Arma Point LSC

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Stefan Oancea
junior member
Mesaje: 57
Membru din: 07 Sep 2007 19:14

Arma Point LSC

Mesaj de Stefan Oancea » 28 Mai 2008 22:07

Salut.

Am mai pus intrebarea si pe alt forum, dar nu am reusit sa inteleg care este cauza pentru care patesc urmatorul lucru: (pentru cei care urmariti mai multe forumuri si ati mai citit intrebarea, scuze :) )

"Dupa ce cu wide gape nu prea am avut nici o ratare la intepari, am zis sa incerc si ceva mai interesant, mai spectaculos, sau pur si simplu sa fac o schimbare. Am ales acele de la FOX, Arma Point LSC, probabil in special pentru forma futurista pe care o au, fara sa stiu foarte multe despre ele.

Am facut doua tipuri de monturi cu ele, una anti-eject cu anou si fir cu camasa, camasa scoasa pe ultima parte, si una care am zis eu ca arata a stiff-rig, cu fir IQ soft de la Korda de 20lb.
Ideea e ca am avut vreo 3 ratari din 3 pesti la aceste doua monturi, iar singurul pe care am reusit sa il intep si sa il scot era agatat pe dinafara gurii. Nu mi-am dat seama daca din cauza ca acul "il cususe", adica iesise si si se infipsese iar sau de la inceput l-a apucat din lateral. In plus am mai avut unul care cred ca a luat boiliesul in gura, dar dupa un bazait de cateva secunde al avertizorului cred ca a reusit sa il scuipe.

Ce as vrea sa intreb este unde gresesc? Am ales o marime prea mica pentru aceste ace(numarul 8 ), le folosesc pentru niste monturi la care nu se preteaza, sau este pura intamplare?

Multumesc!"

Am zis sa incerc, poate cineva a avut aceeasi problema si a si reusit sa o rezolve altfel decat renuntand la aceste ace,

Avatar utilizator
boosterman
veteran
Mesaje: 740
Membru din: 28 Iun 2006 22:02
Localitate: Suceava
Contact:

Mesaj de boosterman » 29 Mai 2008 09:27

Eu folosesc aceste ace si sunt foarte multumit de ele. Parerea mea e ca sunt poate un pic cam mici. Eu folosesc marimea 4. Dar cel mai bine ar fi sa postezi niste poze cu monturile tale ca sa elucidam misterul mai bine!
Sau schimba marimea acelor si la urmatoarea pescuiala tot asa o sa patesti? Daca da atunci e clar daca nu e de vina montura! :idea:
Nimeni nu moare virgin. Viata i-o trage fiecaruia cel putin o data.

Stefan Oancea
junior member
Mesaje: 57
Membru din: 07 Sep 2007 19:14

Mesaj de Stefan Oancea » 29 Mai 2008 10:32

Acestea sunt cele doua monturi

Imagine
Imagine

Avatar utilizator
freecarp
veteran
Mesaje: 751
Membru din: 23 Oct 2005 21:12
Localitate: Gummersbach/Germania

Mesaj de freecarp » 29 Mai 2008 10:39

dupa cum relatezi tu aici, ar putea sa ai urmatoarea problema:
distanta intre carlig si bila(sau momeala pe care o ai la carlig)sa fie prea mica si carligul nu poate intepa calumea!
sau folosesti o bila poate prea mare ptr. carligele repective!
pestele cand se simte agatat incepe sa scuture din cap, poate deia l-ai si prins pe exteriorul guri!
si ar mai fi mecanica monturii!
dar daca cu aceiasi montura(inafara de carlig) ai avut rezultate fara ratari , atunci inseamna ca mecanica monturilor tale functioneaza bine.

Stefan Oancea
junior member
Mesaje: 57
Membru din: 07 Sep 2007 19:14

Mesaj de Stefan Oancea » 29 Mai 2008 10:59

Bilele au fost fie de 16-18 mm, deci nu cred ca lungimea firului de par sa fi fost o problema, si nici marimea carligului pentru respectivele bile.

