iun 2004 10:34

Multumesc pt informatie cred ca o sa arvunesc si io doua.
Radu Sima aka Dolphin
www.drcrap.ro

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 22 Iun 2004 12:31

Nu este catapulta(ce inteleg eu prin catapulta), adica prastie. Este un cosulet asemanator cu cel de prastie ce se monteaza pe lanseta(este fixat ca rachetuta - in patru puncte). Sub greutatea nadei, in momentul premergator lansarii (lanseta pe spate) sta inchis.Pe masura ce arunci acesta se deschide si laneaza nada.Firul nu pleaca de pe mulineta.
Din pacate nu am vazut la noi. A fost destul de complicat. Am vazut-o pe net la un magazin online din Anglia. L-am rugat pe un bun prieten ce sta in New York sa mi-o comande cu CC-ul lui si cand a venit pe la noi mi-a adus-o.Oricum nu este asa minunata, poti arunca mai multa nada, dar tot cu prastia termini treaba mai repede. Catapulta, din aia mare pe trepied am vazut in magazinul Gipo de la gara. Este aprox. 10 mil, nu stiu ce marca. Si tot la astia am vazut un trepied mare 2-3mil.. pe care poti sa-ti construiesti ceva singr relativ usor.

FLAVIONE
new member
Mesaje: 10
Membru din: 20 Ian 2004 04:36
Localitate: ZALAU

Mesaj de FLAVIONE » 25 Iun 2004 18:54

Mersi pentru sfaturi.Voi incerca sa gasesc si in zona mea elastic gol pe dinauntru.Momentan folosesc elastice de extensor.Am pus ca si cupa o strecuratoare dar s-a deformat complet di cauza solicitarilor mari.Mi-am construit un trepied destul de solid,dar inca nu am rezultate concludente. :-(
flavione

Avatar utilizator
seby
junior member
Mesaje: 57
Membru din: 09 Ian 2009 21:11
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de seby » 18 Sep 2010 21:24

CSP"FREE CARP"DEVA

Avatar utilizator
seby
junior member
Mesaje: 57
Membru din: 09 Ian 2009 21:11
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de seby » 18 Sep 2010 21:25

Ultima oară modificat 19 Sep 2010 07:23 de către seby, modificat 1 dată în total.
CSP"FREE CARP"DEVA

Scrie răspuns