daiwa tournament linear

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

daiwa tournament linear

Mesaj de florinw » 24 Mai 2008 21:35

cunoaste cineva mulinetele tournament linear x br si linear s br? ce parere avetzi despre ele si care ar fi diferentza concreta intre ele? in descriere am gasit singura diferentza ca modelul x br ar avea rulmentzii rezistentzi la apa sarata....ar fi asta singura diferentza?daca a pescuit cineva cu ele il rog sa faca o scurta descriere

Avatar utilizator
udvarhely
senior member
Mesaje: 488
Membru din: 11 Feb 2005 12:37
Localitate: odorhei

Mesaj de udvarhely » 24 Mai 2008 21:50

am primit chiar astazi mulinetele,la sfarsitul saptamini viitoare pot sa-ti dau o parere ca voi folosi chiar in concurs,sa vedem cum vor comporta sunt si eu tare curios pina acuma am folosit shimano bblc

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Mesaj de florinw » 24 Mai 2008 21:58

udvarhely scrie:am primit chiar astazi mulinetele,la sfarsitul saptamini viitoare pot sa-ti dau o parere ca voi folosi chiar in concurs,sa vedem cum vor comporta sunt si eu tare curios pina acuma am folosit shimano bblc
si eu folosesc deocmdata bbrlc dar la ultima partida de pescuit neluind barca cu mine si fiind nevoit sa arunc am luat "vechile "aero gt de la shimano si am avut impresia ca pot arunca mai bine cu ele decit cu bbrlc.cred ca totusi bbrlc au tamburul prea mare pt un inel de plecare de 40. astea de la daiwa mi-au parut interesante ,singurul lucru care nu ma incita la ele este levierul dublu...dar cu asta se poate trai :-)

crapadrianul
new member
Mesaje: 18
Membru din: 24 Mai 2004 11:19
Localitate: vest

daiwa linear x br

Mesaj de crapadrianul » 14 Aug 2008 09:08

Udvarhely,
Sunt foarte tentat sa cumpar modelul XBR 5500 insa de o luna nu reusesc sa aflu dimensiunile tamburului sa-mi fac o idee clara. M-ar multumi deplin niste masuri luate chiar cu o rigla scolara, diametrul buzei tamburului si lungimea pe care se asaza firul, in cm, mm...
sau da-mi te rog un ID de mess si putem purta o scurta conversatie.Thx !

Avatar utilizator
udvarhely
senior member
Mesaje: 488
Membru din: 11 Feb 2005 12:37
Localitate: odorhei

Mesaj de udvarhely » 14 Aug 2008 19:31

eu am avut prima data 4500,si am schimbat cu 5500,maine masor (mulinetele sunt in garaj ) si atunci voi scrie dimensiunile,sunt multumita de ele ,nu mi-a placut profilul firului dar dupa ce am scos o saiba de sub tambur totul sa rezolvat ,am folosit si in regim de concurs si sunt ok,am avut shimano bbrlc dar nici cu shimanouri nu aruncam mai mult,cum nu au un tambur asa de mare ca sh.dupa aruncare se observa lipsa de fir(110-120m)ce nu sa vazut aproape la sh.

crapadrianul
new member
Mesaje: 18
Membru din: 24 Mai 2004 11:19
Localitate: vest

Mesaj de crapadrianul » 15 Aug 2008 07:51

Intai multumesc pentru amabilitate si promptitudine. Sa inteleg ca in ce privesc frana, reglaj baitrunner, vibratii in fuctionare, jocuri etc nu ar fi probleme. Ca se goleste stratul de fir,normal si bine ca poate face asta, inseamna ca fuge bine firul prin primul inel si nu apar franari devreme, zic eu. Desi as putea face efortul de a lua Infinity, tocmai pt ca am inel de plecare de 40mm as prefera tamburii de la Linear. Sunt curios sa-i compar.

crapadrianul
new member
Mesaje: 18
Membru din: 24 Mai 2004 11:19
Localitate: vest

Mesaj de crapadrianul » 22 Aug 2008 22:15

Udvarhely, mersi de ... promisiune, sunt in continuare curios de dimensiuni, dar am luat Daiwa Infinity deja, sa nu fac experiente (din nou ) pe pielea mea.Timpul de asteptare a depasit cei cca50-60 euro diferenta, si stiu ca am xxx class, nu chestii care se asteapta sa confirme...

Avatar utilizator
udvarhely
senior member
Mesaje: 488
Membru din: 11 Feb 2005 12:37
Localitate: odorhei

Mesaj de udvarhely » 26 Aug 2008 22:45

im pare rau nu am fost acasa

Scrie răspuns