Avatar utilizator
freecarp
veteran
Mesaje: 751
Membru din: 23 Oct 2005 21:12
Localitate: Gummersbach/Germania

Mesaj de freecarp » 29 Mai 2008 11:18

atunci cu carligele respective ,nu ai o mecanica buna a monturii!
icearca odata siffrigul ala, ca D rig! o sa aiba cu siguranta o mecanica mai buna.

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 29 Mai 2008 12:32

Parerea mea e ca acul e prea mic pentru boilesul de 16/18.
Cu un ac de 8 as folosi porumb sau boiles de maxim 10-12.
Pentru boiles de 16-18 as folosi marimea 5 iar pentru 20 mm marimea 4
La blow back anoul ar trebui sa fie in dreptul varfului carligului.
Second BEST is FIRST loser

DANEZU
member
Mesaje: 224
Membru din: 14 Iun 2006 18:21
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de DANEZU » 29 Mai 2008 16:46

Dan Cotelici scrie: La blow back anoul ar trebui sa fie in dreptul varfului carligului.
Foarte corect si la obiect........
La prima montura ce rost are sa pui doua bucati de varnes pe carlig??
Cred ca era de ajuns una singura pozitionata cam intre ele..
Parerea mea.
DUMNEZEU ESTE PESCAR !!!
www.clubul-pescarilor.ro

Stefan Oancea
junior member
Mesaje: 57
Membru din: 07 Sep 2007 19:14

Mesaj de Stefan Oancea » 29 Mai 2008 22:01

Despre anou nu stiam, voi modifica.
Cele doua varnisuri le-am pus din 2 motive:
1.Fiind un fir rigid, am crezut ca in acest fel firul de par va sta mai fix si firul nu se va departa de tija.
2.In setul de ace erau pozate cateva monturi, una din ele avand aceste varnisuri pozitionate in acest fel.

Daca e posibil ca aceasta sa fie o problema, pot scoate unul din varnisuri.
Intrebarea mea e, totusi, pe cel care ramane in pozitionez undeva la mijloc?

Stiam ca pentru un ac normal varnisul se pozitioneaza mai sus, unde e al doilea al meu in acest moment. La arma point e altfel sau stiu eu prost si pentru acele normale?

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 29 Mai 2008 22:53

Stefan, era bine sa fi fotografiat montura cu tot cu boilies, dar uite la ce m-as uita eu:

1. Anoul. Montura blow-out (sau blow-back, e acelasi lucru) este o inventie a lui Kevin Nash si poate ca ti-ar fi util sa citesti ce zice chiar Nash despre mecanica ei. Vezi http://www.xxx.ro/articole/montura- ... -nash.html Nash recomanda un anou atat de larg incat sa poata culisa nu numai pe toata lungimea tijei, dar si dincolo de ea. Adica sa treaca si de nod, si de ochet. Anoul tau mi se pare destul de strans.

2. Firul. Carligele cu tija lunga curbata, cum e acest LSC sau Fox seria 5 sau CRU Long Shank Nailer, lucreaza cel mai bine cu fire suple. Logica lor este sa alineze ochetul cu varful, pentru a obtine o miscare de rotatie si agatare la contactul cu gura pestelui. Materialul de forfac trebuie sa fie moale. Un fir mono, fie el si soft, nu le avantajeaza, cel nu in felul in care l-ai folosit tu.

3. Distanta. E posibil ca distanta dintre momeala si curbura sa fi fost prea mica la montura ta. Cand distanta e prea mica sau bila prea mare sau amandoua, momeala mascheaza carligul si pestele nu se inteapa cum trebuie, mai ales la un carlig cu deschidere mica. De asta nu ti s-a intamplat la Wide Gape, chiar daca distanta era aceeasi, acolo deschiderea e dubla. E o problema frecventa la multe monturi si un motiv de indreptare a carligelor in dril, fiindca presiunea e pusa pe varf. De asta voiam sa vad montura cu tot cu boilies.

Mai sunt si alte explicatii posibile, dar citeste articolul lui Nash, iti raspunde la cateva intrebari.

Scrie răspuns